Dzisiaj jest czwartek, 22 sierpnia 2019 r., 234 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI

 

(Zdjęcia) To była muzyczna podróż w czasie. Za nami koncert muzyki dawnej zespołu Filatura Di Musica
Dodał: KamZap, 25-11-2018 21:32, odsłon: 1106
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

Dzisiaj w kościele św. Józefa w Kozienicach mogliśmy przeżyć niezwykłą podróż w czasie. Odbył się tam bowiem koncert muzyki dawnej w wykonaniu grupy Filatura Di Musica. Koncert poświęcony był Matce Kazimierze Gruszczyńskiej.

Filatura di Musica jest zespołem specjalizującym się w wykonywaniu muzyki historycznej. Muzycy w większości zawodowo związani z Łodzią to absolwenci prestiżowych uczelni artystycznych na świecie. Repertuar zespołu nawiązuje do polskiej i europejskiej muzyki renesansu i wczesnego baroku. Znajdziemy w nim również utwory kompozytorów późnego baroku oraz wczesnego klasycyzmu. W niedzielę w Kozienicach usłyszeliśmy: utwory sakralne G.F. Handla i S.S. Szarzyńskiego, a także sonaty skrzypcowe Jean Fery Rebela i A. Corellego.

Zespół wystąpił w składzie: Katarzyna Bienias – sopran, Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, Małgorzata Feldgebel – skrzypce barokowe, Tomasz Frycz – wiolonczela barokowa, Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn.

Koncert poświęcony został pamięci Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. Jeszcze przed koncertem kilka słów o Matce Założycielce Sióstr Franciszkanek od Cierpiących powiedziała siostra Lucyna Czermińska.

Matka Kazimiera Gruszczyńska urodziła się w Kozienicach 31 grudnia 1848 roku. Od najmłodszych lat czuła powołanie do życia poświęconego Bogu. Początkowo planowała wstąpienie do szarytek, jednak zamierzenia tego nie uskuteczniła. W 1875 roku Kazimiera udała się do Zakroczymia, gdzie pod kierownictwem o. Honorata Koźmińskiego odprawiła rekolekcje, które zdecydowały o dalszym jej życiu. Wstąpiła do tworzącego się ukrytego Zgromadzenia Posłanniczek Serca Jezusowego. Profesję zakonną złożyła 1 czerwca 1879 roku.

W 1882 r. o. Honorat powierzył jej kierownictwo zakładu dla ubogich kobiet, tzw. „Przytuliska” i polecił założyć w nim nową rodzinę zakonną. W wyniku tego „Przytulisko” stało się domem macierzystym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.

Matka Kazimiera Gruszczyńska zmarła w 1927 roku, w opinii świętości. Pochowana została na cmentarzu powązkowskim w Warszawie, natomiast jej serce zostało przeniesione do Kozienic. Od 2013 roku trwa proces jej beatyfikacyjny, obecnie na etapie rzymskim.

Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Muzycznej Kanon. Koncert z cyklu „Kozienice na królewskim szlaku”, dofinansowany został z budżetu gminy Kozienice. W koncercie uczestniczyli m.in. wiceburmistrz Małgorzata Bebelska, dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia Zdzisław Włodarski oraz dyrektor Biblioteki Publicznej w Kozienicach Elżbieta Stąpór. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. archiwum
W Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka 11 września rusza dwunasta edycja Uniwersytetu Trzecie...
Foto. medley-art.pl - W walce wieczoru zobaczymy Mateusza Głucha
Jakub Ozga, Mateusz Głuch, Adrian Kutyła to trzej wojownicy, którzy na pewno pojawią się w 28 wrze...
Fot. Fundacja Młodzi dla Warki
Po niezwykle udanej poprzedniej edycji Wrak Race Głowaczów zapał nie stygnie. Fundacja Młodzi dla ...
Fot. Kozienickie Hospicjum
W dniu 22 września na terenie Ogrodu Jordanowskiego w Kozienicach zostanie zorganizowany I Festyn Hospicy...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook