Dzisiaj jest niedziela, 18 listopada 2018 r., 322 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Na 100-lecie czytali ‘Przedwiośnie’. Narodowe Czytanie 2018.
Dodał: KamZap, 10-09-2018 09:40, odsłon: 1137
Fot. Kamil Zapora / A©Arpass
Fot. Kamil Zapora / A©Arpass

W sobotę 8 września w całej Polsce czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w ramach inicjatywy Narodowego Czytania. Nie inaczej było w Kozienicach, gdzie akcja ta została zorganizowana po raz czwarty. Książka opowiadająca o początkach niepodległego państwa Polskiego po okresie zaborów była idealnym wyborem na przypadające w tym roku 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

W tym roku akcja odbyła się przed budynkiem Centrum Kulturalno-Artystycznego. Żeby wspólnie przypomnieć sobie lub poznać treść powieści Stefana Żeromskiego na miejsce przybyło wiele osób. Wśród nich znaleźli się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach pod opieką Moniki Lis-Seremak, Joanna Piwońska, również nauczycielka z I LO, uczniowie Zespołu Szkół pod opieką Elżbiety Wit, uczniowie PSP 4 z Karoliną Bucior, członkowie grupy poetyckiej „Erato”, harcerki z 24. Kozienickiej Drużyny Harcerek „Doba”, a także Jarosław Traczyk z Urzędu Miejskiego, prezes KGK Robert Wojcieszek i dyrektor Biblioteki Publicznej w Kozienicach Elżbieta Stąpór. Zgormadzeni przeczytali pięć pierwszych rozdziałów lektury.

Akcja Narodowego Czytania w Kozienicach jak zwykle została zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną. – Biblioteka już po raz czwarty bierze udział w akcji „Narodowego Czytania” ponieważ promuje ona czytelnictwo i pokazuje, że biblioteka to nie tylko mury, ale również wyjście do czytelnika i otwarcie na niego – mówiła kierownik filii nr 8 BP Agnieszka Dziuba.

Dodatkowo tego dnia przed CKA można było oglądać wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej, poświęconej ojcom niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Padarewskiemu, Wincentowi Witosowi,  Wojciechowi Korfantemu oraz Ignacemu Daszyńskiemu. Wystawę tę już od dłuższego czasu można oglądać w patio CKA właśnie przy siedzibie filii nr 8 BP, czyli Mediateki.

 


Ojcowie Niepodległości.


Dobór tegorocznej lektury to nie jedyny sposób w jaki podkreślono w czasie Narodowego Czytania setną rocznicę niepodległości. Harcerki biorące udział w akcji wykonywały pamiątkowe kotyliony, które rozdawały nie tylko czytającym, ale również przechodniom.

 


Czytający podkreślili szczególny rok dla Polaków kotylionami.


Po zakończonym czytaniu na wszystkich uczestników akcji czekały podziękowania w postaci upominków od Biblioteki Publicznej w Kozienicach.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. A©Arpass
W sobotę 17 listopada Energia Kozienice na własnym boisku rozegrała ostatni mecz rundy jesiennej. Przeciw...
Fot. A©Arpass
We wtorek 14 listopada w późnych godzinach wieczornych oberwała się cała balustrada balkonowa na j...
Fot. Mariusz Grotkowski
W czwartek 15 października Przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej w Garbatce-Letnisku Artur Rusinek wrę...
Fot. KKM
Już 9 grudnia Kozienicki Klub Motorowy organizuje 4. Rajd Enduro "Pogoń za bałwanem". Miłośnicy dwó...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook