Dzisiaj jest niedziela, 26 maja 2019 r., 146 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Kozienice na Królewskim Szlaku, czyli niezwykła muzyczna podróż przez historię
Dodał: KamZap, 17-12-2018 12:35, odsłon: 708

W dniach 25 listopada – 5 grudnia w Kozienicach odbył się projekt ”Kozienice na królewskim szlaku” dofinansowany przez Gminę Kozienice. Wydarzenie edukacyjno-artystyczne zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Muzycznej Kanon obejmowało koncerty dla społeczności Kozienic, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Projekt upamiętniał ważne postacie miasta oraz promował jego dziedzictwo historyczne i kulturowe w skali ogólnopolskiej, jako miasta z bogatą przeszłością, sięgającą czasów Piastów i Jagiellonów.

Pierwszy z koncertów miał miejsce 25 listopada w kościele św. Józefa w Kozienicach. Wyjątkowy koncert pamięci Matki Kazimiery Gruszczyńskiej - założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, upamiętnił tę wybitną postać związaną z Kozienicami. Wspaniale dobrany program koncertu złożony z utworów sakralnych S.S. Szarzyńskiego, G.F.Handla i A.Corellego, a wykonany w mistrzowski sposób przez zespół muzyki dawnej Filatura di Musica został ciepło przyjęty przez publiczność. Więcej o tym koncercie pisaliśmy TUTAJ.

5 grudnia odbyły się dwa koncerty edukacyjne dla dzieci z kozienickich przedszkoli i szkół. Koncerty prowadził znakomity flecista i teoretyk muzyki, adiunkt łódzkiej Akademii Muzycznej dr Marek Nahajowski, który wprowadził dzieci w czasy króla Zygmunta Starego, urodzonego w Kozienicach.

Markowi Nahajowskiemu partnerowały: Judyta Tupczyńska grająca na skrzypcach barokowych, Patrycja Domagalska-Kałuża grająca na klawesynie oraz Anna Korbolewska – tancerka. Pani Anna oprócz wspaniałych tańców (m.in. folia i galiarda) pokazała i omówiła dawne stroje dworskie, a także zademonstrowała jak dawniej się witano. Wśród licznie przybyłych przedszkolaków nie zabrakło chętnych, aby spróbować dawnego ukłonu, a cały koncert bardzo się podobał młodej publiczności.

Tego samego dnia na sali Kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego odbył się drugi, równie wspaniały, koncert zespołu Filatura di Musica, grającego na instrumentach historycznych. Tym razem zespół wystąpił w poszerzonym składzie wykonując słynne koncerty Antonio Vivaldiego: „La Notte” na flet podłużny, smyczki i basso continuo oraz „Le Quattro Stagioni” (Cztery Pory Roku).

Solistami wieczornego koncertu byli: Marek Nahajowski – flet podłużny i Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, którzy w brawurowy sposób wykonali swoje partie. Solistom towarzyszyli bardzo doświadczeni już muzycy związani z nurtem wykonawstwa historycznego w Polsce: Ludmiła Piestrak, Ewa Chmielewska (skrzypce barokowe), Małgorzata Feldgebel (altówka barokowa), Tomasz Frycz (wiolonczela barokowa), Grzegorz Zimak (kontrabas barokowy), Patrycja Domagalska-Kałuża (klawesyn) - pomysłodawca całego cyklu Kozienice na królewskim szlaku. Gromkie brawa, owacje na stojąco, ciepłe komentarze po wszystkich koncertach były dowodem na to, że warto organizować takie przedsięwzięcia w Kozienicach.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja
W piątek 24 maja Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowis...
ilustracja, Pixabay.com
Pogotowie zostało ogłoszone dzisiaj w związku z koniecznością podjęcia działań mających na celu zminimali...
Fot. Kamil Zapora
W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W czwartek 23 maja Kozienice odwied...
Siłownia plenerowa na Osiedlu Energetyki w Kozienicach. Fot. Kamil Zapora
Trzy wnioski o dotację do Otwartych Stref Aktywności złożone w tym roku przez Gminę Kozienice zostały poz...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook