Dzisiaj jest środa, 05 sierpnia 2020 r., 218 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
(Zdjęcia) 100 lat w służbie edukacji. Piękny jubileusz I LO w Kozienicach.
Dodał: KamZap, 29-09-2018 19:26, odsłon: 7364
Fot. Kamil Zapora/A©Arpass
Fot. Kamil Zapora/A©Arpass

W tym roku najstarsze liceum w Kozienicach i jednocześnie jedno z najstarszych w regionie świętuje stulecie swojego istnienia. Oficjalne obchody tego jubileuszu połączone z VI Zjazdem Absolwentów szkoły rozpoczęły się 29 września i wzięło w nich udział kilkaset osób.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Św. Krzyża w Kozienicach. Homilię wygłosił biskup Radosław Zmitrowicz, absolwent liceum, w której przypomniał historię Natanaela. Jak powiedział biskup, dzień taki jak ten zmusza nas do refleksji nad tym co było, jednak nie wolno nam zapomnieć o tym co przed nami.

Po zakończonej mszy, jej uczestnicy przemaszerowali pod budynek I LO w Kozienicach. Uroczysty pochód prowadzony był przez orkiestrę Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach. Pod liceum miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej ten podniosły jubileusz. Dokonali tego wspólnie: dyrektor delegatury mazowieckiego kuratorium oświaty w Radomiu Krzysztof Szewczyk, starosta kozienicki Andrzej Jung, burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka, dyrektor liceum Ewa Malec, przewodnicząca rady rodziców Aneta Szczypiór, a także przedstawiciele absolwentów: Janina Starzyk oraz Stanisław Miturski, którzy maturę pisali w 1949 roku. Przedstawicielami uczniów byli natomiast Zuzanna Dębiec i Igor Pacocha.

 

 

Tablica została ufundowana przez absolwentów liceum i zawisła nad tą, która upamiętnia jego 50-tą rocznicę istnienia.

 


Po odsłonięciu nową tablicę poświęcił biskup Zmitrowicz.

 

Następnie była okazja, żeby zaproszeni goście przypomnieli sobie szkolne lata podczas poloneza, do którego zapraszała nauczycielka LO Elżbieta Rosołowska-Zmitrowicz. W pierwszej parze do tańca ruszyli dyrektor szkoły z burmistrzem, oboje są absolwentami tej placówki. Po polonezie wszyscy uczestnicy VI Zjazdu Absolwentów I LO w Kozienicach wykonali sobie wspólne zdjęcie.

 


Pierwszą parą w polonezie była dyrektor liceum Ewa Malec oraz burmistrz Tomasz Śmietanka.


Później obchody stulecia pierwszego kozienickiego liceum przeniosły się do Centrum Kulturalno-Artystycznego. Tam uroczystości poprowadzili wspólnie Ewa Malec i dyrektor wydziału edukacji w Urzędzie Miejskim Robert Boryczka. – Dorobek minionych stu lat jest zasługą wielu pokoleń nauczycieli i uczniów, którzy poprzez wytężoną pracę, zaangażowanie, ofiarność i poświęcenie stali się autorami sukcesów na polu nauki, kultury i sztuki, sportu oraz wielu innych dziedzin życia – mówiła dyrektor LO.


Następnie głos zabrali zaproszeni goście m.in. biskup Radosław Zmitrowicz, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, poseł Mirosław Maliszewski, a także absolwenci LO w tym: burmistrz i starosta. Wszyscy podkreślali znaczenie edukacji w życiu człowieka, siłę tradycji i dobrego wychowania w duchu wiary i patriotyzmu. Ten motyw przewijał się szczególnie często, ponieważ setna rocznica powstania liceum pokrywa się z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z historią I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego wszyscy mogli zapoznać się dzięki filmowi przygotowanemu przez Kronikę Kozienicką, który został wyświetlony w czasie spotkania.

 

 

Stulecie szkoły to odpowiednia chwila, żeby docenić i wyróżnić szkołę z jej kadrą za działalność edukacyjną, pedagogiczną i społeczną. I Liceum Ogólnokształcące w Kozienicach zostało odznaczone Odznaką Honorową Zasłużeni dla Mazowsza przyznaną przez sejmik województwa mazowieckiego oraz Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego  II Stopnia.  Ponadto Ewa Malec, Anna Liwocha i Jolanta Martynowska otrzymały medale Pro Masovia, a ponad trzydziestu innym pracownikom szkoły wręczono dyplomy w uznaniu za ich pracę od marszałka województwa mazowieckiego.

 


Tego dnia sztandar szkoły został wzbogacony o dwa ważne odznaczenia.


100 lat kozienickiego liceum zbiega się w czasie nie tylko ze stuleciem niepodległej polski, ale również z 50-leciem powstania Elektrowni Kozienice. Z tego powodu w czasie obchodów została wręczona nagroda za zwycięstwo w konkursie „Enea w obiektywie”.

 

Zwieńczeniem tych uroczystości był koncert dwóch zespołów działających w szkole muzycznej w Kozienicach. Na scenie zaprezentowali się Big Band oraz Arturo Band. W czasie koncertu usłyszeliśmy także Patrycję Wołos.

 

 

 

Po oficjalnej części obchodów absolwenci wrócili do budynku szkoły, gdzie po wielu latach ponownie mogli spotkać się i porozmawiać z kolegami i koleżankami ze szkolnych ław. Na wieczór natomiast zaplanowano Bal Stulecia.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Brawo dla pierwszej pary.Pan Maślanka i Pani Zakalec pięknie idą trzymając sie za ręce,po wyborach oboje będą sie pocieszać płacząć i jęcząc.
Dodane obrazki:
01-10-2018, 21:17:08
+ 1
- 8
odpowiedz
Na Twoim miejscu o Pania Ewę bym się nie matrwił , nadal będzie dyrektorem.
02-10-2018, 00:01:19
+ 2
0
odpowiedz
Wiesz mario790, po takiej promocji jaka sobie zrobiła pewnie radną zostanie. Promowała siebie i obecnych nauczycieli /czyli swoich wyborców/ ubolewania godnym jest fakt, że o wiele bardziej zasłużonych szkole niż ona sama/emerytowanych nauczycielach/jakoś zapomniała. Tak się nie robi.
03-10-2018, 12:51:09
+ 1
0
odpowiedz

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook