Dzisiaj jest piątek, 05 czerwca 2020 r., 157 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
(Zdjęcia) Podróż do przeszłości Ziemi Kozienickiej. Ciekawa lekcja w terenie
Dodał: MariuszBasaj, 23-10-2017 09:59, odsłon: 2732
fot. Przemysław Nowak / PSP 4
fot. Przemysław Nowak / PSP 4

Grupa 85 uczniów z czterech szkół w z terenu Gminy Kozienice wzięła w sobotę 21 października w niecodziennych zajęciach plenerowych "Więc chodź - zabiorę Cię do przeszłości", zorganizowanych przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej.

Trasa wycieczki wiodła "Szlakiem bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej Gminy Kozienice", a wzięli w niej udział uczniowie z PSP 3 i PSP 4 w Kozienicach, PSP w Brzeźnicy oraz PSP w Wólce Tyrzyńskiej. Po szlaku oprowadzali ich członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, m.in. Krzysztof Zając, Tomasz Pakuła, Witold Adamski czy Sebastian Piaseczny.

 

O godz. 8.40 uczestnicy wyruszyli w kierunku punktu widokowego w Kępeczkach, gdzie znajduje się pierwsza tablica z informacjami na temat walk o przyczółek kozienicki, utworzony podczas pierwszej bitwy o twierdzę Dęblin w październiku 1914 r. - Nie wszyscy wiedzą ,że była to ogromna batalia , w której udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy - mówi Przemysław Nowak, opiekun uczniów z PSP 4.

 

Kolejnym punktem na trasie byłą Kępa Bielańska, gdzie na uczniów czekała niespodzianka. Zawitali bowiem do nich dwaj "niemieccy żołnierze". W tym miejscu młodzież mogła posłuchać na temat walk o Przedmoście Maciejowickie we wrześniu 1939 r.

 

Potem wyruszyli w kierunku kolejnych tablic, które znajdują się w Nowej Wsi (bitwa powstania listopadowego 19 lutego 1831 r.), w Świerżach Górnych (bitwa powstania styczniowego 25 marca 1863 r.),w Ryczywole (od pradziejów do współczesności), w Woli Chodkowskiej (pierwsza partyzancka bitwa majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala”) i na Czterech Kopcach, gdzie znajduje się mogiła żołnierzy 31. Pułku Strzelców Kaniowskich, których szlak bojowy we wrześniu 1939 roku zakończył się tragicznie w Puszczy Kozienickiej. Właśnie w tym miejscu uczniowie uczcili minutą ciszy pamięć walczących i poległych żołnierzy.

 

Uczestnicy wycieczki z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w konkursie wiedzy przygotowanym przez Witolda Adamskiego z KSRH. Nagrodami były książki i przewodniki dotyczące historii Ziemi Kozienickiej.

 

Ostatnim punktem wycieczki było Jezioro Kozienickie, gdzie przy amfiteatrze znajduje się tablica poświęcona bitwie pod Kozienicami z czasów potopu szwedzkiego.

 

Organizatorzy przygotowali też ciepły posiłek dla uczestników wycieczki. Wszyscy otrzymali też egzemplarze przewodnika historycznego po bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej Gminy Kozienice".


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. CKA
Dwunasta edycja Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka dobiegła ...
Fot. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach
„Z zielonym liceum pomagasz, ratujesz - zwierzęta adoptujesz”, a także „Z zieloną aptec...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Ozonator, dwie maski do obsługi ozonatora, miernik natężenia ozonu trafiły do Oddziału Zakaźnego Szpitala...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statysty...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook