Dzisiaj jest poniedziałek, 17 grudnia 2018 r., 351 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Czy ta zmiana się opłaca? Program Naprawczy dla kozienickiego szpitala w opinii pracowników Oddziału Zakaźnego
Dodał: KamZap, 13-12-2017 19:28, odsłon: 3901

W zeszłym tygodniu miała miejsce seria zatruć pokarmowych w Radomiu i Pionkach. W sumie zachorowało kilkadziesiąt osób. Z powodu niewystarczającej liczby miejsc dla pacjentów w Radomiu 8 pacjentów z powiatu radomskiego trafiło do szpitala w Kozienicach. Jak wyglądałaby podobna sytuacja w przyszłości, jeśli Program Naprawczy dla kozienickiego szpitala wejdzie w życie?

W opinii Ordynatora Oddziału Zakaźnego w Kozienicach Piotra Jankowskiego źródłem masowego zachorowania był jeden ze składników ciasta jednej z radomskich piekarni. Wielu pacjentów dotkniętych podobnymi objawami potwierdza, że przed ich wystąpieniem spożywali ciasto typu tiramisu z radomskiego zakładu. Jak powiedział nam Ordynator Jankowski osoby te prawdopodobnie zaraziły się bakteriami salmonelli, których obecność już potwierdzono u jednego z pacjentów.

 

Sprawą zajmuje się Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu, która nakazała zawieszenie działalności produkcyjnej i wycofanie ze sprzedaży produktów podejrzanemu dostawcy wypieków, którego produkty można było kupić w Radomiu i Pionkach.

 

8 pacjentów z powiatu radomskiego trafiło do szpitala w Kozienicach. Jak mówi Piotr Jankowski są już w stanie wyraźnej poprawy.

 

Co się stanie w przyszłości?

 

W takich chwilach pytanie o to jak szpital w Kozienicach poradzi sobie w podobnych sytuacjach w przyszłości nasuwa się samo. 27 listopada na Sesji Rady Powiatu przyjęty został Program Naprawczy dla tej placówki(o którym możecie przeczytać TUTAJ), który zakłada m.in. reorganizację Oddziału Zakaźnego. Zmiany w zakaźnym przewidują m.in. zmniejszenie liczby łóżek z obecnych 27 do 8, zmniejszenie liczby etatów lekarskich i pielęgniarskich, a także ograniczenie ilości usług świadczonych przez oddział.

 

Z informacji jakie uzyskaliśmy od Ordynatora Jankowskiego wynika, że liczba zajętych łóżek na oddziale nigdy nie spada poniżej 15, a w ciągu roku średnio jest ich zajętych ponad 80 % i jest to najwyższe obłożenie w szpitalu. Warto również nadmienić, że zdarzają się przypadki pacjentów z tzw. patogenem alarmowym(bakteria zagrażająca sepsą), których choroba wymaga całkowitej izolacji. Wtedy np. na sali dwułóżkowej może przebywać tylko jedna osoba. Dla przykładu obecnie na oddziale leży 21 pacjentów.

 

Ponadto należy pamiętać o jeszcze jednej kwestii.

 

- Jest bardzo dużo osób, które wymagają długotrwałej antybiotykoterapii z powodu boreliozy, która jest bardzo dużym problemem na naszym terenie. Jest to w tej chwili najczęstsza choroba zakaźna i nie zawsze leczenie w domu może być skuteczne – mówił Ordynator Oddziału Zakaźnego w Kozienicach Piotr Jankowski.

 

Co prawda część pacjentów ma przejąć Oddział Wewnętrzny szpitala, ale ordynator poddaje pod wątpliwość słuszność takiego rozwiązania. Czy faktycznie przyniosą one oszczędności i czy Dyrekcja jest do tych zmian przygotowana logistycznie? Obecnie Oddział Zakaźny znajduje się w budynku specjalnie zaprojektowanym do tego celu. Dostosowanie Oddziału Wewnętrznego do tego, żeby był w stanie przyjmować osoby z chorobami zakaźnymi wiąże się serią remontów takich jak: oddzielna winda czy łazienki w każdej sali. Nie spełnienie tych wymogów może skutkować tym, że oddział nie będzie właściwie służył pacjentom, a nawet wręcz przeciwnie. Wprowadzenie zmian w życie przewidziane jest na połowę przyszłego roku, więc wszystkie prace musiałyby zostać wykonane w ciągu 6 miesięcy.

 

Pracownicy oddziału otwarcie przyznają, że nie są przekonani do Programu Naprawczego zaproponowanego przez Dyrektora Szpitala w Kozienicach Jarosława Pawlika. Przed Sesją Rady Powiatu, na której przyjęto program pracownicy Oddziału Zakaźnego wysyłali petycje do Starosty Andrzeja Junga, żeby nie realizować Programu Naprawczego w części dotyczącej ich oddziału.

 

Na koniec pojawia się pytanie, kto weźmie na siebie odpowiedzialność za pacjentów nie przyjętych na oddział z powodu braku miejsc?

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KDK
Od 15 grudnia, w Centrum Kulturalno-Artystycznym (w kasach Kina KDK) stoi Skarbona Stacjonarna, do kt&oac...
Wczoraj w miejscowości Regów Nowy w gminie Gniewoszów policjanci zatrzymali do kontroli toy...
Fot. archiwum/A©Arpass
W sobotę 26 stycznia o godzinie 16:00 odbędzie się pierwszy w nowym roku wyjazd z cyklu „Teatralne ...
W dniach 25 listopada – 5 grudnia w Kozienicach odbył się projekt ”Kozienice na królew...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook