Dzisiaj jest środa, 20 lutego 2019 r., 51 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Film „Komendant Zagończyk” w Zwoleniu
Dodał: KamZap, 07-02-2018 07:22, odsłon: 1613
O filmie opowiadał reżyser Przemysław Bednarczyk (z lewej). Obok Mariusz Król, odtwórca roli „Zagończyka”
O filmie opowiadał reżyser Przemysław Bednarczyk (z lewej). Obok Mariusz Król, odtwórca roli „Zagończyka”

Ogromne zainteresowanie towarzyszyło pokazowi w Zwoleniu filmu „Komendant Zagończyk”.  Była to też okazja do spotkania z twórcami tego dokumentu, a także wysłuchania mini koncertu Krzysztofa Paducha, laureata Enei Akademii Talentów i obejrzenia wystawy Cezarego Imańskiego „Bitwa pod Zwoleniem – 15.06.1946”. 

Zorganizowany przez Zwoleńską Grupę Regionalną pokaz odbył się w niedzielę 4 lutego w Centrum Regionalnym przy Nekropolii Jana Kochanowskiego. Zainteresowanie było tak duże, że zabrakło miejsc siedzących.  Scenerią sali projekcyjnej była wystawa Cezarego Imańskiego dotycząca stoczonej przez żołnierzy Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” z sowietami bitwy pod Zwoleniem. Przed projekcją  filmu publiczność mogła wysłuchać mini koncertu 12-letniego akordeonisty  Krzysztofa Paducha, laureata Enei Akademii Talentów, który wspaniale grając udowodnił, że sukcesy jakie odnosi w Polsce są w pełni zasłużone.

 


 

Krzysztof Paduch wspaniale zagrał cztery utwory 

 

Przemysław Bednarczyk i Krzysztof Paduch 

 

Kolejną godzinę wypełnił już sam film.  Dokument ten jest  poświęcony tragicznym losom Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, żołnierza Armii Krajowej i antykomunistycznego Związku Zbrojnej Konspiracji.  Został stracony 19 lutego 1947 roku, trzy dni przed ogłoszeniem amnestii, pamięć o nim była przed długie lata wymazywana bądź fałszowana. Scenariusz do „Komendanta Zagończyka” powstał na podstawie książki Ryszarda Śmietanki Kruszelnickiego, historyka z kieleckiej delegatury IPN, a także akt i dokumentów przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej.

Zaangażowanych w realizację filmu było około 200 osób, brały w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Kielc, Radomia, Przasnysza, Warszawy, Kozienic i Puław. 

Brawa, gratulacje i dyskusja  

Projekcji filmu w Zwoleniu towarzyszyły cisza i skupienie widzów, potem były wielkie brawa dla twórców, których w Zwoleniu reprezentowali Przemysław Bednarczyk – scenarzysta i reżyser, Bartosz Bednarczyk – kierownik produkcji, Wojciech Pronin – autor zdjęć i montażu oraz odtwórca głównej roli – Mariusz Król.   

- Naszym zamiarem było przedstawienie nie tylko tragicznej historii „Zagończyka”, ale pokazanie go też jako człowieka z jego emocjami, rozterkami. Dowódcy dbającego o dyscyplinę, a jednocześnie autora poruszających do głębi więziennych grypsów. Patrioty, który nie krył, że jeśli będzie musiał dokonać wyboru pomiędzy poświęceniem dla rodziny i dla Ojczyzny, to wybierze Ojczyznę – mówił Przemysław Bednarczyk.

Reżyser zaapelował także do uczestników pokazu i osób biorących udział w dyskusji, by swoją wiedzą na temat tamtych wydarzeń dzielili się  z historykami 

Zarówno Przemysław  Bednarczyk , jak i inni twórcy odebrali wiele gratulacji, w tym od poseł Anny Kwiecień, która wystąpiła też z inicjatywą zaprezentowania wystawy „Bitwa pod Zwoleniem” w Sejmie.

 


 

Przemysławowi Bednarczykowi gratulowała poseł Anna Kwiecień 

 

Pokaz w Kozienicach

Film „Komendant Zagończyk” powstał przy wsparciu Fundacji Enea. W Kozienicach zostanie on pokazany o godzinie 18 wraz z innym filmem w reżyserii Przemysława Bednarczyka „Piosnka o Belinie” w Centrum Kulturalno-Artystycznym . Organizatorem tego wydarzenia jest Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. Wstęp po okazaniu bezpłatnych wejściówek, które są do odebrania w kasach Centrum Kulturalno-Artystycznego.
       
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja, źródło: pixabay.com
W piątek 1 marca Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu organizuje VI Zawody Narciarsko - Snowboardowe o ...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Tylko w ostatnim czasie dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu policjantów zwalczający...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Kozienicka Gospodarka Komunalna organizuje konkurs „Przejdź na ty z naturą, przynieś paczkę z makul...
fot. Marta Ankiersztejn
Kozienicki Dom Kultury organizuje wyjazd do Teatru Współczesnego w Warszawie na spektakl „Le...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook