Dzisiaj jest czwartek, 23 maja 2019 r., 143 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Sołectwa dostały pieniądze. Dzisiaj odbyła się narada sołtysów i przewodniczących komitetów osiedlowych.
Dodał: KamZap, 17-07-2018 15:57, odsłon: 1566
fot. Kamil Zapora / A©Arpass
fot. Kamil Zapora / A©Arpass

We wtorek 17 lipca w sali konferencyjne urzędu miejskiego w Kozienicach odbyła się narada sołtysów i przewodniczących komitetów osiedlowych. Mowa była między innymi o wysokości funduszu sołeckiego, rozbudowie sieci gazowej na terenie gminy i odszkodowaniach za straty wywołane wiosenną suszą.

Zebranie rozpoczęło się od przedstawienia przez przewodniczącego narady, sekretarza gminy Stanisława Siderskiego, informacji o wysokości środków przypadających na dane sołectwa w ramach funduszu sołeckiego. Zebranych zapoznał także z wysokością kwoty bazowej przekazywanej właściwemu wojewodzie przez burmistrza w roku poprzedzającym rok budżetowy. Tym razem wysokość kwoty bazowej to 4 991,45 złotych. Wysokość środków przypadających na dane sołectwo jest uzależniona od kwoty bazowej i liczby jego mieszkańców. W ogólnym rozrachunku środki przyznawane sołectwom z roku na rok są coraz wyższe. W 2019 łączna kwota przekazana 36 sołectwom, w których mieszka 12 444 osoby wyniesie 925 714 złotych. Najwięcej, bo 49 914 złotych otrzymają trzy sołectwa: Aleksandrówka (1000 mieszkańców), Łuczynów (840 mieszkańców) i Świerże Górne (1409 mieszkańców).

Sołtysi dostali wzory wniosków do wypełnienia w czasie swoich zebrań sołeckich, w których mieszkańcy wskażą swoje propozycje wykorzystania funduszy sołeckich. Sekretarz gminy podpowiedział również o co warto się w tych wnioskach ubiegać, aby pieniądze zostały jak najlepiej rozdysponowane. Pomocy przy wycenie niektórych zadań mogą udzielić dyrektorzy poszczególnych wydziałów urzędu miejskiego w Kozienicach. Wnioski należy składać do końca września w urzędzie miejskim.

Stanisław Siderski przekazał zebranym informację od przedstawiciela gazowni o możliwości uzbrojenia w instalacje gazowe sołectw, które do tej pory są jej pozbawione lub są w nią zaopatrzone tylko częściowo. Na 36 sołectw w gminie Kozienice w takiej sytuacji znajduje się 20 z nich. Gazownia prosi o przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców na temat zainteresowania przyłączem gazowym. Sołtysi wystosowali zapytanie do wiceburmistrza ds. technicznych Igora Czerwińskiego, który nie był obecny na zebraniu o to, czy ten może dowiedzieć się jakie są planowane stawki za gaz w miejscowościach objętych rozbudową sieci gazowej. Według sołtysów od tego należało by zacząć, ponieważ potencjalne ceny gazu mogą mieć znaczący wpływ na decyzję mieszkańców o rozbudowie sieci.

Następnie dyrektor wydziału gospodarki przestrzennej, rolnictwa i środowiska w Urzędzie Miejskim Sylwia Wąsik zapoznała sołtysów z zasadami ubiegania się o odszkodowanie za straty w uprawach powstałych w wyniku suszy panującej od kwietnia do czerwca tego roku. Warunkiem jest poniesienie strat w wysokości 30% całego areału. Ponadto rolnik nie może zebrać swoich plonów przed przyjazdem komisji szacującej straty.

 

Wiceburmistrz Małgorzata Bebelska zachęciła wszystkich do aktywnego kibicowania kolarzom, którzy przyjadą do Kozienic w czwartek 26 lipca w ramach 61. Wyścigu Dookoła Mazowsza. O imprezie i związanej z nią atrakcjami pisaliśmy TUTAJ.

Burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka mówił z kolei o prowadzonych przez gminę inwestycjach (o których możecie przeczytać TUTAJ). Jak podkreślił obecnie urząd miejski ma problem z przetargami ze względu na wysokie ceny, ale mimo to kolejne prace budowlane i remontowe na terenie gminy są rozpoczynane. Na koniec burmistrz odniósł się także do obecnych utrudnień komunikacyjnych na terenie gminy i powiatu związanych z trudną sytuacją finansową PKS-u. Przedstawił także nowe pomysły na transport publiczny w Kozienicach, o którym pisaliśmy TUTAJ.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Siłownia plenerowa na Osiedlu Energetyki w Kozienicach. Fot. Kamil Zapora
Trzy wnioski o dotację do Otwartych Stref Aktywności złożone w tym roku przez Gminę Kozienice zostały poz...
Policjanci z powiatu kozienickiego zatrzymali dwóch amatorów perfum. Mężczyźni tym proceder...
Fot. PTTK Kozienice
W sobotę 18 maja odbył się XXI Rajd Nadwiślański zorganizowany przez Oddział PTTK w Kozienicach.
Zespół Enej zagra w Kozienicach. Źródło: oficjalna strona zespołu
1 czerwca czeka nas kolejna edycja imprezy związanej z Puszczą Kozienicką. Jak zwykle możemy spodziewać s...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook