Dzisiaj jest środa, 19 września 2018 r., 262 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Asaj
Zakończyły się warsztaty strategiczne dotyczące rozwoju gminy Kozienice w latach 2018-2030
Dodał: KamZap, 21-02-2018 13:34, odsłon: 1292
fot. UM Kozienice
fot. UM Kozienice

Przez dwa dni 19 i 20 lutego w sali konferencyjnej pensjonatu nad jeziorem w Kozienicach odbywały się ostatnie już warsztaty strategiczne poświęcone tematyce środowiska naturalnego ziemi kozienickiej i ekologii.

W warsztatach wzięło udział około 40 osób w tym przedstawiciele instytucji związanych ze sferą środowiskową gminy Kozienice, przedstawiciele władz lokalnych, kierownicy jednostek gminy, które związane są ze środowiskiem naturalnym i świadczą usługi wpływające na jego stan, a także przedstawiciele Lasów Państwowych.

- Podczas tych warsztatów co mnie cieszy pojawiło się mnóstwo zgłoszeń innych niż te, które były poruszane w czasie gospodarczych czy społecznych – mówił prowadzący warsztaty Andrzej Sztando. Jak się okazuje wśród Kozieniczan nie brakuje optymistów, ponieważ na tablicy pojawiło się bardzo dużo atutów środowiskowych gminy. Zostały wskazane nie tylko unikalne elementy flory i fauny, ale również lokalnie funkcjonujące systemy zabezpieczające środowisko w tym: system gospodarki odpadowej czy system monitoringu stanu powietrza, gleb i wód.

Wśród omawianych problemów pojawiły się wskazania na konflikty między sferą gospodarczą i społeczną, a środowiskową np. osadnictwo sąsiadujące bezpośrednio z kompleksami leśnymi.

 

Dzieci będą uczyć dorosłych?


Bardzo dużo czasu uczestnicy poświęcili również brakom wiedzy ekologicznej mieszkańców i tutaj wskazywano m.in. brak wiedzy dotyczącej gospodarki odpadami, spalania śmieci we własnych paleniskach lub zachowania w sytuacji bezpośredniego spotkania ze zwierzyną leśną. Paradoksalnie problem ten najbardziej dotyka dorosłych, ponieważ system edukacji trafia z wieloma tymi informacjami do osób młodych. Nierzado zdarzają się sytuacje, w których to dzieci zdobytą w szkole przynoszą do domu i to one jako pierwsze zwracają uwagę na właściwe zachowania.

 

 

Tak jak ostatnio z upływem godzin tablica wypałniała się pomysłami.


Zostały omówione szanse, wśród których pojawiły się środki unijne, nowe regulacje prawne zwiększające możliwości w zakresie ochrony przyrody, a także wskazania na technologie jakie można wykorzystać w gospodarce komunalnej do doskonalenia usług wpływających na poprawę stanu środowiska naturalnego.

Z tego powodu, że we wtorkowe warsztaty były już ostatnimi po ich zakończeniu głos zabrał burmistrz Tomasz Śmietanka, który podsumował dotychczasową pracę. - Bardzo się cieszę z efektów naszej pracy, ponieważ bez profesjonalnego dokumentu przygotowanego wspólnie, który jest efektem kompromisu i konsensusu społecznego trudno byłoby podjąć wyzwania jakie stawia przed nami XXI wiek – mówił. Podziękował on również prowadzącemu Andrzejowi Sztando.

Za nami sześć dni warsztatów gospodarczych, społecznych i środowiskowych co daje kilkadziesiąt godzin konsultacji społecznych, a wszystkie tematy poruszane w czasie ich trwania są punktem wyjścia do różnego rodzaju zadań, które stoją przed władzami gminy.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego zaprasza do udziału w warsztatach edukacyjny...
Fot. Komenda Wojewódzka Policji
Policjanci z Sekcji Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP zs. w Radomiu podtrzymują dobrą passę. Roz...
Umowę o dofinansowanie projektu podpisali Rafał Rajkowski członek zarządu województwa mazowieckiego (z prawej) oraz Jarosław Pawlik dyrektor szpitala w Kozienicach (w środku). Z lewej Andrzej Jung, starosta kozienicki. Fot. Urząd Marszałkowski
Dobre wiadomości dla mieszkańców powiatu kozienickiego i okolic. Już niebawem do szpitala w Kozien...
Fot. Kamil Zapora/A©Arpass
W poniedziałek 17 września odbył się IV diecezjalny dzień modlitwy o Beatyfikację sługi bożej Matki Kazim...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook