Dzisiaj jest sobota, 06 czerwca 2020 r., 158 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Weź udział w ankiecie dotyczącej projektu „Razem dla kultury w Gminie Kozienice”
Dodał: DL, 28-04-2020 13:14, odsłon: 741

Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka poinformował o  zostaniu beneficjentem programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2020”, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury. Projekt Kozienickiego Domu Kultury - „Razem dla kultury w Gminie Kozienice” uzyskał 23. pozycję wśród 50 wniosków rozpatrzonych pozytywnie (o dofinansowanie ubiegało się ponad 110 ośrodków kultury z całego kraju!). Zachęcamy do brania udziału w ankiecie, do której link znajdziecie niżej.

 

Projekt ten to bardzo nowatorskie, w skali Gminy Kozienice przedsięwzięcie. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka do tej pory nie realizował bezpośrednio badań społeczności lokalnej, ale potrzeba realizacji badań nad kulturą była wnioskowana przez dyrektor Elwirę Kozłowską już przy tworzeniu „Strategii Rozwoju Gminy Kozienice na lata 2018-2030”.

 

Realizacja działań w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2020” jest dwuetapowa. We wszystkich działaniach związanych z realizacją projektu, Kozienicki Dom Kultury wspiera Fundacja „Obserwatorium” z Warszawy, z prezesem Karolem Wittelsem oraz animator wskazany przez Narodowe Centrum Kultury, swoisty „opiekun beneficjenta”, Ligia Jaszczewska.

 

Jak mówi Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury - Projekt „Razem dla kultury w Gminie Kozienice” przysłuży się realizacji kilku ważnych celów. Poprzez szereg działań, takich jak badania ankietowe z zakresu kultury i organizacja konkursu dla członków społeczności lokalnej, zamierzamy wpłynąć na sposób postrzegania i tworzenia kultury przez mieszkańców gminy. Badania mają na celu identyfikację potrzeb, zasobów i potencjału kulturotwórczego mieszkańców naszej gminy, z kolei konkurs pozwoli na aktywną realizację działań zainicjowanych przez samych mieszkańców. W ten sposób społeczność lokalna zyska wiele korzyści – damy sygnał do aktywizacji społecznej w przestrzeni kultury, uczestnicy projektu zyskają nowe doświadczenie, a wszyscy mieszkańcy szerszą i bardziej precyzyjną ofertę kulturalną ze strony Kozienickiego Domu Kultury. Badania ankietowe pozwolą bowiem na dużo lepszą identyfikację potrzeb społeczności na tego typu działania.

 I etap

Badania lokalnej społeczności, w celu opracowania diagnozy kultury dla Gminy Kozienice:

  • Spotkanie inicjujące z liderami i mieszkańcami z terenu Gminy Kozienice - ze względu na zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa spotkanie zostało odwołane. Szczegóły na stronie: www.dkkozienice.pl/index2.php?id=9518
  • Wybór odpowiednich narzędzi i metod badania, adekwatnych do aktualnej sytuacji w kraju (pandemia koronawirusa).
  • Wewnętrzny warsztat on-line ze wszystkimi pracownikami Kozienickiego Domu Kultury moderowany przez zewnętrznych animatorów.
  • Ankieta mapująca odbiorców, pod kątem: płci, wieku, miejsca zamieszkania oraz zbierająca dane o źródłach wiedzy dotyczącej oferty Kozienickiego Domu Kultury.

Ankieta dostępna jest w dniach 28 kwietnia - 18 maja 2020 r. pod poniższym linkiem:

  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfydvdGwjg7nTEoUjrFVaPmXQi9XS4VeKvtV3bVuq4pq5pHWA/viewform

  • Wywiady on-line z mieszkańcami Gminy Kozienice moderowane przez zewnętrznych animatorów (m.in. Koła Gospodyń Wiejskich, organizacje pozarządowe, przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, sołectwa, komitety osiedlowe, samorząd gminy, Ochotnicze Straże Pożarne).
  • Opracowanie diagnozy kultury dla Gminy Kozienice.
  • Ogłoszenie konkursu na inicjatywy lokalne dla mieszkańców Gminy Kozienice, grup nieformalnych, osób fizycznych, organizacji pozarządowych, na realizację przedsięwzięć w partnerstwie z Kozienickim Domem Kultury. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy mają głowy pełne pomysłów i są gotowi na ich realizację! Uwaga: Zabezpieczyliśmy dla Was na to środki finansowe! - zaprasza Kozienicki Dom Kultury.
  • Rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszenie listy zaakceptowanych do realizacji inicjatyw.
  • Prezentacja wyników diagnozy.

Jak mówi Ligia Jaszczewska z Fundacji ARTica - Głównym celem projektu jest jak największe otwarcie Domu Kultury i realizacja potrzeb i pomysłów mieszkańców nie tyle dla nich, co razem z nimi - w praktyce każdy będzie mógł zgłosić swoją inicjatywę, a najciekawsze pomysły dostaną nie tylko pomoc organizacyjną, ale także konkretne pieniądze na realizację.

 

II etap

 

Etap realizacji inicjatyw:

 

  • Realizacja wybranych inicjatyw przez mieszkańców we współpracy z Kozienickim Domem Kultury im. Bogusława Klimczuka.
  • Ewaluacja i podsumowanie projektu.

Program „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2020”, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury, realizowany jest zgodnie z założeniami Paktu dla Kultury. Celem programu jest zwiększenie zaangażowania domów kultury, ośrodków kultury oraz centrów kultury i sztuki w życie społeczności lokalnych poprzez odkrywanie i wspieranie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych, realizowanych przez mieszkańców gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich. Główny nacisk programu położony jest na nawiązywanie przez dom kultury stałych relacji z mieszkańcami miejscowości, na terenie których działa. Odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału społecznego ma owocować stworzeniem wspólnych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnych i przestrzeni publicznej.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Akcja GaszynChallenge trwa od zaledwie dwóch tygodni. Zbiórka na rzecz Wojtusia Howisa, kt&...
Fot. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu serdecznie zapraszamy od piątku, 12 ...
Wczoraj w ramach ogólnopolskiej akcji „ prędkość” kozieniccy policjanci czuwali nad be...
Fot. CKA
Dwunasta edycja Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka dobiegła ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook