Dzisiaj jest poniedziałek, 15 lipca 2019 r., 196 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Obrona Terytorialna współdziałała z lotnikami
Dodał: KamZap, 30-10-2018 15:29, odsłon: 1179

W ostatniej dekadzie października wydzielone pododdziały 6 Mazowieckiej Brygady OT ćwiczyły współdziałanie z jednostkami Sił Powietrznych. Terytorialsi z południowego Mazowsza, w których stałym rejonie odpowiedzialności znajduje się infrastruktura lotniskowa, ćwiczyli  tworzenie oraz wzmacnienie systemu ochrony kluczowych obiektów, np.: wysuniętych punktów dozbrajania i uzupełnienia paliwa, czy też wieży kontroli lotów.

Współdziałania lotników  z terytorialsami miało miejsce podczas tegorocznej edycji ćwiczeń Rybołów oraz Myszołów organizowanych przez 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego oraz 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego. Z racji dyslokacji jednostek tych związków taktycznych na terenie południowego Mazowsza, 6 Mazowiecka Brygada OT jest ich naturalnym partnerem do współdziałania. Były to pierwsze tego typu ćwiczenia z udziałem żołnierzy WOT.

 

Do najważniejszych zadań komponentu Wojsk Obrony Terytorialnej wydzielonego do ćwiczeń należało tworzenie oraz wzmocnienie systemu ochrony kluczowych obiektów, np.: wysuniętych punktów dozbrajania i uzupełnienia paliwa, czy wieży kontroli lotów.  Zadanie to realizowane było poprzez tworzenie posterunków obserwacyjnych, patroli pieszych i z wykorzystaniem quadów. W ramach symulowanego pilnego wzmocnienia sił  w rejonie działania grupa żołnierzy 6 MBOT została przerzucona śmigłowcem Mi-8 z rejonu Warszawy do miejsca działania. 

 

Najważniejszym zagadnieniem z punktu widzenia pododdziałów lekkiej piechoty, realizowanym w trakcie ćwiczenia, był bojowy patrol rozpoznawczy skierowany przeciwko potencjalnej grupie dywersyjno – rozpoznawczej przeciwnika. Żołnierze 6 MBOT umożliwili przerwanie ataku przeciwnika i dzięki ich działaniom możliwe było m.in. zabezpieczenie lądowiska oraz przeprowadzenie, drogą powietrzną, sprawnej ewakuacji medycznej poszkodowanych.  

 

Ćwiczący komponent WOT dysponował nowoczesnym wyposażeniem takim jak: noktowizyjne i termowizyjne środki obserwacyjne, których użycie skutecznie uniemożliwiało potencjalnemu przeciwnikowi zbliżenie się do chronionych obiektów.

 

Po zerwaniu bezpośredniego kontaktu ogniowego, pododdział lekkiej piechoty wezwał grupę wsparcia. Po opanowaniu sytuacji taktycznej Terytorialsi zabezpieczyli lądowisko, oraz wezwali ewakuację medyczną drogą lotniczą. Radiooperatorzy złożyli meldunek MEDEVAC łącząc się z centrum dowodzenia, a medycy opatrywali rannego i wypełniali kartę triażową. Wezwane śmigłowce – m.in. z 2 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego naprowadzane były przez żołnierzy do lądowania, a po lądowaniu ratownik z załogi śmigłowca odebrał raport od starszego medyka. Ranni zostali załadowani na pokład śmigłowca  przetransportowani do punktu medycznego 
na lotnisku Okęcie w Warszawie.

 

Sam udział w ćwiczeniu taktycznym poprzedzało szkolenie taktyczne – w tym działania w nocy z użyciem gogli noktowizyjnych, a także szkolenie w zakresie bezpieczeństwa współpracy ze śmigłowcami oraz zasad przerzutu śmigłowcowego. Procedury stosowane w szkoleniu zostały określone przez byłych żołnierzy jednostek specjalnych z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych WOT. Szkolenia te prowadzili żołnierze zawodowi 6MBOT, ratownicy 2GPR oraz instruktorzy z Kawalerii Powietrznej, a w ich trakcie wykonano wiele lotów szkoleniowych.  Realizowano je z wykorzystaniem śmigłowców Mi-8 oraz W-3 Sokół w oparciu o bazę szkoleniową 2GPR w Mińsku Mazowieckim. Trenowano również sytuacje awaryjne. 

 

Podczas ćwiczenia z 4SLSz naprowadzenie i lądowanie było przeprowadzone skutecznie i bezpiecznie pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych (temperatura ok. 2 stopni Celsjusza, deszcz i wiatr w porywach do 60 km/h).

 

Działanie Terytorialsów zostało bardzo pozytywnie ocenione przez kierownictwo ćwiczenia, ale również przez ćwiczących W planach 6MBOT jest prowadzenie kolejnych szkoleń i ćwiczeń współpracy z lotnictwem.

    
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Jeszcze nigdy nie słyszałem o tym żeby dowództwo negatywnie oceniało jakiekolwiek ćwiczenia swoich podkomendnych. To oznaczałoby ich niekompetencję i bezpośrednio rzutowało na przełożonych a w armii ...ręka rękę myje.Z całym szacunkiem - nie wierzę w tą pusowską "gwardię".Bawią mnie cywile biegający z bronią a już tym bardziej drobne kobiety.To parodia armii i marnowanie pieniędzy podatników bo tacy z nich będą żołnierze jak koziej .... trąba:-)
30-10-2018, 18:26:18
+ 4
- 6
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. PSP Stanisławice
W PSP Stanisławice trwały półkolonie dla dzieci i młodzieży, które stwarzały   uc...
Ilustracja -  KPP w Kozienicach
Dzisiaj około godz. 8:00 na drodze krajowej nr 79 pomiędzy miejscowościami Bożówka, a Przydworzyce...
Kolejny tydzień i kolejna edycja naszej zabawy. Wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu przygotowal...
fot.EC
Lokalne imprezy plenerowe   w okresie letnim to również świetna okazja, aby poobcować co...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook