Dzisiaj jest wtorek, 31 marca 2020 r., 91 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
[FOTO] Pracownicy Elektrowni Kozienice świętowali 50-lecie swojego zakładu
Dodał: KamZap, 14-06-2018 20:34, odsłon: 5590
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

W czwartek 14 czerwca na terenie Elektrowni Kozienice odbyły się oficjalne obchody 50-lecia tego zakładu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Wiceminister Energii Tadeusz Skobel oraz Szef Gabinetu Politycznego Premiera Marek Suski. W czasie uroczystości zostało uhonorowanych ponad sto osób, które w szczególny sposób zasłużyły się dla Elektrowni i energetyki. Na koniec zaś był pokaz malowania piaskiem i światłem oraz występ Waldemara Malickiego.

W roku 1968 wiele się wydarzyło w Polsce i na świecie. Na przykład w finale trzecich Mistrzostw Europy w piłce nożnej rozegranych w Rzymie Włochy pokonały Jugosławie. Również w tym roku swoją premierę miał serial „Stawka większa niż życia”, a Czesław Niemen po raz pierwszy wykonał swój słynny protest song „Dziwny jest ten świat”. W tym samym czasie w Świerżach Górnych miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie dla całego kraju, a mianowicie rozpoczęła się budowa obecnie drugiej pod względem mocy elektrowni w Polsce. Było to dokładnie 50 lat temu i z tej okazji w środę 14 czerwca na terenie Elektrowni Kozienice odbyły się oficjalne obchody tego złotego jubileuszu.

W uroczystości uczestniczyło wiele osób związanych z Elektrownią, administracją państwową i Kozienicami. Wśród nich byli m.in.: prezes Enei S.A. Mirosław Kowalik, Wiceminister Energii Tadeusz Skobel, Szef Gabinetu Politycznego Premiera Marek Suski, przedstawiciele zarządu Enei Wytwarzanie na czele z nowym prezesem Antonim Józwowiczem, obecni i byli pracownicy Elektrowni, a także przedstawiciele kozienickiego samorządu w tym burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka i starosta powiatu kozienickiego Andrzej Jung oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy.

Uroczystość była prowadzona przez prezenterów Radia Plus: Wojciecha Sałka i Magdalenę Gliszczyńską. Na początku wszyscy zgormadzeni obejrzeli film o Elektrowni Kozienice, w którym pokazane były wszystkie kluczowe momenty z jej historii, od powstania do obecnych czasów.

Pół wieku pracowali na naszą przyszłość

Po filmie miało miejsce wręczenie specjalnych statuetek dla 100 najbardziej zasłużonych pracowników Elektrowni. Te szczególne wyróżnienia wręczał prezes Antoni Józwowicz razem ze swoimi zastępcami. Wśród uhonorowanych w ten sposób osób znalazł się pierwszy dyrektor Elektrowni Adam Biały, który niestety nie mógł być obecny na uroczystości. Statuetkę otrzymała również Anna Sas-Jaworska, która była wieloletnim sekretarzem Elektrowni i asystentem dyrektora Adama Białego i Jana Wrony. W lokalnej społeczności znana jako osoba od dawna związana z kozienicką stadniną koni i żona wieloletniego dyrektora stadniny majora Jerzego Sas-Jaworskiego.

Ponad trzydzieści osób zostało także odznaczonych za zasługi dla Energetyki. Odznaczenia przyjęli oni z kolei od Marka Suskiego, Tadeusza Skobla, i Mirosława Kowalika.

Tak ważna uroczystość była również okazją do przemówień.


– Jestem dumny i zaszczycony, że mogę powiedzieć tutaj kilka słów na temat perły w koronie naszej spółki. Być może 50 lat temu nikt nie przypuszczał, że dziś w tym miejscu będziemy mieli takie urządzenia, technologie i elektrownię, która wraz z rozwojem polskiej gospodarki będzie dostarczała nam energię elektryczną i bezpieczeństwo – mówił prezes Enei S.A. Mirosław Kowalik.

 

Marek Suski przeczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do załogi Elektrowni z okazji ich święta.

 

 - Plany związane z budową Elektrowni Kozienice były bardzo optymistyczne, był to powiew czegoś nowego. Po czterech latach od rozpoczęcia budowy pierwszy prąd z tego obiektu popłynął do mieszkań Polaków. Później były kolejne bloki 200MW, dwa bloki 500MW, a niedawno ten ostatni, największy 1075MW. Jeśli spojrzymy na tę historię z dzisiejszej perspektywy okazuje się, że ta Elektrownia zawsze wyprzedzała swoje czasy – mówił Wiceminister Energii Tadeusz Skobel.

 

 - Moi poprzednicy powiedzieli już prawie wszystko, ale ja chciałbym jeszcze raz zwrócić się do załogi, bo to z czego dzisiaj jesteśmy tak bardzo dumni wynika z pracy ludzi zarówno tych, którzy budowali Elektrownię, jak i tych, którzy obecnie w niej pracują – mówił prezes Enei Wytwarzanie Antoni Józwowicz.

 

Na zakończenie czekała nas część artystyczna. Najpierw wszystkich swoją sztuką malowania na piasku oczarowała Tetiana Galistyna. Artystkę tę możemy kojarzyć z 6. edycji polskiego „Mam talent”, którą wygrała. Na ekranie mogliśmy oglądać motywy związane z Elektrownią utworzone z tysięcy ziarenek piasku, które Tetiana tworzyła na żywo, płynnie przechodząc z jednych w drugie. Zaraz po niej byliśmy świadkami Show Vlodyra, w którym inny artysta ze studia „Galistyna Art Group” przygotował analogiczny pokaz tylko z wykorzystaniem światła.

 

 

Po uczcie dla oczu przyszedł czas na trochę doznań muzycznych, ponieważ przed publicznością wystąpił Waldemar Malicki, który nie tylko oszałamia swoją grą na fortepianie, ale jest także w stanie rozbawić publiczność do łez.

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.KKS
Epidemia koronawirusa położyła praktycznie wszystkie rozgrywki sportowe w naszym kraju. Niestety, z powod...
Polski Związek Piłki Nożnej opracował pakiet pomoc dla klubów. W sumie ponad 116 milionów z...
Enea Wytwarzanie, Stowarzyszenie „Z Potrzeby Serca” oraz Stowarzyszenie „Grabowianie&rd...
fot.ilustracja/pixabay.com
W całej Polsce wpłynęło już 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek od p...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook