Dzisiaj jest poniedziałek, 30 marca 2020 r., 90 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) W Stanisławicach patriotycznie, rodzinnie, regionalnie i na wesoło!
Dodał: KamZap, 26-05-2018 19:07, odsłon: 4113
Fot. PSP Stanisławice
Fot. PSP Stanisławice

W sobotę 26 maja na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanisławicach odbył się VIII Festyn Rodzinny. Była to wyjątkowa impreza. Poświęcona osobom najbliższym sercu każdego człowieka, które można nazwać jednym słowem – RODZINA. W tym roku FESTYN przebiegał pod hasłem ,,DLA NIEPODLEGŁEJ” i motywem przewodnim była ,,Moja Mała Ojczyzna”. W ten sposób społeczność szkolna i lokalna włączyła się w odbywające się w całej Polsce uroczystości związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Festyn otworzył dyrektor szkoły Marek Kucharski, który powitał zebranych oraz przedstawił historię dotychczasowych festynów. Następnie głos zabrała pani sołtys Joanna Kwaśnik, opowiedziała o trudzie przygotowań i o tym, jak festyn integruje lokalną społeczność. Przedstawiciel gminy Andrzej Wołos  przedstawił zaś sposób pozyskiwania środków finansowych na ten cel, a przewodnicząca Rady Rodziców Anna Rębiś wspomniała o zaangażowaniu rodziców w organizację festynu.

 

Najmłodsi uczniowie szkoły zaśpiewali na początek piękne piosenki o Ojczyźnie, które wprowadziły wszystkich zgromadzonych w nastrój całej uroczystości. Następnie w niezwykły sposób o regionie, jego najpiękniejszych zakątkach, historii, opowiedzieli starsi uczniowie, a zrobili to słowami legendy. Zaprezentowali oni inscenizację związaną z powstaniem Stanisławic. Przedstawienie pięknie uzupełniały piosenki wykonane przez uczniów z klasy I i III. W trakcie spotkania usłyszeliśmy, że Mała Ojczyzna jest dla każdego azylem – miejscem wyciszenia, zatrzymania, uspokojenia, że „historia jest nauczycielką życia”,  a historia Małej Ojczyzny tym bardziej, ponieważ my jej doświadczamy na co dzień, dzieje się na „naszych oczach”. My jesteśmy jej częścią i  my ją kształtujemy. W rodzinnym domu, w kontakcie z przyrodą,  podczas fizycznej pracy na wsi,  zyskujemy nową wewnętrzną energię. Na długo pozostaną w pamięci słowa wypowiedziane o Stanisławicach, że to taka piękna okolica, a za poetą określone w taki sposób – „Innej takiej na świecie nie ma….”. Uczniowie w tym dniu nie zapomnieli też o wszystkich mamach. Były życzenia, a do nich dołączony pięknie zagrany na saksofonie utwór muzyczny.

 


Wszystkie Mamy obecne na festynie dostały specjalny muzyczny prezent.

 

Na koniec  do wspólnej zabawy zaproszono rodziców, wszystkie dzieci , dziadków i babcie. Nastrój  dnia wyczarowany przez dzieci słowami piosenek i tekstów literackich  – „Ojczyzna, Polska, Stany, Rodzina” przeniósł się dalej.  I tak mogliśmy kibicować wspólnym rodzinnym zabawom, rywalizacjom, a przede wszystkim dobrze  spędzić wolny czas na świeżym powietrzu, bawiąc się w znane wszystkim zabawy, takie jak: ,, Ojczyzna Polszczyzna”, ,,Taniec wśród drzew”, „Sprzątanie zagrody”. Duże zaciekawienie wzbudziło wśród zebranych cięcie sosnowego bala starą, ręczną piłą „Od się, Do się” popularnie zwaną „Twoja – Moja”. Zaś absolutnym hitem było dojenie krowy. W tej konkurencji startowali zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, ilość wydojonego mleka była skrupulatnie mierzona, a wyniki zaskakiwały, bo dojenie krowy okazało się nie taką łatwą sztuką.

 


Zawody w dojeniu krowy na czas zrobiły prawdziwą furorę.

 

Na koniec dzieci i rodzice  przenieśli się na plac przed szkołą, gdzie do późnych godzin popołudniowych mogli korzystać z atrakcji wesołego miasteczka.


Dzień miał zakończyć się wspólną zabawą taneczną wspólną dla rodziców przy dobrych polskich hitach granych na żywo przez lokalny zespół, lecz niestety pogoda z ulewnym deszczem pokrzyżowała plany.

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.KKS
Epidemia koronawirusa położyła praktycznie wszystkie rozgrywki sportowe w naszym kraju. Niestety, z powod...
Polski Związek Piłki Nożnej opracował pakiet pomoc dla klubów. W sumie ponad 116 milionów z...
Enea Wytwarzanie, Stowarzyszenie „Z Potrzeby Serca” oraz Stowarzyszenie „Grabowianie&rd...
fot.ilustracja/pixabay.com
W całej Polsce wpłynęło już 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek od p...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook