Dzisiaj jest poniedziałek, 17 grudnia 2018 r., 351 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w powiecie kozienickim
Dodał: KamZap, 27-07-2018 12:48, odsłon: 2688
Zdjęcie przykładowe. Źródło: Pixabay.com
Zdjęcie przykładowe. Źródło: Pixabay.com

Powiatowy lekarz weterynarii w Kozienicach poinformował, że 18 lipca w wyniku badania próbki padłego dzika, we wsi Paprotnia w gminie Grabów nad Pilicą, stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV).

Jak podaje powiatowy lekarz weterynarii w Kozienicach Kamila Kowalczyk-Iwan, jest to pierwszy przypadek u dzika na terenie powiatu kozienickiego. Kamila Kowalczyk-Iwan zapewnia, że każdy przypadek padłego dzika jest badany pod kątem ASF. Pobierane są próby, które przewożone są do Zduńskiej Woli. – Każde zgłoszenie czy od policji, rolników, myśliwych jest przez nas sprawdzane – mówi weterynarz – W sytuacji, gdyby pojawił się kolejny taki przypadek na pewno poinformujemy odpowiednie służby oraz koła łowieckie, myśliwych i posiadaczy świń – dodaje.

Powiat Kozienicki cały czas znajduje się w tzw. strefie żółtej. Kamila Kowalczyk-Iwan uczula, żeby nie mylić przypadku z ogniskiem. - O przypadku mówimy tylko w związku z padłym dzikiem, a ognisko dotyczy świń – mówi weterynarz – Mimo to chciałabym zaapelować do rolników, że to oni są odpowiedzialni za niedopuszczanie tego wirusa do swoich gospodarstw. Muszą przestrzegać zasad bioasekuracji i higieny oraz spełniać wszystkie wymagania, które są wobec nich stawiane, ponieważ powiatowy inspektorat weterynarii cały czas prowadzi kontrole pod tym kątem – dadaje.

Szczegółowe informacje na temat tego jak należy zabezpieczyć swoją trzodę przed wirusem afrykańskiego pomoru świń można znaleźć na stronie powiatowego inspektoratu weterynarii TUTAJ. Dowiemy się tam również jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika oraz jakie są główne objawy, po których można stwierdzić chorobę świń.

Należy także pamiętać, że w przypadku stwierdzenia afrykańskiego pomoru świń i konieczności likwidacji stada, za każde zabite zwierzę przysługuje odszkodowanie w wysokości 100 % wartości rynkowej.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Teraz na legalu będzie można wyrżnąć wszystkie.Myśliwi się ucieszą-może na tę okazję dostaną pozwolenie na użycie broni automatycznej albo np. działka Gaussa? To będzie piękny pokot i prawdziwa czystka z masakrą...
27-07-2018, 15:36:36
+ 1
- 1
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KDK
Od 15 grudnia, w Centrum Kulturalno-Artystycznym (w kasach Kina KDK) stoi Skarbona Stacjonarna, do kt&oac...
Wczoraj w miejscowości Regów Nowy w gminie Gniewoszów policjanci zatrzymali do kontroli toy...
Fot. archiwum/A©Arpass
W sobotę 26 stycznia o godzinie 16:00 odbędzie się pierwszy w nowym roku wyjazd z cyklu „Teatralne ...
W dniach 25 listopada – 5 grudnia w Kozienicach odbył się projekt ”Kozienice na królew...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook