Dzisiaj jest czwartek, 22 sierpnia 2019 r., 234 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
WAKEPARK  Pionki

 

(Zdjęcia) Z miłości do wolności. Koncert „Niepodległa 1918”.
Dodał: KamZap, 30-09-2018 18:56, odsłon: 1877
Fot. A©Arpass
Fot. A©Arpass

W niedzielę 30 września w kościele pw. Św. Krzyża w Kozienicach odbył się koncert "Niepodległa 1918" zorganizowany w ramach ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia "Bohaterskie historie które miały wpływ na losy Polski i świata". Była to lekcja historii przedstawiona w wyjątkowej formie. Patronat nad wydarzeniem sprawowały Kozienice24.pl

Jednym z ojców polskiej niepodległości nazywamy pianistę i kompozytora Ignacego Paderewskiego. Chociaż nie walczył on o wolności z karabinem w ręku to jego zasługi w sprawie polskiej po I wojnie światowej są nieprzecenione. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na rezurekcję Polski. Taką moc ma muzyka.

Sami mogliśmy się o tym przekonać w niedzielę podczas koncertu „Niepodległa 1918”. Było to wyjątkowe przedstawienie muzyczne połączone z lekcją historii o Józefie Piłsudskim i innych mężach stanu walczących za ojczyznę, Legionach Polskich oraz Wielkiej Wojnie. W rolę narratora, który opowiadał o tych ciężkich, ale doniosłych czasach wcieliła się aktorka Anna Seniuk. Autorką scenariusza była Anna Drela.

 

 

Znana aktorka Anna Seniuk przybliżyła nam kluczowe dla naszej niepodległości wydarzenia sprzed ponad stu lat.

 

Za oprawę muzyczną odpowiadali:  Anna Zagdańska – mezzosopran, Robert Grudzień - organy, fortepian, a także Chór Fermata działający przy Stowarzyszeniu Miłośników Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach.

 

 

Chór Fermata działa przy Stowarzyszeniu Miłośników Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach.

 

Podczas koncertu zostały przyznane trzy srebrne medale zasługi Piłsudczyków. Zostali nim wyróżnieni: proboszcz parafii pw. Św. Krzyża w Kozienicach ksiądz Kazimierz Chojnacki, Anna Seniuk oraz Robert Grudzień. Odznaczenia wręczali: Jerzy Drągowski, prezes Stowarzyszenia „Pamięć i Przyszłość”, burmistrz Tomasz Śmietanka oraz starosta Andrzej Jung.

 

Wśród odznaczonych znalazł się organizator wydarzenia Robert Grudzień.

 

Po koncercie przed kościołem przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika niepodległości Marian Śledź prowadził zbiórkę pieniędzy na rzecz tej inicjatywy.

 

Koncert w Kozienicach odbył się w ramach ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą”, który organizowany jest z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podobne inicjatywy odbywają się w całej Polsce we współpracy z instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi, parafiami, a biorą w nich udział wybitni artyści z kraju i zagranicy.

 

Partnerami koncertu byli: Parafia Świętego Krzyża w Kozienicach, Urząd Miejski w Kozienicach, Starostwo Powiatowe w Kozienicach, Stowarzyszenie "Pamięć i Przyszłość" w Kozienicach, Społeczne Ognisko Artystyczne w Kozienicach, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, Towarzystwo Miłośników Miasta Warki oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA. 

 

Koncert sfinansowany został ze środków Fundacji Enea. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały Kozienice24.pl


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. archiwum
W Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka 11 września rusza dwunasta edycja Uniwersytetu Trzecie...
Foto. medley-art.pl - W walce wieczoru zobaczymy Mateusza Głucha
Jakub Ozga, Mateusz Głuch, Adrian Kutyła to trzej wojownicy, którzy na pewno pojawią się w 28 wrze...
Fot. Fundacja Młodzi dla Warki
Po niezwykle udanej poprzedniej edycji Wrak Race Głowaczów zapał nie stygnie. Fundacja Młodzi dla ...
Fot. Kozienickie Hospicjum
W dniu 22 września na terenie Ogrodu Jordanowskiego w Kozienicach zostanie zorganizowany I Festyn Hospicy...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook