Dzisiaj jest środa, 20 lutego 2019 r., 51 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Ponad dwie godziny na uchwałę. Za nami 6,5 godzinna sesja rady miejskiej
Dodał: KamZap, 30-01-2018 11:19, odsłon: 3004
fot. KZ
fot. KZ

W poniedziałek 29 stycznia radni spotkali się na XXXVIII sesji rady miejskiej, żeby poddać pod głosowanie trzy uchwały: budżetu gminy na 2018 rok, w sprawie uchwalanie wieloletniej prognozy finansowej na lata 2018-2030 oraz uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi kozienickiemu. 

Tegoroczny budżet gminy zakłada dochody w wysokości 170 922 000 złotych oraz wydatki na poziomie 173 312 000 zł, zaś powstały w ten sposób deficyt w kwocie 2 390 000 złotych ma zostać sfinansowany z wolnych środków.
Najwięcej, bo ponad 47 milionów zostanie przeznaczonych na oświatę. Środki na inwestycje to ponad 27 mln, w tym 17 mln na budowę nowych dróg i chodników.

Po przeczytaniu pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat budżetu gminy przyszedł czas na opinie komisji stałych rady. Chyba nikt nie spodziewał się jaką burzę w sali obrad rozpęta dyskusja nad dwoma wnioskami komisji budżetu, finansów i rozwoju gospodarczego odrzucone przez burmistrza.

Ścieżka rowerowa ścieżką niezgody

Wśród wniosków do budżetu komisji finansów znalazły się te: dotyczące budowy ścieżki rowerowej od powiatowego urzędu pracy do ulicy Dębowej z kwotą 300 tys. złotych oraz remontu ulicy 11 Listopada, który miałby zostać sfinansowany środkami pierwotnie przeznaczonymi na budowę trzech dróg: między Opatkowicami i Majdanami, do lokali socjalnych w Janikowie Folwarku i do oczyszczalni ścieków w Nowej Wsi uzyskując w ten sposób 1,5 mln złotych.

Burmistrz odrzucając drugi wniosek argumentował to realizacją strategii zrównoważonego rozwoju gminy. Bezzasadna wydała mu się również rezygnacja z trzech inwestycji, na które istnieje duża szansa pozyskania środków zewnętrznych, żeby zrealizować jedną i to wyłącznie z budżetu gminy.

Radny Ryszard Zając przekonywał, że zmiana nawierzchni ulicy 11 Listopada jest palącym problemem dla mieszkańców znajdujących się tam domów z powodu dużego hałasu generowanego przez przejeżdżające po betonowych bloczkach samochody. Burmistrz zapewnił, że zajmie się problemem i wykona na koszt gminy pomiary głośności przy tej ulicy, które przedstawi na najbliższym komitecie osiedlowym. Natomiast jeśli chodzi o wniosek budowy ścieżki rowerowej według Tomasz Śmietanki jest on nieprecyzyjny ze względu na nie wskazanie dokładnego źródła finansowania.

 


Edward Pułkowski długo bronił projektu ścieżki rowerowej


Nie do każdego jednak ta argumentacja przemawiała. Pojawiły się głosy o faworyzowaniu wsi, a gorąca wymiana zdań między kilkoma radnymi toczyła się dalej. Przy ciągnącej się już prawie godzinę dyskusji nie zmierzającej do konsensusu radny Ryszard Zając wyszedł z propozycją ograniczenia czasu wypowiedzi do dwóch minut. Jeszcze dalej poszła Ewa Malec, która zaproponował pół minuty. Dopiero przyjęcie jej wniosku pozwoliło na sprawne przejście do kolejnych punktów obrad. W końcu oba wnioski zostały poddane pod głosowanie rady i ostatecznie odrzucone.


Sam budżet został uchwalony 14 głosami za, 3 przeciw i 2 wstrzymującymi się. Uchwała dotycząca Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2018-2030 został przegłosowana przy 1 głosie wstrzymującym, a za uchwałą pomocy finansowej dla powiatu było 15 radnych, natomiast jeden się wstrzymał.

Nie będzie dronów badających dym

W części odpowiedzi na pytania i interpelacje radnych burmistrz odniósł się m.in. do kwestii kontroli dymu emitowanego przez domy jednorodzinne na terenie gminy poruszonej przez radną Ewę Malec. Stosunkowo świeży pomysł w Polsce z wykorzystywanie do tego celu dronów nie jest stosowany w Kozienicach. Zamiast tego o przestrzeganie norm przez mieszkańców dbają policjanci co przynosi efekty.

- Prowadzony jest monitoring przez czujniki powietrza i do tej pory nie stwierdzono jego ponadnormatywnego zanieczyszczenia  - przekonywał Tomasz Śmietanka.

Radna Ewa Malec poruszyła również temat bardzo niepokojącej sytuacji kozienickiego PKS’u. Ze względu na piastowane stanowisko dyrektora liceum w Kozienicach docierają do niej sygnały o odwoływanych kursach, którymi podróżują uczniowie pomimo tego, że wykupili już na nie bilety miesięczne.
Nic nie wskazuje na szybkie rozwiązanie problemu, ponieważ prezes PKS’u  Krzysztof Fabisiak przechodzi na kilkutygodniowe zwolnienie ze względu na zabieg szpitalny, dlatego wszelkie konkrety pojawiają się dopiero po jego powrocie.

Ostatnim punktem przed zamknięciem obrad były wolne wnioski, w czasie których radny Andrzej Gogacz wyraził zaniepokojenie informacjami o rozprzestrzeniającym się w całej Polsce i naszym regionie afrykańskim pomorem świń. Na pytanie odpowiedział obecny na sesji przedstawiciel starostwa powiatowego Grzegorz Maciejczyk – naczelnik wydziału bezpieczeństwa, spraw społecznych i obywatelskich.

 


- Mieszkańcy Kozienic mogą być na razie spokojni, ponieważ ASF nie dotarł jeszcze do granic gminy – tłumaczył Maciejczyk. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nie zgadzam się z Panem Burmistrzem. Al. 11 Listopada już dawno powinna być wyremontowana. Nie chodzi tylko o hałas, który faktycznie jest duży, ale o natężenie ruchu na tej ulicy. Dojeżdżają nią mieszkańcy Aleksandrówki i Sanisławic. Poza tym jak to wygląda. Jedziemy przez wioski ładnymi asfaltowymi drogami a po przejechaniu torów zaczynają się Kozienice i asfalt zmienia się w ponad 20 letnią kostkę.
30-01-2018, 14:09:55
+ 2
0
odpowiedz
Wjeżdzając do miasta od strony Aleksandrówki ulicą Piastowską,przed torami jest tablica koniec miejscowosci Aleksandrówka,przejeżdzamy przez tory wjezdzamy na ulice 11 Listopada i niema tablicy informujacej że wjeżdzamy do Kozienic czyli wjeżdzamy do nikąd.Brak tablicy,brak asfaltu,hałas taki ze ciezko jest usłyszec głos przez domofon stojąc na ulicy,niektórzy kierowcy traktuja ta droge jak co najmniej szybkiego ruchu,a pan Burmistrz bedzie poziom hałasu badał,BRAWO!!!
Dodane obrazki:
30-01-2018, 14:42:35
+ 4
0
odpowiedz
Każdy szanujący się kozieniczanin wie, ża za Aleksandrówką zawsze są Kozienice. Nie ma innej możliwości. Tablica jest zbędna.
30-01-2018, 17:10:35
0
0
odpowiedz
Każdy szanujący się kozieniczanin jak wjeżdza do miasta ulicą Lubelską , Warszawską ,Radomską, Chartową,Parkową,Wiślaną,Zdziczów to doskonale wie że wjeżdza do Kozienic.Tablice są zbedne.
Dodane obrazki:
30-01-2018, 19:09:30
+ 1
0
odpowiedz
Kremowy, będzie badał poziom hałasu hahaha. Nowe działania burminia aby się zainteresowani opie....li. Ciekawe czy na nowo wyremontowanej Jana Pawła II za Kosciołem św. Rodziny też robił takie pomiary... zgadnijcie
31-01-2018, 18:58:00
+ 2
0
odpowiedz
a ciekawe czy na Mozolicach badał poziom hałasu,chyba tak,i chyba wszystkie normy musiały byc przekroczone bo asfalcik elegancki pan burmajster ma pod domem.a co do ulicy Jana Pawła II to oczywisćie zadnych badań nie było,za to jest piekny cichy asfalt:)
Dodane obrazki:
31-01-2018, 19:23:52
+ 3
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja, źródło: pixabay.com
W piątek 1 marca Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu organizuje VI Zawody Narciarsko - Snowboardowe o ...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Tylko w ostatnim czasie dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu policjantów zwalczający...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Kozienicka Gospodarka Komunalna organizuje konkurs „Przejdź na ty z naturą, przynieś paczkę z makul...
fot. Marta Ankiersztejn
Kozienicki Dom Kultury organizuje wyjazd do Teatru Współczesnego w Warszawie na spektakl „Le...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook