Dzisiaj jest poniedziałek, 18 lutego 2019 r., 49 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Grafika z Wydziału Sztuki – nowa wystawa w CKA
Dodał: KamZap, 15-05-2018 08:00, odsłon: 622
Fot. archiwum
Fot. archiwum

Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zaprasza na wystawę „Grafika z Wydziału Sztuki”. Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 18 maja o godz. 17.00 w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29). Autorami prac są studenci i pracownicy Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Wystawa w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka jest realizowana w ramach 25-lecia istnienia Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu.

 

Grafika jest w programie nauczania od początku istnienia Wydziału (który na początku był Katedrą Wychowania Plastycznego, w 2006 na krótko przekształcił się w Instytut Sztuki, by w końcu stać się Wydziałem). Kształcenie w pracowniach grafiki obejmuje studentów kierunków: Sztuka mediów i edukacja wizualna, Grafika oraz Malarstwo. Prace prezentowane są w stałej galerii w budynku Wydziału oraz na prezentacjach w galeriach miejskich i ośrodkach akademickich kształcących artystów (Grójec, Kozienice, Zielona Góra, Łódź, Częstochowa, Rzeszów, Czeskie Budziejowice, Bańska Bystrzyca, Koszyce, Kowno, Dniepropietrowsk i wielu innych)

Nie zawsze sobie uświadamiamy, jak często w życiu codziennym spotykamy się ze zjawiskami, które zaliczamy do najszerzej rozumianego pojęcia „grafika”. Plakat, który widzimy niemal na każdym kroku; plansza reklamowa; książka - okładka ilustracje, kompozycja tekstu; banknot, znaczek pocztowy, opakowanie papierosów, zaproszenia, dyplom, znaki firmowe itp. - w każdym z tych zjawisk, bez względu na poziom artystyczny, spotykamy, się z różnymi formami grafiki, z różnym zastosowaniem inwencji i pracy artysty grafika.

Mimo tak szerokiego dziś zakresu działania różnych form grafiki projektowej, mówiąc o grafice mamy na myśli również grafikę niezależną zwaną artystyczną lub warsztatową. Podstawową cechą tej dyscypliny, odróżniającej ją od wszystkich innych dyscyplin plastycznych, jest jej powtarzalność. Przez swoją czerń, biel, kolor, przez dotykanie papieru, grafika bardziej niż cokolwiek innego ze sztuk pięknych zbliża się do literatury a szczególnie poezji. Jest w niej piękno i symbol, przestrzeń, reguły, elementy znaków i świat materii.

 

Od początku istnienia Katedry Projektowania i Grafiki, celem kształcenia jest zapoznanie studentów z możliwościami technicznymi i artystycznymi grafiki warsztatowej i grafiki projektowej. Proces ten wymaga stopniowego wprowadzania studentów w tajniki poszczególnych technik graficznych a także technik peryferyjnych oraz multimedialnych. Stwarza to możliwość podjęcia przez studenta świadomej decyzji o wyborze pracowni dyplomowej w której doskonalony jest warsztat graficzny, prowadzący w efekcie do kreatywnej wypowiedzi artystycznej.

 

Prezentowane na wystawie grafiki to niewielki fragment dokonań twórczych studentów różnych kierunków, realizowanych w ramach zajęć z grafiki warsztatowej oraz prac dyplomowych. Dopełnieniem ekspozycji są prace pedagogów Katedry Projektowania i Grafiki.

Andrzej Markiewicz

 

Wystawa czynna do 6 sierpnia 2018 r.

 
    
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KDK
W niedzielę 17 lutego w Centrum Kulturalno-Artystycznym odbył się kolejny spektakl z cyklu „Poranki...
fot. Monika Rodakowska
W sobotę 16 lutego w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garba...
źródło: Tak-Nie-Obiektywnie
W niedzielę po godzinie 13 przy ulicy Chartowej w ciągu drogi krajowej numer 48 w Kozienicach doszło do w...
W czwartek 28 lutego o godz. 19:00 w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienica...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook