Dzisiaj jest niedziela, 26 maja 2019 r., 146 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
B11 już od roku wspiera bezpieczeństwo energetyczne
Dodał: KamZap, 09-01-2019 11:46, odsłon: 1052
Fot. Enea Wytwarzanie
Fot. Enea Wytwarzanie

19 grudnia 2018 r. minął rok od oddania do eksploatacji w Enei Wytwarzanie bloku nr 11 o mocy 1 075 MW – najnowocześniejszej i najsprawniejszej jednostki produkcyjnej w polskiej energetyce. Ten czas pokazał, jak bardzo trafiona była ta inwestycja.

Dziś B11 to jedna z największych jednostek tego typu na świecie, rekordzista Polski pod względem sprawności i mocy. Od stycznia do września blok wyprodukował 4 mln MWh brutto, tj. około 32% wytworzonej w Elektrowni Kozienice w tym czasie energii. Średnie obciążenie wyniosło około 790 MW.

 

Dzięki B11 ubiegłoroczny lipiec był miesiącem rekordowej produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Kozienice od początku jej eksploatacji. Wyniosła ona ponad 1,7 MWh brutto i była wyższa o 114,7 tys. MWh brutto od dotychczasowego rekordu, który padł w czerwcu. 34% tej produkcji wytworzył blok nr 11. Elektrownia odnotowała również rekordową w swojej historii produkcję dobową, która 11 lipca 2018 r. wyniosła 67,4 tys. MWh brutto. Jest to produkcja o około 25% wyższa od typowej w dni robocze (poniedziałek – piątek).

 

B11 jest chłodzony w układzie zamkniętym – w oparciu o 185-metrową chłodnię kominową. Dzięki temu, blok mógł w okresie upałów i dużego zapotrzebowania w systemie elektroenergetycznym odnotowywać rekordowe produkcje, wspierając tym samym funkcjonowanie polskiego systemu elektroenergetycznego i bezpieczeństwo energetyczne kraju. Blok opalany jest węglem kamiennym z polskich kopalń, a głównym dostawcą paliwa jest należąca do naszej Grupy LW Bogdanka.

 

B11 to jednostka ekologiczna, spełnia restrykcyjne normy środowiskowe. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu nowoczesnych instalacji oczyszczania spalin. Już dziś B11 nie tylko spełnia, ale i wyprzedza wymagania mających obowiązywać od 2021 r. wytycznych dyrektywy BAT.

 

Wysoka sprawność netto bloku, jako tzw. jednostki nadkrytycznej, która wynosi powyżej 45% przyczynia się do znacznej redukcji emisji do powietrza. Dzięki wysokiej sprawności blok emituje znacznie mniej tlenków węgla do atmosfery w stosunku do dotychczas eksploatowanych jednostek.

 

B11 posiada szereg najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie technologii, ekologii i bezpieczeństwa. Urządzenia zostały zaprojektowane z wymaganą rezerwą (redundancją), tak aby podczas np. ewentualnej awarii jednego, jego funkcję przejęło drugie.

 

Cały czas blok jest w tzw. okresie oswajania. To czas nabywania doświadczeń przez obsługę, trwa optymalizacja układów sterowania i regulacji, ale już dziś można powiedzieć, że dotychczasowa praca bloku potwierdza spełnienie założeń projektowych w zakresie pracy i emisji.

 

– Budowa B11 była największą inwestycją Grupy Enea, a czas jaki już upłynął od oddania bloku do eksploatacji pokazuje, jak bardzo była to potrzebna i trafiona inwestycja – mówi Antoni Józwowicz, prezes Enei Wytwarzanie. – Dzięki niej możemy wytwarzać nie tylko więcej energii, ale robić to też w sposób bardziej ekonomiczny i z zastosowaniem najnowszych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska. Nasze działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, nowoczesności i ekologii mają tu pełne odzwierciedlenie. Nasz blok energetyczny jest prawdziwą perłą polskiej gospodarki i energetyki – dodaje Antoni Józwowicz.

 

Nowoczesny blok jest przedmiotem ogromnego zainteresowania – w ubiegłym roku obejrzało go ponad 1 700 osób, uczestników ponad 70 zorganizowanych grup, zwiedzających Elektrownię Kozienice. Wśród nich byli pracownicy naukowi i studenci, przedstawiciele firm i instytucji branży energetycznej, również zagraniczni goście.

źródło: Enea Wytwarzanie    
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja
W piątek 24 maja Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowis...
ilustracja, Pixabay.com
Pogotowie zostało ogłoszone dzisiaj w związku z koniecznością podjęcia działań mających na celu zminimali...
Fot. Kamil Zapora
W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W czwartek 23 maja Kozienice odwied...
Siłownia plenerowa na Osiedlu Energetyki w Kozienicach. Fot. Kamil Zapora
Trzy wnioski o dotację do Otwartych Stref Aktywności złożone w tym roku przez Gminę Kozienice zostały poz...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook