Dzisiaj jest sobota, 28 marca 2020 r., 88 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Trudna reforma oświaty. 'Darmowe podręczniki' docierały do szkół nawet dwa miesiące
Dodał: MariuszBasaj, 08-11-2017 07:00, odsłon: 1802
Ilustracja przykładowa. fot. pixabay
Ilustracja przykładowa. fot. pixabay

Nawet dwa miesiące docierały do szkół z Gminy Kozienice podręczniki z niektórych przedmiotów. Spora część pojawiła się w placówkach dopiero w październiku. Zamieszanie spowodowane jest w dużej mierze reformą systemu oświaty i tym, że drukarnie nie nadążały z nakładami - zwłaszcza w przypadku klas VII.

O tym, że wdrażanie reformy oświaty nie będzie proste mówiło się od początku debaty o zmianach w systemie szkolnictwa. We wrześniu 2017 roku skumulowały się dwa edukacyjne przedsięwzięcia: z jednej strony likwidacja gimnazjów i przywrócenie klas VII, z drugiej zaś ostatni etap wprowadzania tzw. darmowych podręczników. W praktyce część książek musiała być przygotowana "na szybko", począwszy od opracowana ich treści, przez druk, po kolportaż. To spore wyzwanie, zwłaszcza że od tego roku wszystkie dzieci ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych powinny otrzymać darmowe książki (ćwiczeniówki bezpośrednio, podręczniki na stan biblioteki). Tylko w gminie Kozienice chodzi o około 2400 dzieci i młodzieży.

 

W październiku do naszej redakcji zwróciło się kilkoro zaniepokojonych uczniów i ich rodziców. Mimo, iż od początku roku szkolnego minęło kilka tygodni, do części przedmiotów uczniowie dalej nie mieli książek.

 

Z zapytaniem o braki książek zwróciliśmy się do wszystkich dyrektorów szkół podstawowych w Gminie Kozienice. Część z nich odpowiedziała, na niektóre odpowiedzi musieliśmy dłużej poczekać, niektórzy z dyrektorów zignorowali zapytania.

 

Nawet do listopada, często w październiku

 

Jak się okazuje, problemy z dostępnością podręczników były spore. Książki do szkół w różnych okresach czasu. Dosyć płynnie odbyło się to w PSP nr 4 w Kozienicach. Tu opóźnienie wyniosło około dwóch tygodni. -Największy problem był z tzw. nowymi podręcznikami dla klas I, IV i VII. Te docierały do 18 września. Najprawdopodobniej powodem był brak gotowych, wydrukowanych egzemplarzy. Wszystkie zamówienia składane były na koniec czerwca wspólnie dla "starych" klas gimnazjalnych i nowych programowo klas szkoły podstawowej - mówi dyrektor Tomasz Trela. W obliczu braku książek, sprawdziła się kreatywność nauczycieli i sprzęt multimedialny. - Szkoła posiada 21 projektorów multimedialnych i 10 tablic interaktywnych, które pomagają nauczycielowi w prowadzeniu lekcji - dodaje Trela.

 

W przypadku klas VII zdarzały się sytuacje, gdzie zestawy przyszły niekompletne, np. w PSP w Świerżach Górnych brakowało ćwiczeniówek z języka polskiego na drugi semestr. Na szczęście nie utrudniło to nauki.

 

Podręczniki zamawiane były przez szkoły w podobnym czasie, w czerwcu 2017 r. - Dostawy rozpoczęły się w drugiej połowie sierpnia i zakończyły z końcem września - mówi dyrektor Maria Sampolińska z PSP 1. W połowie października "Jedynka" jeszcze czekała na ćwiczeniówki do nauki języka angielskiego dla uczniów klas V.

 

W październiku ostatnie książki trafiły także do uczniów PSP w Brzeźnicy. - Podręczniki i ćwiczeniówki z wydawnictwa Nowa Era dotarły do szkoły w połowie września. Z wielkim opóźnieniem dotarły podręczniki i ćwiczenia do klasy V i VI z wydawnictwa WSiP - informował Jerzy Wach. Jak zaznaczył, uczniowie korzystali z podręczników od starszych kolegów. Gorzej było z ćwiczeniówkami.

 

Czasem problemy sprawiały także dostawy. Dopiero w tym tygodniu uczniowie PSP nr 2 w Kozienicach otrzymają podręczniki do Wiedzy o Społeczeństwie. - Opóźnienie wynika z pomyłki w dystrybucji z wydawnictwa, które wysłało inne książki. Otrzymaliśmy już  większość książek, a pozostałe powinny dotrzeć dziś - mówił we wtorek dyrektor Andrzej Boryczka. Jak zaznacza, przez te dwa miesiące uczniowie mogli korzystać z książek z pracowni WoS.

 

Problematyczne są też książki do języków obcych, zwłaszcza w przypadku uczniów, którym określa się dopiero poziom nauczania jaki będą realizowali. To możliwe jest dopiero we wrześniu, tymczasem trzeba zamawiać część egzemplarzy "w ciemno" jeszcze przed wakacjami.

 

A jak z jakością?

 

W przypadku reformy edukacji i nowego programu nauczania wiele obaw budził fakt, że nowe podręczniki mogą być niedopracowane. Jak oceniają je nauczyciele? Zdania są podzielone.

 

- Podręczniki do nowej podstawy programowej, czyli klas I, IV i VII nauczyciele w większości oceniają pozytywnie. Zwracają uwagę, że mimo tak szybkiego tempa związanego z reformą edukacji - w tym programową  - podręczniki są zaskakująco dobre. Spełniają wymagania, zawierają niewielką ilość błędów. Największy problem nie jest związany z samymi podręcznikami i dostosowaniem ich do podstawy programowej. Bolączką jest brak korelacji programowej pomiędzy treściami nauczanymi w klasie VI i nową podstawą programową w klasie VII. Dotyczy to głównie historii, geografii i biologii, czyli przedmiotów nie występujących w "starej" podstawówce, a które w "nowej" powinny być kontynuowane - mówi Tomasz Trela z PSP nr 4.

 

- Docierają do mnie uwagi nauczycieli dotyczące treści zawartych w podręcznikach, szczególnie do klasy VII, które w znacznym stopniu nawiązują do podręczników kl. 1 gimnazjum, ale są znacznie "okrojone" w treści ze względu na ich krótszy czas realizacji: 2 lata zamiast 3 lat - mówi dyrektor Małgorzata Wolszczak z PSP w Świerżach Górnych.

Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. ilustracja/pixabay.com
Halina Markowska-Budniak, Agnieszka Cichoń oraz Amelia Pudzianowska zostali głównymi laureatami Re...
Fot. LGD Kozienice
W związku z zaistniałą sytuacją Lokalna Grupa Działania "Puszcza Kozienicka" przekazała informację d...
Fot. archiwum prywatne
Decyzją czytelników i kapituły redakcyjnej "Echa Dnia" tytuł Osobowości Roku 2019 w powiecie kozie...
fot. ilustracja/pixabay.com
W środę Sąd Rejonowy w Kozienicach na wniosek prokuratury zastosował trzymiesięczny areszt wobec 35-letni...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook