Dzisiaj jest poniedziałek, 15 lipca 2019 r., 196 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
W Wysokim Kole będzie można zobaczyć inscenizację bitwy pod Zborowem z 1649 roku. Szykuje się dwudniowa impreza pełna atrakcji.
Dodał: KamZap, 29-06-2018 17:21, odsłon: 2238
Fragment obrazu Juliusza Kossaka
Fragment obrazu Juliusza Kossaka

Gmina Gniewoszów zaprasza na Inscenizację Bitwy pod Zborowem z 1649 roku, która odbędzie się w dniach 7-8 lipca na plantach za kościołem w Wysokim Kole. Oprócz samej rekonstrukcji bitwy w ciągu dwudniowej imprezy czekać będzie szereg innych atrakcji takich jak: turniej szabli i fechtunku, pokaz musztry polskich dragonów, turniej łuczniczy oraz koncert.  

Impreza została podzielona na dwa dni, a jej początek zaplanowano na sobotę 7 lipca w samo południe. Wtedy odpalona zostanie salwa armatnia na rozpoczęcie wydarzenia, a także odbędzie się powitanie grup rekonstrukcyjnych. Przez kolejne godziny będziemy świadkami m.in. turnieju szabli i fechtunku, pokazu musztry autoramentu polskiego, czyli dragonów, turnieju łuczniczego, pokazu jazdy pancernej w wykonaniu Chorągwi Rycerskiej Ziemi Radomskiej, a także turnieju kawaleryjskiego. Inscenizacja bitwy pod Zborowem rozpocznie się o godz. 18:30. Natomiast po bitwie przyjdzie czas na koncert „O Kozackiej doli…” w wykonaniu Bohuna z zespołem.

W niedzielę o 12:00 odbędzie się uroczysta msza polowa, a także poświęcenie i przekazanie chorągwi Mikołaja Gniewosza. O 13:30 dr. hab. Dariusz Kupisz wygłosi prelekcje na temat historii Mikołaja Gniewosza i jego rodziny. O 14:00 rozpocznie się druga część inscenizacji bitwy pod Zborowem. Zakończenie wydarzenia zaplanowano na godz. 15:00.

Z kart historii

Bitwa pod Zborowem (15-16 sierpnia 1649) – Podczas powstania Bohdana Chmielnickiego spiesząca z odsieczą oblężonym w Zbarażu 15-tys. armia polska pod wodzą króla Jana Kazimierza została otoczona przez przeważające siły kozacko-tatarskie pod Zborowem. W pierwszej fazie bitwy Tatarzy razili chorągwie jazdy polskiej i chociaż atak nieprzyjaciela został odparty, to jednak położenie armii królewskiej było bardzo trudne. Janowi Kazimierzowi udało się jednak zawrzeć porozumienie z chanem tatarskim Islam Girejem, który zmusił Chmielnickiego do zawarcia ugody.    
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. PSP Stanisławice
W PSP Stanisławice trwały półkolonie dla dzieci i młodzieży, które stwarzały   uc...
Ilustracja -  KPP w Kozienicach
Dzisiaj około godz. 8:00 na drodze krajowej nr 79 pomiędzy miejscowościami Bożówka, a Przydworzyce...
Kolejny tydzień i kolejna edycja naszej zabawy. Wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu przygotowal...
fot.EC
Lokalne imprezy plenerowe   w okresie letnim to również świetna okazja, aby poobcować co...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook