Dzisiaj jest środa, 23 stycznia 2019 r., 23 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Co chciałbyś zmienić w Kozienicach?
Dodał: KamZap, 06-02-2018 10:45, odsłon: 2369
fot. KZ
fot. KZ

W poniedziałek 5 lutego w sali kameralnej CKA odbyło się otwarte szkolenie, którego celem było nabycie przez zainteresowanych odpowiednich kompetencji do jak najefektywniejszego uczestnictwa w warsztatach strategicznych, które zaczynają się w tym tygodniu. Prelekcję prowadził doktor Andrzej Sztando.

Andrzej Sztando jest doktorem nauk ekonomicznych, który może pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym w współtworzeniu podobnych strategii w wielu gminach w Polsce, a obecnie już drugą kadencję piastuje stanowisko radnego rady powiatu jeleniogórskiego.

To on prowadził poniedziałkowy wstęp do warsztatów strategicznych, a także będzie moderatorem w dyskusji w czasie każdego z trzech bloków konsultacji społecznych, które będą prowadzone przez najbliższe trzy tygodnie.

Tego dnia w szkoleniu wzięli udział m.in. starosta powiatu kozienickiego Andrzej Jung, burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka wraz z zastępcami, komendant powiatowy policji w Kozienicach insp. Tomasz Cybulski, dyrektorzy wielu instytucji publicznych oraz radni gminy i powiatu kozienickiego.

Po co?

Jak przypomniał burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka ostatnia strategia rozwoju powstała 10 lat temu, lecz czy tylko z tego powodu zaczynamy pracę nad nową? Czym tak naprawdę jest strategia gminy i czy faktycznie jest do czegoś potrzebna?

Jak powiedział Andrzej Sztando - Najłatwiej na to pytanie odpowiedzieć odwołując się do przykładu z życia codziennego porównując strategię gminy do strategii w życiu osobistym, którą ludzie budują sobie w głowie myśląc o osiągnięciu określonych celów.

Naturalne jest zatem myślenie, że w takim wypadku swoje strategie rozwoju powinno posiadać większość gmin w kraju, jeśli nie wszystkie. Na początku statystyki wydają się bardzo dobre, ponieważ na prelekcji usłyszeliśmy, że 99% gmin w Polsce ma przyjęte strategie w formie uchwały. Entuzjazm jednak mija kiedy zdamy sobie sprawę z prawdziwych pobudek jakimi kierowały się samorządy tworząc te uchwały. Niejednokrotnie strategia powstaje wyłącznie w celu pozyskania środków zewnętrznych dla gminy, a cele w niej zawarte nigdy nie są realizowane. W ten sposób w społeczności lokalnej często panuje przekonanie, że strategie rozwoju gmin to tylko pro forma.

Według danych przedstawionych przez Andrzeja Sztando tylko 10% gmin w Polsce ma dobrą strategię, którą realizuje. W poniedziałek poznaliśmy propozycję co zrobić, żeby również Kozienice dołączyły do tego chlubnego grona.

 Jak?

- Strategia ma sens tylko wtedy, gdy będzie ona punktem wyjścia dla innych uchwał. Samo jej przyjęcie nie rozwiązuje problemów, ona ma jedynie pokazać jak te problemy można rozwiązać – mówił Andrzej Sztando.

Tworzenie dobrej strategii to ocena sytuacji w jakiej obecnie znajduje się gmina i wyznaczenie przynajmniej dwóch poziomów celów. Do właściwego określenia faktów niezbędne są odpowiednie mierniki, a są nimi nie tylko dane o bezrobociu czy stopień nakładów finansowych na dane inwestycje. Jeszcze jednym bardzo dobrym narzędziem jest poznanie opinii publicznej i poziomu zadowolenia społecznego. Z tego powodu w najbliższym czasie w Kozienicach możemy spodziewać się nie jednego, a przynajmniej kilku tego typu badań w postaci ankiet.

Innym bardzo ważnym czynnikiem, jeśli nie najważniejszym decydującym o powodzeniu nowej strategii jest stopień zaangażowania społecznego w jej tworzenie. Im więcej osób będzie czuło się autorem danego projektu tym trudniej będzie z niego zrezygnować i tym większa presja społeczna będzie wywierana na władze samorządowe w postaci oczekiwań realizacji jego konkretnych punktów. Z tego powodu do czynnego uczestnictwa w warsztatach są zaproszone wszystkie osoby, którym zależy na rozwoju miasta i gminy Kozienice.

 Pierwszy blok warsztatów strategicznych poświęcony gospodarce odbędzie się w najbliższy czwartek i piątek w godz. 9-16 w pensjonacie KCRiS.

Harmonogram poszczególnych warsztatów strategicznych i zakres zagadnień na nich poruszanych można przeczytać TUTAJ.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Kozieniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który podczas awantury domowej zaatakował swojego brat...
Fot. Zespół Szkół w Kozienicach
W dniach 16-20 stycznia w Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach odbyła się...
Obecny dworzec kolejowy w Zajezierzu. Fot. bazakolejowa.pl
Za niespełna 1,5 miliarda złotych ma powstać około 200 nowych dworców w całej Polsce i pięć w regi...
Laureaci z powiatu kozienickiego (od lewej): Krzysztof Wolski, trener Legionu Głowaczów Konrad Wolski, Andrzej Suwała, Mateusz Marchewka i Piotr Łyjak. Fot. Tadeusz Klocek/Echo Dnia
Już po raz 25 "Echo Dnia" zorganizowało Plebiscyt Sportowy. W piątek odbyła się uroczysta gala, w czasie ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook