Dzisiaj jest niedziela, 15 lipca 2018 r., 196 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
(Zdjęcia) Wspaniały jubileusz artystyczny Józefa Kondeji
Dodał: MariuszBasaj, 01-09-2017 19:10, odsłon: 2843
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Były gorące podziękowania, najlepsze życzenia, wiele serdeczności, przepyszny tort i... ponad setka prac rzeźbiarskich. W piątek w Kozienickim Domu Kultury oficjalnie otworzono wystawę z okazji 30-lecia twórczości artystycznej Józefa Kondeji. W tym ważnym dla artysty dniu, w Centrum Kulturalno-Artystycznym nie zabrakło bliskich mu osób, współpracowników, przyjaciół, przedstawicieli świata kultury i samorządu.

Na wystawie znalazło się przeszło 100 prac: rzeźb i płaskorzeźb, a wśród nich te o tematyce sakralnej, scenki rodzajowe czy charakterystyczne dla tego autora różnorodne ptaki.

 

Wernisaż zgromadził kilkadziesiąt osób, w tym krewnych artysty, jego bliskich, miłośników kultury, przedstawicieli różnych grup i instytucji. Wszystkich przybyłych przywitała dyrektor KDK Elwira Kozłowska, która poprowadziła uroczystość.

 

- Dziś mamy wyjątkową wystawę wyjątkowej osoby. Jesteśmy tymi szczęściarzami, że nie po raz pierwszy mamy okazję prezentować prace naszego jubilata - mówiła Elwira Kozłowska, dodając że Józef Kondeja ściśle współpracuje z KDK i działa w szeregach Grupy Twórczej Vena.

 


Małżonka jubilata - Krystyna Kondeja również należy do Grupy Twórczej Vena. Jak przyznał pan Józef, ona jest jego największą inspiracją i najważniejszym krytykiem.

 

O swoich początkach i rozwoju kariery, a także działalności z młodzieżą (prowadzeniu warsztatów) sam artysta opowiedział podczas wywiadu, który przeprowadziła z nim komisarz wystawy - plastyk KDK Agnieszka Bieńkowska. - Człowiek żyje po to, żeby coś od siebie dać - podkreślał Józef Kondeja. Mówił, że ma nadzieję, iż w Kozienicach będą organizowane plenery artystyczne. Zdradził też nieco informacji o swoich planach - chciałby wyrzeźbić Ostatnią Wieczerzę, ale to już najwcześniej w przyszłym roku.

 

Przy okazji takiego jubileuszu nie mogło zabraknąć wielu gorących życzeń i podziękowań. Jubilatowi najlepsze życzenia złożyli m.in. dyrektor KDK Elwira Kozłowska, wiceprzewodniczący rady Edward Pułkowski, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej Lech Wiśniewski, sekretarz gminy Kozienice Stanisław Siderski, zastępca wójta gminy Głowaczów Krzysztof Postek, sekretarz tej gminy Piotr Kozłowski czy prezes LGD Puszcza Kozienicka Irena Bielawska, a także wiele innych osób.

 

Spotkanie swoją obecnością uświetnili seniorzy z zespołu Złota Jesień z Kozienic, którzy przygotowali na tę okazję wiązankę piosenek, w tym muzyczne życzenia. Nie zabrakło też pysznego tortu z okazji 30-lecia.

 

Wystawę w sali wystawowej CKA będzie można oglądać do 24 września.

 


Serdeczne życzenia jubilatowi złożyły m.in. dyrektor Elwira Kozłowska oraz plastyk KDK Agnieszka Bieńkowska.

 


Wystawa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Frekwencja dopisała. 

 

O autorze

 

Józef Kondeja to rzeźbiarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; urodził się w Kuźmach koło Kozienic. Początki jego kariery artystycznej sięgają 1986 roku. Rzeźbi głównie w lipie, topoli i dębie. Jego prace mocno związane są z ludową religijnością i światem przyrody. W swojej twórczości stale nawiązuje do motywów sakralnych, świata zwierząt, natury i codziennego życia. Do najbardziej rozpoznawalnych należą płaskorzeźby z tematycznymi scenkami rodzajowymi oraz seria ptaków.

 

Jest bardzo aktywnym twórcą, bierze udział w licznych spotkaniach, jarmarkach, piknikach artystycznych, warsztatach dla dzieci czy wystawach oraz plenerach, w tym międzynarodowych. Na swoim koncie ma 10 plenerów, 46 wystaw zbiorowych oraz 18 indywidualnych. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Może poszczycić się ministerialnymi odznakami „Zasłużony Działacz Kultury” oraz „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 1997 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz do Grupy Twórczej „Vena” działającej w strukturach Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Jak się zachować w trakcie burzy? Większość z nas pamięta o odłączeniu urządzeń elektronicznych i o tym, ...
Fot. KPP Kozienice
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach, w toku intensywnych czynności, kilka dni temu, na ...
Fot. UM Kozienice
W lipcu na terenie gminy Kozienice odebrano od wykonawców trzy inwestycje drogowe: w Aleksandr&oac...
Stadion Łużniki w Moskwie. Miejsce najważniejszego meczu tego Mundialu. Fot. PAP
Już w niedzielę finał wielkiego sportowego święta, czyli Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018. Będzie to...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook