Dzisiaj jest sobota, 23 lutego 2019 r., 54 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Elektrownia w Kozienicach produkuje więcej prądu
Dodał: KamZap, 14-05-2018 12:49, odsłon: 2312
Nowy megablok w elektrowni w Świerżach Górnych to jedno z najnowocześniejszych urządzeń w Europie na węgiel kamienny. Fot. Enea Wytwarzanie
Nowy megablok w elektrowni w Świerżach Górnych to jedno z najnowocześniejszych urządzeń w Europie na węgiel kamienny. Fot. Enea Wytwarzanie

W pierwszym kwartale tego roku Grupa Kapitałowa Enea wyprodukowała o 67,7 procent energii elektrycznej więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. To skutek uruchomienia nowego bloku w elektrowni w Świerżach Górnych oraz przejęcia Elektrowni Połaniec.

Według najnowszych danych grupy kapitałowej, zysk operacyjny przedsiębiorstwa, przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych za okres styczeń - marzec 2018 wyniósł 702 miliony, czyli o 5,2 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Enea zanotowała wzrost we wszystkich obszarach działalności firmy - dystrybucji, obrotu. Słabe wyniki dotyczą jedynie wydobycia w związku z trudnościami geologicznymi w należącej do grupy kopalni Bogdanka.

Więcej prądu

I kwartał tego roku wyraźnie wskazuje na efekty przejęć i inwestycji w obszarze produkcji prądu elektrycznego. Niedawno grupa przejęła Elektrownię Połaniec, a także uruchomiła megablok w Świerżach Górnych. Grupa Enea wytworzyła w trzech pierwszych miesiącach tego roku 6,3 terawatogodzin energii elektrycznej, czyli aż o 68,7 procent więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. 

Wzrosła również sprzedaż energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym o 11,4 procent porównując pierwsze trzy miesiące tego roku z tym samym okresem ubiegłego roku. Ogółem przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Enea wzrosły z 2 miliardów 710 milionów złotych do 2,989 miliarda złotych, czyli o 10,3 procent. Zysk netto spadł natomiast w tym samym okresie z 321 do 254 milionów złotych.

Ostateczne wyniki zostaną przedstawione w rozszerzonym skonsolidowanym raporcie kwartalnym Grupy Kapitałowej Enea za I kwartał 2018 roku, którego publikację zaplanowano na 24 maja.

Blok w przeglądzie

Blok energetyczny o mocy 1075 Megawatów jest obecnie na planowanym 21-dniowym przeglądzie. Wykonywane są przeglądy instalacji i systemów. Wymienione zostaną filtry i oleje, dokonana zostanie kalibracja i regulacja systemów oraz instalacji. 

Budowa bloku o mocy 1075 MW rozpoczęła się w 2012 roku. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum wykonawcze złożone z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe - jednego ze światowych liderów w zakresie instalacji wytwórczych energii elektrycznej i Polimex-Mostostal - krajowego lidera w zakresie realizacji inwestycji energetycznych i infrastrukturalnych. Mitsubishi Hitachi Power Systems Group dostarczyła kocioł wraz z zasobnikami węgla, młynami, urządzeniami kontroli procesu spalania. Turbina i generator, które są sercem nowego bloku, wraz z komponentami oraz urządzenia oczyszczania spalin pochodzą od japońskiej firmy macierzystej Mitsubishi Hitachi Power Systems.

Polimex-Mostostal odpowiedzialny był za kluczowe prace konstrukcyjne, budowlane i wykończeniowe. Moc 1075 MW i wysoka sprawność sprawiają, że B11 jest rekordzistą w historii krajowej energetyki.

Blok jest jedną z największych i najsprawniejszych takich instalacji na świecie. Blok zwiększył moc wytwórczą Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych o jedną trzecią do ponad 4.000 megawat co pozwoliło Enei Wytwarzanie osiągnąć 13 procent udziału w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Nowa jednostka wytwórcza przedłuży funkcjonowanie elektrowni o co najmniej 40 lat.

 

źródło: Echo Dnia

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Ochotnicy do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Kozienic mogą składać wnioski o przyjęcie do s...
ilustracja, źródło: pixabay.com
W najbliższą niedzielę policjanci na Mazowszu będą prowadzili działania „Prędkość”. Jak sama ...
Fot. Kamil Zapora
Od blisko trzech miesięcy w Zespole Szkół nr 1 w Kozienicach działa kamera do obserwacji bolid&oac...
Szalony występ zespołu Święta Kurka i Podgrzybki najbardziej spodobał się publiczności, która przyznała im nagrodę specjalną Fot. Kamil Zapora
8 zespołów i solistów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stafana Czarnieckiego w Kozi...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook