Dzisiaj jest czwartek, 18 kwietnia 2019 r., 108 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Czym dla nas jest ojczyzna i czym była dla przeszłych pokoleń? KDK zaprasza na poruszające przedstawienie.
Dodał: KamZap, 17-10-2018 09:05, odsłon: 390
Fot. archiwum
Fot. archiwum

Już niedługo w KDK będziemy mieli okazję, żeby wspólnie zastanowić się nad tym co dla każdego z nas oznacza słowo Ojczyzna i jak postrzegana ona była na przestrzeni lat. W czwartek 25 października w sali koncertowo-kinowej CKA zobaczymy program słowno-muzyczny „Dzieła wielkich Polaków – wybitnych twórców i wieszczów narodowych”. Wsłuchując się w wiersze o ojczyźnie naszych narodowych poetów będziemy mogli kontemplować nad takimi wartościami jak: wolność i patriotyzm.

Fundacja Ars Antiqua Radomiensis oraz Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zapraszają na program słowno-muzyczny „Dzieła wielkich Polaków – wybitnych twórców i wieszczów narodowych”, który odbędzie się w czwartek 25 października o godz. 18.00 w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).

 

Wstęp na przedstawienie jest wolny, ale obowiązują nieodpłatne wejściówki, do pobrania w kasach CKA od 18 października od godz. 13:00. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 4 zaproszenia.

„Dzieła wielkich Polaków – wybitnych twórców i wieszczów narodowych”

Program został przygotowany w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Zaprezentowane zostaną fragmenty najcenniejszych dzieł polskiej literatury, poczynając od Bogurodzicy, poprzez utwory Jana Kochanowskiego, ks. Piotra Skargi i wieszczów narodowych: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, aż po Myśląc Ojczyzna Jana Pawła II, dzieła noblisty Czesława Miłosza i inne. Teksty recytuje Monika Rasiewicz, aktorka i reżyser scen krakowskich. Warstwę muzyczną stanowią utwory wykonane na violi da gamba przez Marka Skrukwę, teologa i muzyka. W niektórych fragmentach zabrzmią odcinki improwizacyjne, które podkreślają charakter recytowanych dzieł.

Wykonawcy:

dr hab. prof. MONIKA RASIEWICZ - aktorka i reżyser. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Wieloletni profesor krakowskiej PWST, obecnie szef Katedry Antropologii i Wiedzy o Teatrze Akademii Ignatianum w Krakowie oraz profesor Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Wokalno-Aktorskim. W latach 1998–2004 opiekun literacki i autorka scenariuszy większości koncertów Piwnicy św. Norberta w Krakowie. Mistrzyni ekspresyjnego słowa, twórczyni wielu spektakli poetyckich, w tym kilku monodramów, np. Król Duch według Juliusza Słowackiego lub Namuzowywanie według Mirona Białoszewskiego. Wieloletni juror i instruktor Kołobrzeskiej Herbertiady i Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.

dr MAREK SKRUKWA – teolog i muzyk. Ukończył studia w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Na tej samej uczelni otrzymał tytuł doktora nauk teologicznych, broniąc pracę z zakresu teologii fundamentalnej: Relacja między słowem a muzyką w „Pasji według św. Jana” Johanna Sebastiana Bacha, na napisanie której otrzymał grant Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bierze udział w konferencjach naukowych prezentując referaty z pogranicza teologii i muzyki. Obecnie swoje badania naukowe koncentruje na analizie spuścizny Jacques’a-Bénigne’a Bossueta (1627- 1704), francuskiego biskupa i kaznodziei Ludwika XIV. Od 2017 roku prezentuje publicznie fragmenty jego dzieł w języku francuskim. Ukończył także dwa kierunki studiów na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie: kontrabas i violę da gamba. Prowadził zajęcia dydaktyczne w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej (Akademia Muzyczna/Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) w Krakowie. Jako artysta, muzyk instrumentalista grający na violi da gamba, od kilkunastu lat bierze czynny udział w życiu koncertowym.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Kilka tygodni temu Przedszkolaki z Legia Soccer Schools w Kozienicach rozpoczęli zajęcia w sezonie wiosen...
Fot. Kamil Zapora
W czwartek 18 kwietnia odbyła się pierwsza po wyborach sołeckich narada sołtysów i przewodniczącyc...
ilustracja, źródło: polskatimes
Wniosek o dotację do budowy mostu na Wiśle w okolicy Świerży Górnych w ramach rządowego programu &...
Drugi tydzień z rzędu, Kino KDK zaprasza najmłodszych widzów na animację „Manu. Bądź sobą!&r...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook