Dzisiaj jest poniedziałek, 23 września 2019 r., 266 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
(Zdjęcia) Królewskie bieliki w Elektrowni Kozienice
Dodał: KamZap, 27-02-2019 15:44, odsłon: 1944
Fot. Jacek Tabor/Artur Tabor
Fot. Jacek Tabor/Artur Tabor

Tokujące bieliki i młode osobniki polujące na zimowe ptaki wodne można było zaobserwować  w ostatnich tygodniach na terenie… Elektrowni Kozienice. W tym okresie spotkać tu można również liczne kormorany, czaple białe i siwe, kaczki, tracze oraz łabędzie. A wszystko to dzięki działaniom spółki na rzecz środowiska.

Bieliki to największe ptaki drapieżne żyjące w naszym kraju, zwyczajowo zwane także orłami bielikami. Według wielu heraldyków są one pierwowzorem naszego godła państwowego. Do zakładania gniazd wymagają rozległych, dojrzałych i zdrowych drzewostanów, których wokół Kozienic nie brakuje. Jednym z podstawowych warunków do bytowania bielików jest obecność zbiorników wodnych, stawów, dolin rzecznych obfitujących w ryby i ptaki wodne, które są źródłem pokarmu dla tych drapieżnych ptaków. W Puszczy Kozienickiej, w lasach po drugiej stronie Wisły czy w międzyrzeczu Radomki i Pilicy gniazduje kilka par tych królewskich ptaków. W bezpośrednim sąsiedztwie Elektrowni Kozienice znajduje się jedna z głównych ostoi zimowania ptaków na Wiśle. Spotkać tu można liczne kormorany, czaple białe i siwe, kaczki, tracze oraz łabędzie, które żywią się rybami z Wisły. Wszystkie te warunki sprawiają, że otoczenie naszej elektrowni jest sprzyjającym miejscem dla bielików zarówno w okresie zimowania jak i początku okresu lęgowego, a w późniejszym czasie jako baza żerowania dla karmienia młodych.

 

- Koniec zimy jest czasem kiedy bieliki są szczególnie widoczne – mówi Jacek Tabor, prezes Mazowiecko – Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, które sprawuje nadzór przyrodniczy nad Elektrownią Kozienice - Łącznie o tej porze roku przy samej elektrowni można spotkać codziennie po kilka osobników, zarówno młodych jak i dorosłych. Zdobywają pokarm, przesiadują na okolicznych drzewach i regularnie zapuszczają się na teren samej elektrowni. W ostatnich dniach uważny obserwator mógł dostrzec w kanale poboru wody, czy w miejscu zrzutu podgrzanej wody wyjątkowe polowania młodych bielików na zimujące ptaki wodne. Z naprawdę bliskiej odległości można było obserwować zręczne akcje tych potężnych ptaków, pikowania, pogonie za uciekającymi kormoranami, czy czaplami. To wszystko działo się tuż obok bloków, instalacji, linii wyprowadzenia mocy i miejsc poboru wody.

 

Zdaniem prezesa MŚTO pasjonująca była też obserwacja tokowania (zalotów w okresie godowym) pary dorosłych bielików bezpośrednio nad nowym blokiem nr 11 i jego chłodnią kominową.

 

- Przez kilka minut ptaki wykonywały ewolucje i powietrzne tańce, przelatując nad kłębami pary wodnej unoszącej się z kominowej chłodni. Było to zjawisko bardzo spektakularne i dało się zauważyć, że te majestatyczne ptaki niewiele sobie robiły z obecności kominów i chłodni. Czyżby te piękne ptaki postanowiły na dłużej zadomowić się w pobliżu elektrowni? – pyta Jacek Tabor, wyrażając też nadzieję, że wiele inicjatyw prośrodowiskowych podejmowanych przez Eneę Wytwarzanie pozwoli na zachowanie tego gatunku nad Wisłą i w lasach Puszczy Kozienickiej.

 


Para tokujących bielików nad chłodnią bloku 11. Fot. Jacek Tabor

 

To, że kozienicka elektrownia od lat podejmuje inicjatywy związane ze środowiskiem potwierdza Mirosław Kowalczyk, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska w Enei Wytwarzanie. - Działania zmierzające do poprawy jakości środowiska przyrodniczego zarówno terenu zakładu jak i obszarów sąsiednich stanowią jeden z priorytetów naszej spółki – podkreśla. Wprowadzony też został nadzór przyrodniczy, będący swoistego rodzaju „pogotowiem ekologicznym”. Ze strony wykwalifikowanych przyrodników nadzorowane są prace nad wszelkiego rodzaju inwestycjami, ruchem ciężkiego sprzętu, przebudową obiektów, wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych i cięć w drzewostanie. W promieniu 10 km wokół zakładu prowadzony jest monitoring porównawczy stanowisk ptaków, ssaków, płazów i gadów, analizowana jest ponownie roślinność, wywieszane są specjalne budki dla nietoperzy.

 

W celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń i pyłów do atmosfery, Enea Wytwarzanie od lat inwestuje w modernizację i buduje nowe urządzenia oraz instalacje. Bloki energetyczne Elektrowni Kozienice wyposażone są w wysokosprawne elektrofiltry do wychwytywania pyłu, instalacje odsiarczania spalin ograniczające emisję tlenów siarki oraz instalacje odazotowania spalin służące do wychwytywania związków azotu. Najnowsze osiągnięcia technologiczne i najbardziej zaawansowane prośrodowiskowe rozwiązania w skali europejskiej zastosowano przy zakończonej w 2017 roku budowie bloku 11. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
A czy one teraz nie mają godów? Piękne bestie.Widuje je nad Wisłą, nad swoim domem. Świetnie że są.
27-02-2019, 17:36:33
+ 2
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Energetyczna Dycha z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Była to już siódma edycja...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Długość przeprawy wraz z drogami dojazdowymi będzie wynosić około 1,5 kilometra. Szacowany koszt inwestyc...
Biblioteka Publiczna zaprasza 26 września o godzinie 11 do Mediateki na otwarcie wystawy o Sue Ryder,...
Kolejny tydzień i kolejna edycja naszej zabawy. Wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu przygotowal...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook