Dzisiaj jest wtorek, 21 stycznia 2020 r., 21 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
KDK zaprasza na wystawę „Homo Homini” – malarstwo Maria Wollenberg-Kluza
Dodał: MaG, 04-11-2019 17:12, odsłon: 371

Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zaprasza na wystawę „Homo Homini” – malarstwo Maria Wollenberg-Kluza. Otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 15 listopada 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w sali na rogu Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).

Maria Wollenberg-Kluza – urodziła się w 1945 roku w Puławach. Studiowała na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1973 roku otrzymała dyplom z malarstwa z wyróżnieniem. Pierwszą wystawę indywidualną zorganizowała w 1967 roku. Do 2019 roku, bardzo intensywnie pracując, urządziła ponad 160 wystaw indywidualnych w kraju m.in. w Warszawie – Galeria Zachęta 1989, Galeria Kordegarda MKiS 1981, 1983, 2015, w Krakowie, Lublinie, Puławach, Opolu, Rzeszowie, Olsztynie, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Katowicach, Wrocławiu etc. i zagranicą. Jej nazwisko figuruje w Encyklopedii Powszechnej PWN w wydaniach po 1991 r. Maluje najczęściej monotematyczne cykle po 20-30 prac, m.in. „Ludzie w mieście”, „Malarstwo inspirowane muzyką”, „Impresje poetyckie – Obrazy z Norwida”, „Gra wyobraźni”, „Impresje z Hiszpanii”, „Pejzaże polskie”, „Zwierzenia matki”, „SALIGIA - siedem grzechów głównych”, „On i Ona”, „Ver sacrum”, „Obrazy z Turcji”, „Notatki z Norwegii”, „Rozmyślania i modlitwy”, „Chopin w malarstwie i motywy muzyczne”, „Paderewski i dawna muzyka polska”, „Podróż do antyku”, „Camino”, „Ad infinitum” etc. Interesuje się również tematyką sakralną. Jest autorką wizerunku Matki Bożej na warszawskich Siekierkach oraz obrazów (4 x 3 m) o tematyce związanej z objawieniami w latach 1943-49 na Siekierkach w Warszawie.

 Otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in. stypendium artystyczne rządu hiszpańskiego i pobyt w Hiszpanii, nagrodę im. Jana Cybisa za całokształt twórczości, medal Pro Masovia, medal Gloria Artis… Jest autorką publikacji prasowych i wypowiedzi radiowych z dziedziny plastyki. Należy do Societé Européenne de Culture (SEC) w Wenecji, członek Zarządu Polskiego SEC. Jest członkiem Towarzystwa Akademickiego „Fides et Ratio”.

W 2018 roku przypadał Jubileusz 50-lecia pracy twórczej Marii Wollenberg-Kluza. Na wniosek Stowarzyszenia Kultury Europejskiej Société Européenne de Culture – Polski SEC, rok Jubileuszu wraz ze wszystkimi wydarzeniami z nim związanymi został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jubileusz zainaugurowała wystawa w Centrum Vitkac w Warszawie, a w dalszej kolejności odbyły się wystawy i spotkania: Sharaton, Sopot; Grupa Azoty, Kędzierzyn; Centrum Kultury, Gorzów; Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk; Muzeum Miasta Katowic, Katowice, Kolegium Europy Wschodniej, Wojnowice-Wrocław; Wojewódzka Biblioteka, Kraków; Biblioteka w Węgrowie; Muzeum w Grudziądzu; Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk; Centrum Konferencyjne, Grodno k/ Świnoujścia; Centrum Kultury, Włocławek; Klub Księgarza, Warszawa, promocja książki; SBM Służew n/ Dolinką, Warszawa; Zamek Królewski, Warszawa; SEC, Warszawa, konferencja podsumowująca Jubileusz.

Refleksyjne malarstwo Marii Wollenberg-Kluza jest to malarstwo o namiętnościach, emocjach i przeżyciach, porusza problemy ogólnoludzkie, egzystencjalne, wprowadza treści metaforyczne, kieruje się odczuciami, posługuje się skrótem - symbolem. W podejmowanych tematach nie unika komentarza społecznego i historycznego. Symbol w obrazie przekształca się w działanie nastroju i ekspresji wyrażonych środkami artystycznymi przez stosowanie bogactwa koloru, ostrych kontrastów światła - cienia i poprzez pozornie szybkie kładzenie farby. Powstają obrazy przesycone wartościami nastrojonymi etyką i filozofią m.in. Norwida.


Wystawa dostępna dla zwiedzających do 1 grudnia 2019 r.

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KPP Kozienice
W niedzielę, na terenie powiatu kozienickiego, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę Seata,...
Fot. Kozienice24
W sobotę, 18 stycznia w Jagiellonce w Jedlni Kościelnej rozpoczął się bal maturalny. Maturzyści tanecznym...
Fot. KDK
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w zajęcia...
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Najważniejszym czynnikiem w istot...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook