Dzisiaj jest czwartek, 22 sierpnia 2019 r., 234 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
WAKEPARK  Pionki

 

(Zdjęcia) Oni zapisali się na stałe w historii. W Zajezierzu oddano cześć poległym w walkach pod Dęblinem i Puławami.
Dodał: KamZap, 30-07-2018 12:36, odsłon: 1694
Fot. Kamil Zapora / A©Arpass
Fot. Kamil Zapora / A©Arpass

W niedzielę, 29 lipca w Zajezierzu (gm. Sieciechów) odbyły się uroczystości upamiętniające walki o przyczółki pod Dęblinem i Puławami, jakie latem 1944 stoczyła 1 Armia Wojska Polskiego. Podczas tych krwawych zdarzeń zginęło, poniosło rany lub zaginęło 1367 żołnierzy. Żeby oddać im cześć do Zajezierza przybyło wiele osób, przedstawicieli różnych organizacji i delegacji.

W niedzielę 29 lipca w Zajezierzu (gm. Sieciechów) odbył się piknik historyczny upamiętniający walki I Armii Wojska Polskiego pod Dęblinem i Puławami z uczczeniem 1367 żołnierzy  poległych, rannych i zaginionych podczas forsowania Wisły. Żeby oddać cześć poległym do Zajezierza przybyło wiele osób, a wśród nich znaleźli się: poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych Ryk, Kozienic i Dęblina, w tym burmistrz tego miasta Beata Siedlecka, związki kombatantów i rezerwistów z wielu miast Polski, a także grupy rekonstrukcyjne.

Uroczystości rozpoczęły się od odsłuchania hymnu państwowego. Później wójt gminy Sieciechów Zbigniew Marian Czerski oraz ppłk dr Janusz Zajdzik przywitali zaproszonych gości. – Jestem pod wielkim wrażeniem, ponieważ widzę po obecności tak wielu organizacji i związków, że więcej nas łączy niż dzieli, a łączy przede wszystkim pamięć o ludziach, dla których tutaj się zebraliśmy – mówił Janusz Zajdzik.

 

 

- Warto wspomnieć również osobę, dzięki której się tutaj znajdujemy. Inicjatorem pierwszych obchodów był płk. Andrzej Łuczyński. Od pięciu lat spotykamy się w Twierdzy w Dęblinie, gdzie było wmurowanie tablicy pamiątkowej, albo tutaj. Widzę, że to przedsięwzięcie budzi duże zainteresowanie wśród mieszkańców dlatego myślę, że w przyszłym roku również się spotkamy – dodał Janusz Zajdzik.

 


- Bardzo cieszy mnie fakt, że z roku na rok przybywa nam gości. Żołnierze pomimo swojego wieku nie szczędzą trudu, żeby tutaj przybyć – mówił Zbigniew Marian Czerski.

Po przemówieniach zaproszonych gości i delegacji ppłk dr Janusz Zajdzik przedstawił rys historyczny działań wojskowych na tym terenie w sierpniu 1944 roku. Walki o przyczółki pod Dęblinem i Puławami były częścią operacji Bagration wojsk radzieckich i polskich na froncie wschodnim. Walki w tym rejonie trwały 8 dni. Przyczółków nie udało się zdobyć, ale związanie Niemców walką pozwoliło na rozszerzenie 69 Armii i 8 Armii Gwardii przyczółków pod Kazimierzem Dolnym i Magnuszewem.

Ważną częścią uroczystości było także przyznanie odznaczeń dla zasłużonych osób w szerzeniu wiedzy historycznej i postaw patriotycznych. Mieczysław Grobel został odznaczony przez Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, natomiast Ryszard Mikulski za wybitne zasługi otrzymał odznaczenie od Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

 


Później przyszedł czas na krótki występ grupy z Miejskiego Domu Kultury z Dęblina, która zaśpiewała kilka utworów wojskowych.

 

Uroczystość jak co roku miała miejsce pod Kopcem kpr. Michała Okurzałego w Zajezierzu, który w tym miejscu, jako łącznościowiec w baterii dział 76mm 2. Pułku Piechoty 1.Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zginął bohaterską śmiercią 2 sierpnia 1944r wraz z innymi żołnierzami I Armii WP. W latach 70 – tych ub. wieku, żołnierze jednostek Garnizonu Dęblin usypali kopiec, jako symboliczną mogiłę bohaterskiego kaprala (ciała nigdy nie odnaleziono) oraz ufundowali symboliczny monument z tablicą pamiątkową.

Właśnie pod tym pomnikiem poczty sztandarowe i przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze tym samym kończąc oficjalną część uroczystości.

 

 

Wiązankę pod symboliczną mogiłą kpr. Michała Okurzałego złożyła m.in. delegacja urzędu gminy w Sieciechowie.

 

Uroczystość została zorganizowana przez urząd gminy Sieciechów oraz Zarząd Koła Wojskowego nr 17 z Dęblina. 


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. archiwum
W Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka 11 września rusza dwunasta edycja Uniwersytetu Trzecie...
Foto. medley-art.pl - W walce wieczoru zobaczymy Mateusza Głucha
Jakub Ozga, Mateusz Głuch, Adrian Kutyła to trzej wojownicy, którzy na pewno pojawią się w 28 wrze...
Fot. Fundacja Młodzi dla Warki
Po niezwykle udanej poprzedniej edycji Wrak Race Głowaczów zapał nie stygnie. Fundacja Młodzi dla ...
Fot. Kozienickie Hospicjum
W dniu 22 września na terenie Ogrodu Jordanowskiego w Kozienicach zostanie zorganizowany I Festyn Hospicy...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook