Dzisiaj jest sobota, 06 czerwca 2020 r., 158 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
REMAX Sp. z o.o.
(Zdjęcia) Smoki z PSP 4 wybrały się na Rajd Niepodległości
Dodał: MariuszBasaj, 16-11-2017 09:48, odsłon: 1957
fot. Przemysław Nowak / PSP 4
fot. Przemysław Nowak / PSP 4

We wtorek 14 listopada 21-osobowa grupa uczniów z SKKT "Dragons" uczestniczyła w VII Rajdzie Niepodległości "Palmiry Warszawa" organizowanym przez oddział PTTK w Kozienicach. Celem imprezy było uczczenie Święta Niepodległości oraz popularyzacja pieszej turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa w szkołach regionu kozienickiego. W rajdzie uczestniczyło prawie 200 uczniów ze szkół z terenu miasta i gminy Kozienice.

Grupa rozpoczęła wycieczkę o godzinie 8.00, a na miejsce rajdu udali się autokarem. Do Palmir dotarli około 10.15 , po czym skierowali się czarnym szlakiem w stronę mauzoleum. Tam uczniowie poznali historię mordu dokonanego przez funkcjonariuszy SS i policji niemieckiej. To tu w okresie od października 1939 do lipca 1940 zamordowano ponad 2200 obywateli naszego kraju: Polaków i Żydów. Wśród zamordowanych znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej, których aresztowano w ramach akcji AB.

 

Palmiry stanowią najbardziej znany – obok Katynia – symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej. Wywożono ich z Pawiaka i innych warszawskich więzień, łapanek ulicznych, dając nadzieję na życie. Dopiero w lasach kampinoskich rozumieli, że idą na śmierć. Sami kopali sobie groby, byli rozstrzeliwani, często zakopywani jeszcze żywi, a zachowaniem dawali świadectwo swojej polskości. Okupanci starannie zacierali ślady swoich bestialskich mordów. Zbrodnie, o których świat nigdy nie miał się dowiedzieć , wyszły na jaw dzięki leśnikom (gajowy Adam Herbański) i miejscowej ludności. Prace ekshumacyjne, prowadzone w Palmirach w latach 1945-1947 doprowadziły do odkrycia 24 masowych grobów hitlerowskiego barbarzyństwa. Do dziś miejsca te są rozpoznawalne dzięki krzyżom. Palmiry – to cmentarz mauzoleum powstały w 1948 roku, na wielkiej polanie, wśród sosnowego lasu na samym skraju puszczy.

 

Na tablicy cmentarnej widnieje napis: „Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć”. Delegacja szkoły złożyła wiązankę kwiatów na grobie Macieja Rataja, aby uczcić tragizm tych wydarzeń i  ludzi, którzy zakończyli tutaj swoje życie. Należeli do nich m.in. Maciej Rataj – marszałek Sejmu, Mieczysław Niedziałkowski – działacz PPS czy też nieodżałowany Janusz Kusociński – złoty medalista Igrzysk Olimpijskich Los Angeles 1932 w biegu na 10 000 m.

 

Do Kozienic uczestnicy rajdu wrócili około 18. Opiekunami „Dragons” są Przemysław Nowak i Jacek Wochniak.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Akcja GaszynChallenge trwa od zaledwie dwóch tygodni. Zbiórka na rzecz Wojtusia Howisa, kt&...
Fot. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu serdecznie zapraszamy od piątku, 12 ...
Wczoraj w ramach ogólnopolskiej akcji „ prędkość” kozieniccy policjanci czuwali nad be...
Fot. CKA
Dwunasta edycja Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka dobiegła ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook