Dzisiaj jest czwartek, 02 kwietnia 2020 r., 93 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
Zaproszenie. Wystawa fotograficzna „Sawanna – raj tracony…” – Małgorzata (Gonia) Zduńczyk
Dodał: MaG, 27-02-2020 15:39, odsłon: 354

Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zaprasza na wystawę fotograficzną „Sawanna – raj tracony…” – Małgorzata (Gonia) Zduńczyk. Otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 13 marca 2020 r. (piątek) o godz. 17.00 w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).

Oprawa muzyczna wernisażu: uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach.

Małgorzta (Gonia) Zduńczuk – urodzona w rodzinie fotografów. Naukę fotografii pobierała zarówno od rodziców, jak i w Związku Polskich Artystów Fotografików, New York Institute of Photography, Prywatnej Akademii Tomasza Tomaszewskiego, Warszawskiej Szkole Fotografii. Od ponad 25 lat odkrywa Afrykę. Łączy swoje pasje, fotografię i Afrykę, realizując szereg projektów fotograficznych oraz w zakresie współpracy rozwojowej. Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach zarówno w Polsce, jak i w Afryce. Przedstawiane były w Galerii Obok ZPAF, galeriach publicznych i prywatnych, a także w ramach imprez organizowanych m.in. przez National Geographic Polska, Ambasadę Wielkiej Brytanii, Ambasadę RP w Tanzanii, Forum Polsko-Kenijskie oraz Fundację Ekonomiczną Polska – Afryka Wschodnia. Jest fotografem z wieloletnim doświadczeniem oraz współzałożycielką Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia. Fundacja od ponad 10 lat prowadzi projekty rozwojowe w Afryce Wschodniej. W tym okresie zrealizowała około 30 projektów, w których uczestniczyło łącznie kilkanaście tysięcy ludzi.„Sawanna – raj tracony…”

 

Gdy podróżujesz po afrykańskiej sawannie, chłoniesz całym sobą tę bezkresną przestrzeń i kojący spokój, z którego trudno wyczytać, że trwa tu nieustająca walka o przetrwanie, ciągłe polowanie i ucieczka. I choć wielu zwierzętom udaje się przeżyć kolejny dzień, to smutkiem napawa prognoza, że wkrótce wyginą ich całe gatunki.

O dzikich zwierzętach mówi się najczęściej bardzo przedmiotowo, nauka wciąż odrzuca podejście, że mają one uczucia i świadomość, które są zbliżone do naszych.

A mnie trudno zgodzić się z takimi twierdzeniami, kiedy przez obiektyw aparatu widzę rodzicielską troskliwość słoni, zazdrość zebry czy smutek osamotnionej antylopy.
Afrykańską sawannę fotografuję od ponad 25 lat. Obserwując zwierzęta, widzę, że jest ich coraz mniej. Jeszcze kilkanaście lat temu spotykałam rodziny składające się nawet z 30-tu i więcej żyraf. Dziś cieszę się, gdy zobaczę w jednym miejscu kilka. Populacja słoni w Afryce Wschodniej w ciągu ostatnich 10 lat zmniejszyła się aż o połowę. W 2018 roku padł ostatni samiec północnego nosorożca białego.

Co zrobić by raj nie został utracony?

Walczyć z kłusownikami? Nie odbierać zwierzętom ich terenów? Ratować klimat? Nie wycinać drzew? Budować mniejsze domy? Jeździć do pracy autobusem? Nie pić przez plastikową słomkę...?

 

 

Małgorzata (Gonia) Zduńczyk

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
W dobie pandemii wszyscy ludzie mobilizują się w jednym celu, który stanowi wzajemna pomoc w panuj...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Pierwszy handel po przerwie możliwy będzie w najbliższy czwartek, 2 kwietnia, w godz. 4:00 - 12:00. Zgodn...
Fot. Kozienice24
W szpitalu w Kozienicach zmarła osoba zarażona koronawirusem. O tej sytuacji poinformował  nas dyrek...
Fot. Kozienice24
30 marca odbyło się posiedzenie Zarządu Powiatu Kozienickiego oraz XX Sesja Rady Powiatu Kozienickiego VI...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook