Dzisiaj jest środa, 20 czerwca 2018 r., 171 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Garbatka-Letnisko po raz kolejny włączyła się w Narodowe Czytanie
Dodał: MariuszBasaj, 08-09-2017 10:01, odsłon: 644

W sobotę 2 września w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Do akcji po raz kolejny dołączyli mieszkańcy Garbatki-Letniska.

Organizowana od 2012 roku akcja ma na celu promocję czytelnictwa. Lektury, które czytane są na głos w miejscach publicznych, to tylko i wyłącznie największe dzieła polskiej literatury. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W ubiegłym roku wspólnie czytaliśmy "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, a tym razem internauci wybrali "Wesele Stanisława Wyspiańskiego".

 

Rokrocznie akcja odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. Prezydent Andrzej Duda skierował specjalny list do osób biorących udział w akcji, w którym podkreśla szczególną wartość "Wesela". 

 

Garbatka czyta z całą Polską

 

Publiczne czytanie "Wesela" w Garbatce odbyło się w lokalu Kina za Rogiem w Garbatce-Letnisku. Uczestnikami Narodowego Czytania byli uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych oraz mieszkańcy Garbatki. Spotkanie prowadziła kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Małgorzata Markowska. Odczytano sześć scen dramatu.

 

Fragmenty sztuki czytali m.in. przewodniczący rady Włodzimierz Mazur i wiceprzewodnicząca Irena Piechocińska, sekretarz Teresa Fryszkiewicz, sołtys Garbatki Długiej i Nowej Czesław Pacuła, prezes stowarzyszenia Aktywni 50+ Teresa Bęczkowska czy nauczycielki Agnieszka Rygiel i Beata Maciąg.

 

Po odczytanych fragmentach wyświetlony został film "Wesele" z 1972 r. w reżyserii Andrzeja Wajdy, który znajduje się w zasobach Kina Za Rogiem. Po projekcji Włodzimierz Mazur w imieniu wszystkich podziękował Małgorzacie Markowskiej i Iwonie Stępień z Gminnej Biblioteki Publicznej za przygotowanie akcji Narodowego Czytania w Garbatce-Letnisku.

 

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali egzemplarze Wesela ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Garbatce-Letnisko opatrzone pamiątkową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP. Pieczęć ta znajduje się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Garbatce i można nią ostemplować własne egzemplarze Wesela.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KDK
W niedzielę 17 czerwca w ramach cyklu „Poranki Teatralne” Kozienicki Dom Kultury odwiedzili a...
Fot. Kamil Zapora
Około 1000 osób wspierało drużynę biało-czerwonych w czasie jej pierwszego występu na Mundialu w R...
Komendant Powiatowy Policji w Kozienicach insp. Tomasz Cybulski zaprasza mieszkańców powiatu kozie...
Właśnie zostały opublikowane wyniki egzaminów gimnazjalnych. Szkoły na Mazowszu mają nie najgorsze...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook