Dzisiaj jest piątek, 22 czerwca 2018 r., 173 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
O Islamie i terroryzmie na kozienickim UTW
Dodał: MariuszBasaj, 12-01-2017 09:53, odsłon: 1025
fot. KDK
fot. KDK

Pierwszy wykład w nowym roku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku wygłosił dr Grzegorz Jacek Pelica. 11 stycznia uczestnicy wysłuchali prelekcji: „Przesłanki dialogu Prawosławia z Islamem i Muzułmanów z Chrześcijanami prawosławnymi”. Drugą część środowego spotkania uniwersytetu stanowił koncert edukacyjny: „Między dźwiękami. Muzyczne pogawędki”, zaprezentowany przez artystów z Filharmonii Narodowej w Waszawie.

Grzegorz Jacek Pelica to doktor nauk humanistycznych, absolwent historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zajmuje się dziejami kościoła prawosławnego i dialogiem ekumenicznym.

 

Dr Grzegorz Jacek Pelica na początku swojego wystąpienia złożył seniorom noworoczne życzenia, a następnie przeszedł do prezentacji. Słuchacze rozpatrywali takie kwestie jak: „Tradycja i wierność – czy wykluczają dialog?” oraz „Czy konfrontacja jest wyłącznym sposobem na relacje kościołów chrześcijańskich z Islamem?”. Nie bał się poruszać tematów trudnych – Wyjątkowo jest to temat drażliwy, który wręcz prowadzi do konfrontacji. Zamach z którym mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, sam naprowadziły te motywy tematyczne – mówił.

 

W części merytorycznej wykładu omówił wyznanie wiary poszczególnych religii. Przedstawione zostały świątynie, duchowni oraz symbole religijne. Omówił filary wiary, elementy etyki. Przedstawił podobieństwa i różnice między omawianymi religiami oraz zaprezentował postacie które przyczyniają się do dialogu między nimi. Pod koniec wystąpienia seniorzy mieli możliwość zadawania pytań oraz zakupienia publikacji autora.

 

Był i koncert

 

W drugiej części środowego spotkania wystąpili artyści z Filharmonii Narodowej. Trio muzyczne dało koncert pod tytułem: „Między dźwiękami. Muzyczne Pogawędki”. Na skrzypcach zagrała Joanna Okoń, na wiolonczeli Anna Wróbel, a na instrumencie klawiszowym Robert Skiera. Występy artystów zapowiadała Malina Sarnowska.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Organizatorzy
Jak zwykle w ostatnią niedzielę czerwca, w tym roku już po raz czwarty, w Jedlińsku odbędzie się MotoPikn...
Fot. Kamil Zapora
W środę 20 czerwca w kozienickiej Mediatece odbyło się spotkanie z Michałem Wójcikiem – auto...
Fot. KPP Kozienice
Kozieniccy policjanci bez chwili wahania wybili szybę w samochodzie, który został zaparkowany w pe...
Fot. Zespół Relaks
Zespół wokalny RELAKS jest w trakcie realizacji zadanie pożytku publicznego Gminy Kozienice &bdquo...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook