Dzisiaj jest środa, 23 stycznia 2019 r., 23 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fałszywy wnuczek w rękach mazowieckich policjantów
Dodał: KamZap, 09-02-2018 18:52, odsłon: 2325
fot. archiwum
fot. archiwum

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu zatrzymali na gorącym uczynku 23-letniego oszusta, który wyłudził od mieszkanki Kozienic ponad 20 tys. złotych. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna w styczniu tego roku w podobny sposób oszukał mieszkankę Szydłowca. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i został tymczasowo aresztowany. Teraz grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Cała sytuacja miała miejsce kilka dni temu, a sposób działania przestępcy był schematyczny. Do 67-letniej mieszkanki Kozienic zadzwonił mężczyzna, który poinformował ją o traumatytcznej sytuacji jej wnuczka. Głos w słuchawce powiedział też, że można pomóc jej krewnemu tylko jeśli natychmiast przekazane zostaną pieniądze. Zaniepokojona starsza pani od razu wyraziła chęć pomocy i umówiła się z rozmówcą, że przekaże pieniądze osobie, która zgłosi się do niej bezpośrednio. W niedługim czasie pojawił się młody mężczyzna, któremu przekazała swoje oszczędności.

 

Jednak mężczyzna, który odebrał pieniądze nie cieszył zbyt długo łupem, bo kilka chwil później był już w rękach kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Mężczyzna został zatrzymany na gorącym uczynku zaraz po przekazaniu pieniędzy.

 

Zatrzymany oszust został przewieziony do komendy, a następnie do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty. Cała kwota przekazana przez kobietę została odzyskana.

 

Policjanci ustalili, że 23-letni mieszkaniec Szydłowca już wcześniej w ten sam sposób oszukał inną starszą kobietę, mieszkankę swjego miasta. Jednak to nie jedyne jego przewinieniatego typu. Policjanci ustalili też, że młody mężczyzna ma na swoim koncie więcej podobnych przestępstw. Dlatego sprawa ma charakter rozwojowy, a kryminalni nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

 

Wczoraj Sąd Rejonowy w Szydłowcu zastosował wobec zatrzymanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego tego typu oszustwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 8 - informuje Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu.
 

Policja apeluje:

 

Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje poradźmy się osób najbliższych. Ustalmy czy osoba podająca się za członka rodziny faktycznie potrzebuje pomocy i jest tą osobą, za którą się podaje.

 

Pamiętajmy, aby po otrzymaniu telefonu, w którym ktoś prosi o przekazanie pieniędzy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Nie działajmy w pośpiechu i bez upewnienia się czy mamy do czynienia z prawdziwym członkiem naszej rodziny. Nie przekazujmy nikomu żadnej gotówki. Skontaktujmy się z wnuczkiem oraz z członkami naszej rodziny, ale oddzwońmy pod numery telefonu, które od lat mamy zapisane. Nie oddzwaniajmy dla sprawdzenia sytuacji pod numer telefonu, który podaje nam fałszywy wnuczek.

 

Oprócz metody „na wnuczka”, często stosowaną jest też metoda ,,na policjanta”, bądź „na urzędnika”, czy funkcjonariusza innych służb. W takich przypadkach również nie przekazujmy żądnej gotówki.

 

Pamiętajmy, że ani Policja, ani inne służby NIGDY nie żądają przekazania im czy komuś wskazanemu pieniędzy!!!

 

Jeśli taka sytuacja ma miejsce to znak, że mamy do czynienia z oszustem.

 

W każdym takim przypadku należy o zdarzeniu natychmiast powiadamiać Policję dzwoniąc pod nr 997. Dużą rolę pełni tu również rodzina i bliscy seniorów. To my powinniśmy rozmawiać z nimi, by przestrzec przed taką sytuacją. Ostrzegajmy, ale też uczmy co powinni zrobić gdy odbiorą telefon i usłyszą w nim, że mają przekazać komuś pieniądze.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Kozieniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który podczas awantury domowej zaatakował swojego brat...
Fot. Zespół Szkół w Kozienicach
W dniach 16-20 stycznia w Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach odbyła się...
Obecny dworzec kolejowy w Zajezierzu. Fot. bazakolejowa.pl
Za niespełna 1,5 miliarda złotych ma powstać około 200 nowych dworców w całej Polsce i pięć w regi...
Laureaci z powiatu kozienickiego (od lewej): Krzysztof Wolski, trener Legionu Głowaczów Konrad Wolski, Andrzej Suwała, Mateusz Marchewka i Piotr Łyjak. Fot. Tadeusz Klocek/Echo Dnia
Już po raz 25 "Echo Dnia" zorganizowało Plebiscyt Sportowy. W piątek odbyła się uroczysta gala, w czasie ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook