Dzisiaj jest czwartek, 23 maja 2019 r., 143 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Kolejne próby wyłudzenia pieniędzy metodą na wnuczka
Dodał: KamZap, 28-06-2018 08:51, odsłon: 2244
Fot. archiwum
Fot. archiwum

We wtorek 26 czerwca na terenie powiatu kozienickiego doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” oraz na „córkę”. Oszuści chcieli wyłudzić pieniądze od dwóch kobiet w kwocie około 180 tysięcy złotych. Na szczęście kobiety wykazały się szybką reakcją i zadzwoniły do swojej najbliższej rodziny, upewniając się, czy rzeczywiście coś się stało.

Jak indormuje mł. asp. Ilona Tarczyńska z KPP w Kozienicach, we wtorek około godziny 12:30 do starszej osoby z terenu powiatu kozienickiego na numer stacjonarny zadzwoniła kobieta, która podawała się za jej córkę. Natychmiast potrzebowała pomocy „swojej mamy”, najpierw zapytała ile ma pieniędzy w domu i na koncie w banku, a później prosiła o ich szybkie wypłacenie. Na szczęście wypłatę tak dużej kwoty w banku trzeba zgłosić kilka dni wcześniej. Kobieta, uzyskując taką informację, oddzwoniła do swojej prawdziwej córki, która od razu powiedziała, że ona żadnych pieniędzy nie potrzebuje i że ktoś chciał ją oszukać.  Obie zgłosiły ten fakt na policję.


Do kolejnej próby wyłudzenia pieniędzy od osoby starszej doszło około godz. 15:30. W tym przypadku na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, podając się za jej wnuczka. Kobieta wysłuchała całej historyjki na temat wypadku, w którym rzekomo jej wnuk uczestniczył. Mężczyzna prosił „babcie„ o 100 000 zł. Kobieta odpowiedziała, że takiej kwoty nie posiada, może wypłacić jedynie mniejszą kwotę z banku. Jednak ten, nie był zadowolony i się rozłączył. Po tym telefonie natychmiast zadzwoniła do swojej córki upewniając się, czy z wnukiem wszystko w porządku i czy miał wypadek. Córka oznajmiła, że nie miał żadnego wypadku, a ona mogła paść ofiarą przestępstwa metodą na tzw. „wnuczka”.

 

- W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw Kozienicka Policja apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i „dobre serce” ludzi - mówi mł. asp. Ilona Tarczyńska.

 

Komenda powiatowa policji w Kozienicach przestrzega, że wszystkie opowiadane przez oszustów historie, to najczęściej twór ich wyobraźni, nie mający żadnego pokrycia z rzeczywistością. Poszkodowane osoby, najczęściej starsze, w dobrej wierze przekazują pieniądze, przygotowują posiłek czy coś do picia, gdy w tym czasie sprawcy okradają ich mieszkania.

 

Oszuści stają się jednak bardziej wyrafinowani i coraz częściej starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego, np. „policjanta czy prokuratora”. Przestępcy kontaktują się wówczas z potencjalną ofiarą i przedstawiają wymyśloną historię. Chwilę później oszuści ponownie dzwonią, a jeden z nich podaje się za „policjanta” ścigającego szajkę takich przestępców i prosi o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać na gorącym uczynku. Informuje również, że po „akcji” pieniądze wrócą do właściciela.

 

- Informujemy, że żadne tego typu działania policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już, to policjanci przychodzą do konkretnej osoby i mają wówczas obowiązek nie tylko się wylegitymować, ale pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli - wyjaśnia Ilona Tarczyńska.

 

Policja przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

  • Poinformować o takiej sytuacji Policje,
  • Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
  • Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
  • Potwierdzić informację u innych członków rodziny.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu.

W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów jakimi oszuści poruszają się.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Siłownia plenerowa na Osiedlu Energetyki w Kozienicach. Fot. Kamil Zapora
Trzy wnioski o dotację do Otwartych Stref Aktywności złożone w tym roku przez Gminę Kozienice zostały poz...
Policjanci z powiatu kozienickiego zatrzymali dwóch amatorów perfum. Mężczyźni tym proceder...
Fot. PTTK Kozienice
W sobotę 18 maja odbył się XXI Rajd Nadwiślański zorganizowany przez Oddział PTTK w Kozienicach.
Zespół Enej zagra w Kozienicach. Źródło: oficjalna strona zespołu
1 czerwca czeka nas kolejna edycja imprezy związanej z Puszczą Kozienicką. Jak zwykle możemy spodziewać s...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook