Dzisiaj jest wtorek, 26 maja 2020 r., 147 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
CKA zaprasza na Światowy Dzień Poezji
Dodał: MaG, 09-03-2020 11:10, odsłon: 566

Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka serdecznie zapraszają mieszkańców Gminy Kozienice na Światowy Dzień Poezji, który odbędzie się w dniu 21 marca 2020 r. (sobota) o godz. 16.00 w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).

W programie: Rozstrzygnięcie IV Regionalnego Konkursu Poetyckiego, promocja dwunastej antologii zatytułowanej „Fraktale”, z udziałem Grupy Poetyckiej „Erato” Kozienickiego Domu Kultury, recital piosenki poetyckiej „Wiersze (pod)różne” – Kuba Blokesz. Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona.

 

Światowy Dzień Poezji corocznie obchodzony jest 21 marca. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Kozienicki Dom Kultury włączając się w obchody, już po raz czwarty był organizatorem Regionalnego Konkursu Poetyckiego, a także partnerem w publikacji dwunastej antologii zatytułowanej „Fraktale”.

IV Regionalny Konkurs Poetycki

Prace do konkursu można było nadsyłać do 6 marca 2020 roku. Swoim zasięgiem obejmował on powiat kozienicki i radomski. Uczestniczyli w nim dorośli powyżej 18 roku życia. Celem było propagowanie twórczości poetyckiej, upowszechnianie piękna języka artystycznego, rozwijanie wyobraźni twórczej, pogłębianie i zdobywanie wiedzy na drodze poszukiwań, kształtowanie postaw literackich oraz wiary we własne siły i umiejętności. Kategorią konkursową był wiersz o dowolnej tematyce.

Antologia „Fraktale”

Antologia powstała pod redakcją Adriana Szarego – radomianina, polonisty, poety, instruktora warsztatów literackich prowadzonych w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, a także opiekuna Grupy Poetyckiej „Erato” działającej w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Tytuł redaktor zawdzięcza swojej koleżance matematyczce – Marlenie Fryśkowskiej, która również na tę okazję napisała wiersz, otwierający publikację. Po niej następuje wiersz autorstwa Adriana Szarego „Kraków. Minęło” i długa tym razem lista zaproszonych gości. Ponad sto osób. Od uczniów szkół podstawowych, przez licealistów, studentów, aż po grupę seniorów. Najmłodszy uczestnik ma dziesięć lat, najstarszy ponad dziewięćdziesiąt! Każdy z nich powierzył jeden swój tekst. Poezję, prozę lub dramat. Wśród poetów z „Erato” znaleźli się: Agnieszka Cichoń, Halina Markowska Budniak, Iwona Bitner, Jelena Jasek, Kamil Koksa, Zbigniew Szumierz, Andrzej Opiłowski, Teresa Kurzepa, Maria Komsta, Zofia Kucharska i Maciej Witkowski. Publikacja liczy sto osiemdziesiąt stron. Skład i łamanie tekstu: Magdalena Kapuścińska. Projekt okładki: Magdalena Kapuścińska we współpracy z Agnieszką Paciorkiewicz i Benedyktem Rogalą. Zdjęcie na okładce: Benedykt Rogala (Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu). Oprawa graficzna okładki: Paweł Olejnik.

Recital piosenki poetyckiej „Wiersze (pod)różne” – Kuba Blokesz

„Wiersze (pod)różne” to zestaw piosenek różnych. Mieszają się tutaj autorzy tekstów, reprezentujący odmienne spojrzenie na świat; tematy, dotykające rzeczy ważnych ale i błahych, czy kompozycje, niosące spokojne melodie albo bardziej zadziorne rytmy. „Wiersze (pod)różne” mają również aspekt podróżniczy: czysto geograficzny (teksty pochodzą m.in. z Ukrainy i Czech), jak i opisujący wymagającą podróż w stronę drugiego człowieka - i wreszcie - w głąb samego siebie.

 

Kuba Blokesz

 

Pochodzi z Pszowa na Górnym Śląsku, mieszka w Krakowie. Śpiewa piosenki napisane przez siebie, tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieustannie towarzyszy mu gitara. Laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki; Pamiętajmy o Osieckiej; Spotkania Zamkowe; Festiwal Twórczości „Korowód”; Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”; OFPA). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski. Ma na koncie debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie” (wyd. DALMAFON, 2015), który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką. Na nagraniu gościnnie występują: Piotr Machalica i Joanna Lewandowska. W 2016 roku, z inicjatywy Zakonu Karmelitów Bosych, powstało dwupłytowe wydawnictwo: „Bóg sam wystarcza - poezje z Karmelu” z wierszami św. Teresy z Ávili i innych świętych karmelitów. Pełnił na nim rolę producenta muzycznego i kompozytora, nagrywał również gitary i śpiewał. Obecnie - razem z zespołem Chwila Nieuwagi – wydał nową płytą pt. “Morawska Brama”, na której śpiewa przetłumaczone przez siebie piosenki czeskich wykonawców.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.. Adrian Bartosiewicz
Świat walczy z kryzysem sanitarnym i ekonomicznym, a branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotknięt...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji 9 programów inwestycji dla zadań drogowych, kt&o...
Tylko w miniony weekend doszło do zatrzymania trzech mężczyzn, którzy kierowali autem w stanie nie...
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
W poniedziałek, 25 maja rodzina Marcela Króla z Nowej Wsi odebrała partię nakrętek zgromadzonych w...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook