Dzisiaj jest poniedziałek, 23 września 2019 r., 266 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Maliszewski
(Zdjęcia) Dzielą się życiem. Piękny wynik krwiodawców w ZS nr 1
Dodał: MariuszBasaj, 14-10-2017 09:57, odsłon: 2774
fot. ZS 1
fot. ZS 1

Blisko 15 litrów krwi zebrano podczas akcji honorowego krwiodawstwa w Zespole Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach, która odbyła się w czwartek 12 października.

Na czwartkową akcje zgłosiło się 46 dawców zdecydowanych by bezinteresownie podarować cząstkę siebie – własną krew osobom potrzebującym. Spośród chętnych do oddania krwi zakwalifikowano pozytywnie 33 dawców (uczniów wszystkich typów szkół - 19 chłopców i 12 dziewcząt i dwóch nauczycieli: Jarosław Głowacki i Michał Wrochna). Po kilkunastu minutach spędzonych na wygodnej leżance, wyjęciu igły i zaciśnięciu miejsca ukłucia nasi krwiodawcy mogli pobrać czekolady i dwa długopisy, jako ekwiwalent za utracone kalorie. Podczas akcji dawcy oddali honorowo 14 850 ml krwi.

 

Szkoła kontynuuje udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Twoja krew, moje życie" organizowanej w ramach programu polityki zdrowotnej pn. "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020" finansowanego przez ministra zdrowia. W ramach tego edukacyjnego projektu promującego honorowe krwiodawstwo wykorzystując materiały edukacyjne, m.in.: scenariusze lekcji, quizy dla uczniów, filmy edukacyjne, ulotki edukacyjne w szkole prowadzone są lekcje zwiększające poziom wiedzy na temat honorowego krwiodawstwa.

 

Większy poziom wiedzy na temat krwiodawstwa wśród uczniów przyczynia się do powiększenia grona Honorowych Dawców Krwi. Za uczestnictwo w tej akcji szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Honorowe Oddawanie Krwi.

 

Akcję pobierania krwi przeprowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu. Organizację szkolnej zbiórki krwi przygotowały Anna Adamczyk i Maria Hajduk- opiekunki Szkolnego Koła PCK. Oprócz zbiórek krwi na terenie szkoły uczniowie również oddają krew w oddziale terenowym RCKiK mieszczącym się w szpitalu.

 

Była to pierwsza akcja na terenie szkoły podczas XV Edycji Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych, Policealnych i Pomaturalnych oraz Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie pod hasłem „ Młoda Krew Ratuje Życie” , który ma charakter ogólnopolski i trwa od 1 września 2017 do 22 czerwca 2018 roku. Była to również pierwsza akcja podczas VII edycji Konkursu „Szkoła przyjazna Honorowemu Krwiodawstwu” organizowanym przez RCKiK im. dr Vietha w Radomiu. Konkurs obejmuje donacje oddane w okresie od 1 września 2017 do 31 sierpnia 2018 roku. Adresatami tej akcji są szkoły ponadgimnazjalne, policealne i uczelnie wyższe z miasta Radomia i regionu radomskiego organizujące akcje poboru krwi. W obydwu konkursach mogą brać udział pełnoletni uczniowie szkoły. 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Energetyczna Dycha z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Była to już siódma edycja...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Długość przeprawy wraz z drogami dojazdowymi będzie wynosić około 1,5 kilometra. Szacowany koszt inwestyc...
Biblioteka Publiczna zaprasza 26 września o godzinie 11 do Mediateki na otwarcie wystawy o Sue Ryder,...
Kolejny tydzień i kolejna edycja naszej zabawy. Wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu przygotowal...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook