Dzisiaj jest sobota, 20 lipca 2019 r., 201 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Lato porą burz. Sprawdź czy w ich czasie zachowujesz się właściwie.
Dodał: KamZap, 13-07-2018 14:35, odsłon: 924

Jak się zachować w trakcie burzy? Większość z nas pamięta o odłączeniu urządzeń elektronicznych i o tym, aby nie stawać pod drzewem. Co jednak w wypadku, gdy burza zastanie nas podczas kąpieli w jeziorze lub podczas wycieczki rowerowej? Sprawdź czy wiesz jak zachować się w wypadku niebezpieczeństwa.

Lato to czas kiedy szczególnie często możemy znaleźć się w zasięgu zjawiska pogodowego jakim jest burza. Z tego powodu warto sprawdzać lokalną pogodą – zwłaszcza przed wyjściem w góry. Jeżeli natomiast burza już zastania nas w górach należy jak najszybciej zejść na dół, wyłączyć telefon komórkowy, unikać otwartych przestrzeni, samotnych drzew i strumieni.

Jeżeli w czasie burzy będziemy znajdowali się na otwartej przestrzeni bez możliwości znalezienia schronienia należy złączyć nogi i przykucnąć oraz odizolować się od podłoża, np. plecakiem. Nie powinniśmy kłaść się na ziemi, chyba że odizolujemy się od niej materiałem nie przewodzącym prądu. Jeśli nie jesteśmy sami najlepiej rozdzielmy się, żeby nie tworzyć skupiska. Jeżeli musimy już się przemieszczać to róbmy to małymi kroczkami, nie biegnijmy.

Jeśli burza zastanie nas na otwartym zbiorniku wodnym – wyjdźmy jak najszybciej na brzeg, na rowerze – zejdźmy z niego i nie dotykajmy metalowych części. Jeżeli burza złapie nas jadących samochodem – zaparkujmy na parkingu lub poboczu, nigdy pod drzewami, billboardami oraz słupami i liniami elektrycznymi. Nie korzystajmy również w tym czasie z telefonów komórkowych i stacjonarnych.

Kiedy mieć się na baczności?

Jeśli między błyskiem, a grzmotem mija mniej niż 30 sekund, znaczy to, że burza jest w odległości do 10 kilometrów i już wtedy należy szukać schronienia, bowiem pioruny mogą wyprzedzać chmury o kilkanaście kilometrów. Schronienie powinniśmy opuścić nie wcześniej niż 30 minut po ostatnim grzmocie.

Szukając miejsca na przeczekanie burzy unikajmy drzew, słupów elektrycznych czy lekkich wiat.

Zabezpiecz swój dom

Choć burza to piękne i widowiskowe zjawisko, a zwłaszcza towarzyszące jej wyładowania atmosferyczne nie powinniśmy obserwować jej np. na balkonie. Warto natomiast usunąć z niego i z parapetów donice, a także zabezpieczyć suszarki i meble. Pamiętajmy także o zamknięciu okien i wyłączeniu z kontaktu urządzeń elektrycznych.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Wczorajsze spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia „Nowa 79” z Generalną dyrekcją Dró...
Już w ten weekend dla mieszkańców naszego regionu przygotowano nie lada atrakcje, gdzie z pewności...
Fot. Beata Bogucka
Wczoraj o godzinie 13:00 w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia „Nowa 79&r...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Thunderstrike Fight League, 18 edycja odbędzie się w październiku w Kozienicach. Taką informację w czwart...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook