Dzisiaj jest piątek, 05 czerwca 2020 r., 157 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Pomoc mają w genach. 'Komórkomania' w ZS nr 1
Dodał: MariuszBasaj, 26-10-2017 10:56, odsłon: 2658
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się o tym, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą jest przeszczep szpiku bądź komórek macierzystych od osób niespokrewnionych. Potencjalnych dawców jednak brakuje, dlatego Wolontariat Szkolny w Zespole Szkół nr 1 im. Legionów Polskich organizuje akcje rejestracji dawców. Kolejna odbyła się w czwartek 26 października. 

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Jedynie 25% pacjentów znajduje "bliźniaka genetycznego" w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na dawców niespokrewnionych. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,1 milion dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS ponad 1 milion.

 

Kolejna kozienicka akcja

 

W czwartek kolejną akcję rejestracji potencjalnych dawców zorganizowano w ZS nr 1. Od godziny 8:00 w czytelni pojawiały się kolejne osoby, które wypełniały odpowiednie formularze i zgody, a następnie - u pielęgniarki szkolnej - pobierano im dwa wymazy z jamy ustnej przy użyciu jednorazowych patyczków To tak naprawdę tylko pierwszy etap pomocy, ale wymaga odpowiedzialności. Jeśli będzie taka potrzeba i znajdzie się genetyczny bliźniak, który wymaga pomocy, dawcy będą poproszeni o "podzielenie się szpikiem kostnym". W ten sposób mogą uratować życie.

 

Pomoc nie kończy się na chęciach. Wśród osób zarejestrowanych w poprzednich akcjach w tej szkole, troje już zostało dawcami. W dość szybkim czasie po rejestracji okazało się, że ich genetyczni bliźniacy potrzebują przeszczepu.

 

Czwartkową akcję w ZS 1 organizował i koordynował szkolny wolontariat, którego opiekunem jest Iwona Stępień. - Zarejestrować mogą się osoby pełnoletnie, które muszą wypełnić odpowiedni formularz. Mamy też specjalny wykaz chorób, gdzie można sprawdzić czy dana dolegliwość nie eliminuje z bycia potencjalnym dawcą - mówi Iwona Stępień i dodaje: - W sumie dziś działa 12 wolontariuszy na 4 stanowiskach. Wszyscy zostali odpowiednio przeszkoleni i pomagają swoim kolegom i koleżankom w rejestracji.

 

 

Postawę młodzieży chwali także pielęgniarka Urszula Szczepańska. - Całość przebiega bez problemów. Młodzież odpowiednio się przygotowała, jest gotowa do świadomej pomocy - mówi.

 

Tylko w ciągu pierwszych dwóch godzin zarejestrowało się około 20 osób. Akcja w szkolnej czytelni potrwa do 14:00. Jej wyniki podamy wkrótce.


Aktualizacja: podczas czwartkowej akcji zarejestrowało się 61 osób: 56 uczniów i 5 nauczycieli. 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. CKA
Dwunasta edycja Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka dobiegła ...
Fot. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach
„Z zielonym liceum pomagasz, ratujesz - zwierzęta adoptujesz”, a także „Z zieloną aptec...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Ozonator, dwie maski do obsługi ozonatora, miernik natężenia ozonu trafiły do Oddziału Zakaźnego Szpitala...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statysty...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook