Dzisiaj jest środa, 12 sierpnia 2020 r., 225 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
Poznaj historię bitew Ziemi Kozienickiej. KSRH przygotowało ciekawy szlak i przewodnik
Dodał: MariuszBasaj, 26-04-2017 07:05, odsłon: 8516
O szlaku opowiedział naszej redakcji Krzysztof Zając z KSRH. Fot. Mariusz Basaj
O szlaku opowiedział naszej redakcji Krzysztof Zając z KSRH. Fot. Mariusz Basaj

Stworzony przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Szlak bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej Gminy Kozienice" to niezwykły projekt, który łączy w sobie edukację, turystykę i popularyzowanie wiedzy historycznej. Przede wszystkim przypomina ważne, choć często bardzo krwawe wydarzenia z historii Ziemi Kozienickiej, począwszy od bitwy z czasów Potopu Szwedzkiego po potyczki z okresu drugiej wojny światowej.

Na szlak składa się dziewięć tablic informacyjnych oraz ciekawy przewodnik historyczny. Pierwszą z tablic możemy znaleźć w parku miejskim, w pobliżu pomnika poświęconego partyzantom. - Jest to "zbiorcza" tablica, na której znajdziemy krótki opis wszystkich pozostałych, a także mapę z ich lokalizacją. Na poszczególnych tablicach jest znacznie więcej informacji - mówi Krzysztof Zając z KSRH, pomysłodawca i autor opracowania szlaku. Jak zaznacza, do prac nad tekstami tablic zaproszono również historyków spoza Kozienic, jak Filip Kamizela z Krakowa, Jacek Lombarski z Radomia, Andrzej Rypulak z Dęblina.

 


Tablice zamontowano w kilku miejscach na terenie całej gminy.

 

Od Potopu do II wojny światowej

 

Na terenie całej gminy stanęło osiem kolejnych tablic, poświęconych ważnym wydarzeniom z różnych epok. Nie wszystkie zawarte na nich informacje są powszechnie znane, a szlak ma przyczynić się do propagowania wiedzy i pamięci o tych ważnych epizodach z kart historii Ziemi Kozienickiej. 

 

Na terenie punktu widokowego "Kępeczki" znajdziemy informacje na temat walk o przyczółek kozienicki, utworzony podczas pierwszej bitwy o twierdzę Dęblin w październiku 1914 r. Była to ogromna batalia, w której udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy.

 

W Kozienicach, przy amfiteatrze nad jeziorem znalazła się tablica poświęcona bitwie pod Kozienicami z 6 kwietnia 1656 r., czyli z czasów potopu szwedzkiego.

 

Kolejne tablice znajdują się w Kępie Bielańskiej (walki o Przedmoście Maciejowickie, wrzesień 1939 r.), Nowej Wsi (bitwa powstania listopadowego 19 lutego 1831 r.), Świerżach Górnych (bitwa powstania styczniowego 25 marca 1863 r.), Ryczywole (od pradziejów po współczesność), Woli Chodkowskiej (pierwsza partyzancka bitwa majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala) i na Czterech Kopcach, gdzie znajduje się mogiła żołnierzy 31. Pułku Strzelców Kaniowskich, których szlak bojowy we wrześniu 1939 roku zakończył się tragicznie w Puszczy Kozienickiej.

 


Okładka przewodnika po szlaku. Całość została pięknie wydana, na papierze wysokiej jakości.

 

Piękny przewodnik

 

Całość uzupełnia liczący 50 stron, pełen unikatowych ilustracji przewodnik. Wydany na papierze kredowym świetnie uzupełni domową bibliotekę i przyda się nie tylko w terenie. W publikacji znajdziemy przystępnie napisane artykuły poświęcone poszczególnym wydarzeniom, do których odwołuje się szlak.

 

- Przewodnik można zdobyć w Centrum Kulturalno-Artystycznym, Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice, a także w Muzeum Regionalnym - mówi Krzysztof Zając i dodaje: - Zbliża się akurat weekend majowy, zapowiada się ładna pogoda, to świetna okazja, aby zwiedzić szlak. Proponuję najpierw zaopatrzyć się w przewodnik, następnie wyruszyć do parku miejskiego, a stamtąd dalej na szlak.

 

Są także w sieci

 

Na portalu Facebook powstał specjalny profil poświęcony szlakowi (TUTAJ - KLIK), gdzie oprócz informacji o całym przedsięwzięciu, znajdziemy szereg ciekawostek. - Z pewnością pojawią się tam konkursy z nagrodami. Chcemy też, aby szlak zagościł w odpowiedniej zakładce na stronie Gminy Kozienice -  zapowiada Krzysztof Zając.

 

Szlak powstał w ramach projektu "Każdy dzień jest podróżą przez historię II", realizowanego w latach 2016-17 przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. Projekt dofinansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Opieki Społecznej oraz Gminę Kozienice.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
OOOO mój ulubiony radny bezradny co mu to ostatnio na sesji dyskusja przeszkadzała - zbyt długa dyskusja...co zupka już w domku wystygła i żonka czekała. Pan Bożek czapką Was wszystkich tam nakrywa małe pikusie jesteście, a jak brak argumentów to wyskakuje jeden z radnych bezradnych i zgłasza wniosek o co?aaa noooo o zakonczenie dyskusji. Brawo! A Ksysiu zawsze zadaje pytania "nieszkodliwe" w których to Pan burmistrz odpowiadając ma okazje się pochwalić swoimi wyczynami eeehhh jakie to wszystko żałosne.
26-04-2017, 14:19:29
+ 12
- 23
odpowiedz
Coraz głośniej ptaszki ćwierkają że Pan Krzysztof będzie kandydatem SFZK na Burmistrza w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Skoro mówią również o tym na Parkowej, to coś w tym musi być.
26-04-2017, 18:20:17
+ 1
- 10
odpowiedz
Ksysio Pacynka na Burmajstra? hehehhhehehehhehehe,przedni żart wysokich lotów,jesli ktokolwiek z radnych miałby zostac Burmistrzem to wg mnie oczywistym kandydatem jest Pan Martin Bożek
Dodane obrazki:
26-04-2017, 18:30:26
+ 10
- 18
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie powrócą do szkół...
Fot. UG Garbatka-Letnisko
Tłumy ludzi na „Polance” w Garbatce-Letnisku, to w te wakacje częsty widok i to nie tylko w w...
W sierpniu mija 3 lata od momentu uruchomienia ośrodka Legii Soccer Schools w Kozienicach. Jak dzisi...
Gmina Kozienice chce zainwestować własne środki w poprawę jakości powietrza. Już za chwilę rusza nowy gmi...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook