Dzisiaj jest czwartek, 23 maja 2019 r., 143 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych wystąpi w filmie o braciach Pomarańskich
Dodał: KamZap, 25-06-2018 09:15, odsłon: 751
Fot. Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych
Fot. Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych

„Trzy losy, jedna Polska – Bracia Pomarańscy” - to tytuł filmu w reżyserii Leszka Wiśniewskiego z TVP Lublin, w którego przygotowaniach brała udział Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. Zygmunt Pomarański był ściśle związany z Kozienicami, gdzie w latach 30. pracował jako notariusz. Członkowie KSRH uczestniczyli w zdjęciach do filmu 16-17 czerwca.

Dokumentalny film skupiony jest na przedstawieniu wojennych losów braci Pomarańskich: Stefana, Zygmunta i Józefa, którzy jeszcze przed wybuchem I wojny światowej zaangażowani byli w działalność patriotyczną i propolską. Cała trójka została wychowana w patriotycznym duchu wspartym dobrymi wzorcami skautingu i harcerstwa. Podczas wojny wszyscy wstąpili w szeregi Legionów Polskich, dwaj - Stefan i Zygmunt służyli od początku Legionów w I Kompani Kadrowej, Józef wstąpił do Legionów Polskich w 1915 r. Zygmunt był pierwszym rannym legionistą pod Kielcami. Jak podają przekazy: "Bracia Pomarańscy walczyli także w wojnie bolszewickiej. Stefan w tym czasie był bardzo blisko Józefa Piłsudskiego. Należał do ścisłego sztabu i przygotowywał komunikaty wojenne. Czasami Piłsudski na Zjazdach Legionistów zwykł mawiać: gdybym miał tylko takich żołnierzy jak Bracia Pomarańscy to nie tylko Kijów bym zdobył…" W latach II Rzeczypospolitej Pomarańscy, związani rodzinnie z Zamojszczyzną, działali społecznie, naukowo i wydawniczo. Natomiast podczas II wojny światowej walczyli o Ojczyznę na froncie, a później w konspiracji Armii Krajowej. Wszyscy zginęli w niemieckich obozach. 


Warto podkreślić, że losy jednego z braci - Zygmunta ściśle związane są z Kozienicami, gdzie w latach 1933-1938 był notariuszem. - Zygmunt Pomarański był także wydawcą, księgarzem i kompozytorem, skomponował m.in. melodię do jednej z najpopularniejszych polskich pieśni wojskowych "O mój rozmarynie"... Tym bardziej czuliśmy się zaszczyceni mogąc brać udział w filmowej produkcji w której będzie przybliżona postać związana z Kozienicami – mówi Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych.


Zdjęcia do filmu były kręcone w okolicach Królewskich Źródeł, a także w okolicach Brzustowa, gdzie w październiku 1914 r. Legioniści Polscy walczyli w bitwie pod Anielinem-Laskami.Film „Trzy losy, jedna Polska – Bracia Pomarańscy” związany jest ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, zaś jednym z zamysłów produkcji jest ukazanie rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości w kontekście lokalnym i regionalnym, a także przybliżenie widzom mniej znanych bohaterów - podkreśla prezes KSRH Tomasz Pakuła.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Siłownia plenerowa na Osiedlu Energetyki w Kozienicach. Fot. Kamil Zapora
Trzy wnioski o dotację do Otwartych Stref Aktywności złożone w tym roku przez Gminę Kozienice zostały poz...
Policjanci z powiatu kozienickiego zatrzymali dwóch amatorów perfum. Mężczyźni tym proceder...
Fot. PTTK Kozienice
W sobotę 18 maja odbył się XXI Rajd Nadwiślański zorganizowany przez Oddział PTTK w Kozienicach.
Zespół Enej zagra w Kozienicach. Źródło: oficjalna strona zespołu
1 czerwca czeka nas kolejna edycja imprezy związanej z Puszczą Kozienicką. Jak zwykle możemy spodziewać s...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook