Dzisiaj jest czwartek, 29 października 2020 r., 303 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
Stanowcze NIE dla przeniesienia zespołu ratownictwa medycznego ze Świerży Górnych do Magnuszewa. Za nami konferencja prasowa
Dodał: DL, 23-09-2020 12:39, odsłon: 2493
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - od lewej: poseł Konrad Frysztak, radny powiatowy Tomasz Trela, starosta kozienicki Andrzej Jung i zastępca dyrektora kozienickiego szpitala do spraw lecznictwa dr Witold Wrodycki.
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - od lewej: poseł Konrad Frysztak, radny powiatowy Tomasz Trela, starosta kozienicki Andrzej Jung i zastępca dyrektora kozienickiego szpitala do spraw lecznictwa dr Witold Wrodycki.

W środę, 23 września, o godz. 10:30 przed głównym wejściem Szpitala Powiatowego w Kozienicach przy Al. Władysława Sikorskiego rozpoczęła się konferencja prasowa. Temat konferencji stanowiły działania wojewody mazowieckiego oraz plany przeniesienia zespołu ratownictwa medycznego ze Świerży Górnych do Magnuszewa oraz przekwalifikowanie zespołu specjalistycznego ratownictwa medycznego w Kozienicach na zespół podstawowy. – Zwiększenie tego dystansu, jeszcze większe odległości od szpitala specjalistycznego na pewno nie będą korzystne – mówił doktor Witold Wrodycki.

Udział w konferencji wzięli Konrad Frysztak, poseł na Sejm RP, Andrzej Jung, starosta powiatu kozienickiego, Tomasz Trela, radny powiatu kozienickiego oraz doktor Witold Wrodycki, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa.

 

Likwidacja karetki specjalistycznej

 

Jako pierwszy głos zabrał poseł Konrad Frysztak. Poruszył on kwestie związane z planem działania systemu państwowego ratownictwa medycznego dla wojewódzka mazowieckiego. W ramach tego planu wojewoda Konstanty Radziwił chce zmienić usytuowanie karetek pogotowia w powiecie kozienickim. Dla karetek, które poruszają się na terenie powiatu kozienickiego organem nadzorującym jest pogotowie w Radomiu, które również w sposób negatywny zaopiniowało plany wojewody. Negatywne opinie wydali również starosta kozienicki Andrzej Jung oraz burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski, a także firma Enea Wytwarzanie. – W ramach konsultowanego planu wojewoda planuje likwidację karetki specjalistycznej, trzyosobowego zespołu, który stacjonuje przy szpitalu w Kozienicach na rzecz zespołu podstawowego, który będzie złożony wyłącznie z dwóch osób. To powoduje deklasyfikację i obniżenie poziomu podstawowej opieki, która może nieść pomoc w sytuacjach kryzysowych mieszkańcom powiatu kozienickiego – mówił poseł Konrad Frysztak.

 

Przeniesienie zespołu ratownictwa ze Świerży do Magnuszewa

 

Drugi zespół, znajdujący się w Świerżach Górnych ma zostać przeniesiony do Magnuszewa. Prezesi Enei Wytwarzanie, Antoni Józwowicz oraz Jan Mazurkiewicz negatywnie opiniują tę decyzję.  – Będzie się to wiązać z wydłużeniem dojazdu do firmy Enea. W tak dużej firmie, gdzie prowadzone są działania specjalistyczne, przy wysokich temperaturach, może dochodzić do wypadków i warte jest podkreślenia, że taka karetka powinna być usytuowana bardzo blisko – dodał poseł.

 


 Poseł Konrad Frysztak wystosował interwencję do wojewody Konstantego Radziwiła, w którym prosi o ponowne pochylenie i zastanowienie się nad tymi decyzjami, a także o uwzględnienie potrzeb mieszkańców ziemi kozienickiej.

 

Poseł wystąpił także z interpelacją do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w których zawarte są pytania i uwagi dotyczące takiego planu działania.  – Czas jest na to, aby wszyscy mieszkańcy powiatu kozienickiego i tej części Mazowsza czuli się bezpiecznie, aby wiedzieli, że karetka dojedzie do nich na czas i będzie wyposażona w sposób prawidłowy i z odpowiednią załogą – dodał poseł.

 

Stanowisko starosty kozienickiego

 

Jak podkreślił starosta Andrzej Jung, jednym z podstawowych zadań starosty jest między innymi dbanie o bezpieczeństwo medyczne. – Propozycje sugerujące przeniesienie zespołu ratownictwa medycznego ze Świerży Górnych do Magnuszewa wszyscy opiniujący wyrazili dezaprobatę, ponieważ nie spełni tych oczekiwań, które powinniśmy zapewnić tam, gdzie jest największa skala zagrożenia – mówił starosta Andrzej Jung.

 


 - Dodatkowo, jestem za wzmocnieniem naszej służby ratownictwa medycznego o jeszcze jedną karetkę, chociażby podstawową, która pozwoliłaby w pełni dbać o bezpieczeństwo pacjentów na naszym terenie - mówił starosta kozienicki Andrzej Jung. 

 

Największa skala zagrożeń znajduje się na terenie najbardziej zaludnionym. Jak mówił starosta, najbardziej zaludnionym miejsce w powiecie jest gmina Kozienice wraz z miastem. Miasto zamieszkuje dwadzieścia tysięcy mieszkańców. Powiat kozienicki zamieszkuje sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców, a gminę Kozienice trzydzieści tysięcy. – Same te liczby wskazują kierunek, gdzie powinien być skierowany ratunek. Dodatkowo, w Enei Wytwarzanie pracuje blisko dwa tysiące pracowników, a także gmina Kozienice posiada najdłuższą linię brzegową Wisły, która wynosi trzydzieści sześć kilometrów, a powiat kozienicki ma sześćdziesiąt dwa kilometry. Powiat kozienicki ze wszystkich powiatów ma najdłuższą linię brzegową w kraju. Wisła jest żywiołem, który staramy się opanować, ale nie zawsze jest to możliwe – powiedział starosta.

 

Mieszkańcy Kozienic mówią stanowcze nie

 

Do aktualnej sytuacji odniósł się również radny powiatowy Tomasz Trela. Według niego najważniejsze jest bezpieczeństwo. – To bezpieczeństwo tą decyzją wstępną wojewody jest na pewno zagrożone. Odsuwanie stacjonowania karetek jeszcze kilkanaście kilometrów dalej od zespołu miejskiego Kozienic jest na pewno wydłużeniem drogi dojazdu karetki oraz zmniejszenia bezpieczeństwa w mieście, w którym znajdują się dwie duże szkoły ponadpodstawowe. Ponad dwa tysiące uczniów uczy się w kozienickich szkołach, gdzie także na terenie gminy jest kilkanaście szkół, do których uczęszcza kilka tysięcy uczniów. Niezrozumiała jest decyzja i motywacja Pana wojewody Konstantego Radziwiła, który problemami kadrowymi uzasadnia zmianę całej lokalizacji tych karetek, w tym redukcję karetki specjalistycznej – mówił radny Tomasz Trela.

 


– My jako mieszkańcy Kozienic wyraziliśmy negatywną opinię na to stanowisko i będziemy konsekwentnie, z uporem domagać się przywrócenia, bądź nawet poprawienia dotychczasowego stanu rzeczy. Nasza opinia  co do tych propozycji jest zdecydowanie negatywna – dodał radny Tomasz Trela.

 

Wyjazdy, zarówno podstawowej pomocy jak i specjalistycznej są najczęściej związane z Kozienicami i najbliższą okolicą.

 


– Zwiększenie tego dystansu, jeszcze większe odległości od szpitala specjalistycznego na pewno nie będą korzystną sytuacją – mówił doktor Witold Wrodycki.

 

Ruszy zbiórka podpisów. Dodatkowa karetka w Magnuszewie bez konieczności przenoszenia tej ze Świerży Górnych?

 

Poseł Konrad Frysztak na koniec konferencji poruszył sprawę okresu wyborczego i jak sam nazwał "rozdawania wozów strażackich na lewo i prawo". - Ja apeluję do Pana Ministra Mariusza Kamińskiego, że jeśli chce karetki w Magnuszewie, ja również jej chcę, niech sfinansuje zakup takiego sprzętu do Magnuszewa. Niech zwiększy się na terenie powiatu kozienickiego ilość specjalistycznych wozów, które niosą pomoc. Jeśli Pan minister Mariusz Kamiński oraz Pan Konstanty Radziwił, wojewoda mazowiecki chcą poczuć jak duża jest frekwencja i zainteresowanie tym ważnym problemem dla mieszkańców ziemi kozienickiej to chcę powiedzieć, że wraz z radnym Tomaszem Trelą  zaczynamy akcję zbiórki podpisów. To będzie swoistego rodzaju próba frekwencja i niech Pan Mariusz Kamiński zapozna się z tą frekwencją i myślę, że wtedy zdecyduje o zakupie dodatkowego pojazdu dla Magnuszewa, aby dodatkowy zespół tam stacjonował - dodał na koniec poseł.Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Olga Walentynowicz
Dla małych społeczności zaangażowanie i pomysłowość lokalnych działaczy jest na wagę złota. To oni walczą...
Fot. Photo LadyM.
Jego przygoda z motoryzacją zaczęła się już w najmłodszych latach. Prowadzi na Facebooku fanpage - Przeme...
Fot. KDK
Za nami drugie, choć tym razem wirtualne, spotkanie w ramach inicjatywy „Kobieto ! Puchu marny ! &n...
Fot. archiwum KDK
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają mieszkańców Gminy Kozi...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Celem programu Wspieraj Seniora - Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów jest zapewnienie u...
Fot. archiwum - kwesta w 2019 roku
Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej uprzejmie informuje, że z uwagi na sytu...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Fot. Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W Kozienicach podobnie jak w innych polskich miastach odbywają się kolejne protesty przeciw orzeczeniu Tr...
Fot. KDK
„Cyrk i dziewczyna” to tytuł wystawy malarstwa Honoraty Drążyk, którą od 7 listopada b...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
To będzie już XX edycja Szlachetnej Paczki, jednej z największych akcji dobroczynnych w kraju. Jak Szlach...
Fot. archiwum Nadleśnictwa Radom
Okres przed dniem Wszystkich Świętych to czas wytężonej pracy Straży Leśnej. Wiąże się to z nasilonymi kr...
Fot. Daniel Ostrowski
Zawodnik Kozienickiego klubu motorowego Grzegorz Antoniak startuje w Cross Country, Enduro oraz Motocross...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
fot.fot. Dariusz Ossowski
Nie w ciągniku i bez inwentarza. Dzisiejszy mieszkaniec wsi to często pracownik korporacji albo przedsięb...
Igor jest uczniem Szkoły Specjalnej w Pionkach, uczęszcza do siódmej klasy. Jest nieśmiałym, wrażl...
Fot. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
W okresie pandemii Wojska Obrony Terytorialnej odgrywają znaczącą rolę w stabilizacji trudnej dla naszego...
Mazowieccy policjanci ruchu drogowego z grupy SPEED w ubiegłym tygodniu zatrzymali prawa jazdy osobom, kt...
Fot. Facebook/Burmistrz Piotr Kozłowski
Do OSP w Świerżach Górnych trafiła już nowa łódź ratownicza, która wzmocni działania...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Z powodu panującej pandemii i ogłoszonej na terenie całego kraju strefy „czerwonej”, gmina Ga...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook