Dzisiaj jest niedziela, 20 września 2020 r., 264 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Powrót do szkół. Dyrektorzy kozienickich placówek komentują decyzję MEN
Dodał: DL, 11-08-2020 12:14, odsłon: 2549
Fot. Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Fot. Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie powrócą do szkół. Będzie to się jednak wiązało z przestrzeganiem ścisłych zasad sanitarnych. Jak podkreślają dyrektorzy kozienickich placówek – sytuacja nie jest łatwa, ale ich szkoły przygotują się możliwie w jak najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na powrót nauczycieli i uczniów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej dąży do tego, żeby lekcje odbywały się tradycyjnej formie. Ale to może się zmienić w zależności od sytuacji epidemicznej zarówno w danej szkole, jak i w danej gminie czy powiecie. Dlatego MEN proponuje trzy warianty pracy. To do dyrektorów będzie należeć decyzja o tym, czy szkoła może ruszyć, czy będą zawieszone zajęcia, a także to czy placówka przejdzie jednak na model online.

 

Wariant A to tradycyjna forma kształcenia. Uczniowie przychodzą do szkoły i przestrzegają znanych nam już doskonale zasad sanitarnych. A zatem częste mycie rąk, ochrona ust i nosa podczas kichania i kaszlu i tak dalej. Szkoła ma zapewnić regularną dezynfekcję sal lekcyjnych i tak zorganizować pracę, by umożliwić zachowanie dystansu między dziećmi. To ostatnie może być problematyczne, bo tłumy na korytarzach to nieodłączny element przerw lekcyjnych.

 

Wariant B to mieszana, hybrydowa forma kształcenia. Dyrektor szkoły będzie mógł zarządzić, w razie kłopotów epidemicznych, na przykład wysłanie całej klasy na naukę zdalną. Żeby tak się stało, musi jednak uzyskać zgodę szefa miejscowego Sanepidu. Jeśli sytuacja okaże się trudniejsza, to w grę wejdzie wariant C, czyli przejście całej szkoły na kształcenie zdalne. Wtedy uczniowie i nauczyciele będą musieli robić to, co robili przez właściwie całe drugie półrocze roku szkolnego 2019/2020.

 

- Nie można z góry potępiać stanowiska ministerstwa. Mój stosunek do tego jest ambiwalentny, bo z jednej strony jest coś przedstawionego przez ministra Piontkowskiego. Z drugiej strony pojawia się komentarz, że to samorządy i dyrektorzy odpowiadają za przygotowanie szkół do rozpoczęcia roku 1 września w dobie covidu, który jest pewnym rodzajem zepchnięcia odpowiedzialności na samorządy i dyrektorów – mówił dyrektor PSP nr 4 w Kozienicach Tomasz Trela.

 

Dyrektorzy szkół otrzymali dopiero wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020. – Jest to materiał, który zawiera wiele stron. Musimy się z tym bardzo szczegółowo zapoznać. Na podstawie tego materiału będziemy opracowywać procedury. Z tego co wiem, dyrektorzy mają szerokie uprawnienia w tym roku. Na dzień dzisiejszy podejmuję decyzję, że uczniowie wrócą do szkół. Będzie wzmożona dezynfekcja. Nie przewiduję, aby uczniowie musieli nosić przez cały pobyt w szkole maseczki – mówi dyrektor I LO w Kozienicach Ewa Malec.

 

Nauka młodzieży tylko w jednej sali szkolnej

 

Dyrektor kozienickiego liceum przedstawiła pomysł jakim jest nauka uczniów tylko w jednej sali szkolnej. – Wtedy nauczyciele będą przychodzić do poszczególnych sal, a nie jak to odbywało się zawsze, gdzie uczniowie szli do polonistycznej sali na polski, a do matematycznej na matematykę i tak dalej. Pomyślałam, że będzie to z pożytkiem dla uczniów jeżeli będą oni przez cały dzień przebywać w jednej sali. Nie będzie wtedy mieszania się uczniów i zgromadzeń na korytarzach – powiedziała dyrektor Ewa Malec.

 

Potrzeba pieniędzy

 

Dyrektor PSP nr 4 w Kozienicach zwrócił uwagę na fakt jakim jest odczuwalny brak pieniędzy, które powinny być przekazane dla szkół, w celu skutecznego wprowadzenia bezpieczeństwa sanitarnego oraz nauczania hybrydowego.  - Jak wszędzie potrzeba pieniędzy na dystrybutory bezdotykowe. W mojej szkole jest pięć wejść, a znajduje się w niej jeden dystrybutor, który dostałem z ministerstwa zdrowia. Jeżeli mamy podejść do sprawy higienicznie to taki dystrybutor powinien znajdować się przy każdym wejściu, a jednocześnie oprócz tego na każdym piętrze. Twierdzenie przez Pana ministra Piontkowskiego, że to szkoły powinny wydawać więcej na oświatę jest zepchnięciem całej odpowiedzialności na samorządy. Rzeczywiście, samorządy realizują obowiązek oświatowy, ale realizują go w imieniu państwa i to państwo powinno zapewnić środki na realizację tego konstytucyjnego obowiązku dla uczniów. Nie zwalnia to nas jednak oczywiście z jak najlepszego przygotowania naszej szkoły na powrót uczniów  – powiedział Tomasz Trela.

 

Dyrektor Tomasz Trela w rozmowie z naszą redakcją wspomniał o pomyśle przesuwania przerw, tak, aby były ruchome, tak żeby poszczególne oddziały nie miały w tym samym czasie przerw. Nie lada wyzwaniem dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Kozienicach będzie kwestia obiadowa. – Moja szkoła wydaje blisko czterysta obiadów dziennie, łącznie z przedszkolem. Będzie to mocne wyzwanie żeby zrobić to w najlepszych warunkach higienicznych, ale mamy na to pomysły  - dodał Tomasz Trela.

 

Przepełnione klasy

 

Pierwszą rzeczą, która może sprawić nie lada problem dla szkół w dobie koronawirusa może być przepełnienie klas. Ważnym aspektem jest także wdrożenie modeli postepowań w razie wykrycia koronawirusa wśród nauczycieli, bądź uczniów.  – W tej sytuacji odbija się na pewno to o co walczymy od wielu lat, żeby klasy były mniej liczne. Wtedy dużo łatwiej byłoby nam dbać o ich bezpieczeństwo. Musimy opracować procedury co zrobić na wypadek pojawienia się koronawirusa wśród młodzieży, ale także jak zachować się w razie wystąpienia koronawirusa wśród nauczycieli. Pedagog musiałby być objęty kwarantanną i kto wtedy zająłby się uczniami? To są pytania, które nas nurtują i musimy we współpracy z powiatowym sanepidem te problemy rozwiązywać – dodała dyrektor Ewa Malec.

 

Pedagodzy znajdujący się w grupie ryzyka

 

Co z nauczycielami, którzy znajdują się w grupie ryzyka? – To może być realny problem. Z jednej strony mówi się o tym, że kadra nauczycielska jest powyżej pięćdziesiątego roku życia, ale są także i młode nauczycielki, które są w ciąży, mają małe dzieci, przez co mogą być bardzo ostrożne. Musimy brać pod uwagę, że kadra może się wykruszać – mówi dyrektor Trela.

 

Młodzież z całego powiatu w szkołach ponadpodstawowych

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż średnie szkoły w Kozienicach gromadzą uczniów z całego regionu. – My jako szkoła ponadpodstawowa zbieramy młodzież z całego powiatu. Są to osoby z różnych terenów, różnych miejscowości, przez co tutaj pojawia się większe narażenie na kontakt z wirusem. Wiemy też, że wielu rodziców pracuje za granicą, a także w służbie zdrowia. Na pewno zrobimy wszystko żeby było jak najbardziej bezpiecznie dla uczniów – twierdzi dyrektor Ewa Malec.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję” – to hasło przewodnie 27. akcji „Sprzątanie Św...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W sobotę 19 września, do Ośrodka Turystyki i Rekreacji w Kozienicach przybyli  seniorzy z całego Maz...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Koduj z Gigantami" to wydarzenie o charakterze edukacyjnym, które było doskonałą okazją do pogłębi...
Fot. KKS Kozienice
Enea pozostaje sponsorem tytularnym Kozienickiego Klubu Siatkówki. Władze klubu podpisały kolejną ...
Fot. Piotr Czyż
Koncert odbędzie się 25 września, piątek, godz.20.00, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej El...
W piątek rano na skrzyżowaniu ulic Kochanowskiego i Fabrycznej w Garbatce-Letnisko doszło do zderzenia dw...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Nadleśnictwo Kozienice dołączyło do akcji #sadziMY 2020, odbywającej się pod patronatem pary prezydenckie...
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
Przebudowany został odcinek drogi powiatowej Wyborów - Basinów w miejscowości Grabów...
Fot. Facebook - MILO Ensemble
„Podróż Dookoła Mózgu” to tytuł koncertu, który odbędzie się w Kozienick...
Fot. archiwum
Szpital Powiatowy w Kozienicach informujee, że po zakończeniu przeprowadzanych prac remontowo – mod...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Nadleśnictwo Kozienice dołączyło do akcji #sadziMY 2020, odbywającej się pod patronatem pary prezydenckie...
Fot. Mazovia
Znamy laureatów trzeciej edycji organizowanego przez samorząd Mazowsza konkursu na „Opiekuna...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka serdecznie zapraszają mieszkańców...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
17 września odbyła się już siódma Spartakiada Osób Niepełnosprawnych "Integracja przez akty...
Fot. Ł. Kościelniak (Echodnia.eu)
Piłkarze Energii Kozienice rozegrali zaległe spotkanie w ramach Tymex Ligi Okręgowej. Wysoko wygrali z be...
Michał Pastuszak z zespołem zaśpiewają dla mieszkańców Gminy Kozienice. Koncert on-line pod tytułe...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
for.grafika Grafitornia - Lilianna Kaleta
Wybory do sejmiku w grudniu? Od stycznia przyszłego roku Warszawa wyłączona z województwa? Co...
Fot. CKA
Przed nami pierwszy z trzech koncertów w ramach inicjatywy mieszkańców pn. „Muzyczne ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook