Dzisiaj jest niedziela, 26 maja 2019 r., 146 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 zwiedzali Kresy
Dodał: KamZap, 13-06-2018 15:12, odsłon: 1471
Wycieczka na tle twierdzy Chocim Fot. ZS nr 1 w Kozienicach
Wycieczka na tle twierdzy Chocim Fot. ZS nr 1 w Kozienicach

Po kilkuletniej przerwie uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach ponownie wybrali się na Ukrainę. W czasie czterodniowej wyprawy, w dniach 5-8 czerwca, trzydziestoosobowa grupa dotarła do krańców II Rzeczypospolitej.

W pierwszym dniu uczniowie zwiedzali miasto rodu Żółkiewskich, czyli Żółkiew, oraz Lwów. Spacer po lwowskiej starówce oraz chwile zadumy na Cmentarzu Łyczakowskim o Cmentarzu Orląt dostarczyły wielu wrażeń. 

Po noclegu w Bóbrce u księży salezjanów uczestnicy zwiedzili Świrż – przedwojenną posiadłość gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego. Kolejnym punktem było małe galicyjskie miasteczko Brzeżany, w którym urodził się marszałek Edward Śmigły-Rydz. Znajdują się tam również ruiny zamku Sieniawskich oraz trzy urokliwe świątynie: katolicki kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, mały kościołek ormiański oraz grekokatolicka cerkiew pw. św. Trójcy. Z Brzeżan wyprawa udała się do Buczacza, znanego głównie z zawartego w 1672 r. pokoju z Turcją oraz pięknego renesansowego ratusza. Kilkanaście kilometrów za Buczaczem znajduje się Jazłowiec – wioska, w której, oprócz ruin zamku Jazłowieckich, znajduje się pałac Koniecpolskich będący obecnie siedzibą sióstr niepokalanek. Wieczorem uczestnicy wyprawy dotarli do Kamieńca Podolskiego, gdzie przywitał ich kozieniczanin – ksiądz biskup Radosław Zmitrowicz.

 


Msza z bp. Zmitrowiczem

 

 

Trzeciego dnia, po Mszy Świętej odprawionej przez księdza biskupa dla gości z Kozienic, przyszła pora na zwiedzanie miasta i twierdzy. Niespotykane położenie Kamieńca Podolskiego, otoczonego jarem rzeki Smotrycz i bronionego przez twierdzę, zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Następnie wyprawa przekroczyła Dniestr i dotarła do położonej nad tą rzeką twierdzę Chocim. Po zwiedzeniu twierdzy wycieczka dotarła do miejscowości Okopy, położonej u zbiegu rzek Zbrucz i Dniestr. To najdalej wysunięty na południowy wschód punkt II Rzeczypospolitej. Przed wojną zbiegały się tu granice Polski, ZSRR i Rumunii. Znajdują się tutaj ruiny twierdzy zwanej Okopami Świętej Trójcy, znanej z Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego.

 


Widok na Dniestr z Okopowej Góry, to tu przez wojną spotykały się granice Polski, ZSSR i Rumuni.

 

Tego samego dnia, po krótkim postoju w Czortkowie i wizycie w Zbarażu, wyprawa dotarła do Krzemieńca – rodzinnego miasta Juliusza Słowackiego. Po zdobyciu Góry Zamkowej, z której roztacza się przepiękny widok na całe miasto turyści z Kozienic zostali przyjęci na nocleg przez polskie rodziny z Krzemieńca. Była okazja do rozmów z rodakami i poznania ich codziennej rzeczywistości.

 

Ostatni dzień wyprawy zaczął się od zwiedzenia Muzeum Juliusza Słowackiego. W dworku można było poczuć atmosferę lat dziecięcych naszego wieszcza i dowiedzieć się dużo o jego życiu i twórczości. Tuż obok dworku Słowackiego znajdują się zabudowania słynnego Liceum Krzemienieckiego, założonej w 1805 r. przez Tadeusza Czackiego - szkoły kształcącej polskie elity do wybuchu II wojny światowej.

Po opuszczeniu Krzemieńca wyprawa udała się do duchowej stolicy Ukrainy, czyli Ławry Poczajowskiej. Tu w atmosferze skupienia można było podziwiać wspaniałe cerkwie ufundowane przez Mikołaja Potockiego. Ostatnie dwa punkty wyprawy to magnackie rezydencje w Podhorcach i Olesku. Zamek w Podhorcach, zbudowany przez Koniecpolskich, to przepięknie położony pałac o założeniach obronnych, który obecnie znajduje się niestety w nienajlepszym stanie. Natomiast zamek w Olesku to miejsce urodzin Jana Sobieskiego, późniejszego króla Polski. Obecnie znajduje się tam muzeum.

 


Uczniowie zwiedzili muzeum naszego wieszcza narodowego, kórego lektury już niebawem będą poznawać na lekcjach języka polskiego.

 

Były to cztery dni intensywnego zgłębiania historii i poznawania życia mieszkańców zachodniej Ukrainy oraz wędrówki śladami dawnej Polski. Każdy z uczestników wyprawy przywiózł z niej masę wrażeń i wspomnień. Następny taki wyjazd może już za rok.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja
W piątek 24 maja Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowis...
ilustracja, Pixabay.com
Pogotowie zostało ogłoszone dzisiaj w związku z koniecznością podjęcia działań mających na celu zminimali...
Fot. Kamil Zapora
W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W czwartek 23 maja Kozienice odwied...
Siłownia plenerowa na Osiedlu Energetyki w Kozienicach. Fot. Kamil Zapora
Trzy wnioski o dotację do Otwartych Stref Aktywności złożone w tym roku przez Gminę Kozienice zostały poz...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook