Dzisiaj jest środa, 20 czerwca 2018 r., 171 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Uroczystości w Kociołkach. Kozieniczanie oddali cześć poległym partyzantom
Dodał: MariuszBasaj, 13-08-2017 12:35, odsłon: 1633
fot. Mariusz Grotkowski
fot. Mariusz Grotkowski

W niedzielę mieszkańcy i władze gminy Kozienice uczciły pamięć poległego na tych terenach partyzanckiego dowódcy Michała Gumińskiego "Cezara". Była msza święta oraz uroczystości pod pomnikiem w Kociołkach.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:00 w kościele pw. Świętej Rodziny w Kozienicach, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Michała Gumińskiego. Po nabożeństwie zebrani udali się do Kociołek, gdzie pod pomnikiem kontynuowano uroczystości.

 

Pomnik - symboliczna mogiła znajduje się na terenie cmentarza wojennego z czasów I wojny światowej, gdzie spoczywa ponad 400 żołnierzy. Podporucznik Michał Gumiński pseudonim "Cezar" był pierwszym dowódcą Oddziału Inspektoratu Radomskiego AK. Zginął w gajówce Kobyli Las 24 lutego 1944 roku od kul patrolu Batalionów Chłopskich. Całe zajście było efektem tragicznego w skutkach nieporozumienia. Oddział Armii Krajowej ppor. Gumińskiego powstał w czerwcu 1943 roku, liczył najpierw około 34 partyzantów, a maksymalnie 120 ludzi.

 

W uroczystościach pod pomnikiem wzięli udział m.in. wiceburmistrz Małgorzata Bebelska, wiceprzewodniczący rady Edward Pułkowski, radny Włodzimierz Kowalski, przedstawiciele starostwa, Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, Światowego Związku Żołnierzy AK, organizacji kombatanckich, Nadleśnictwa Kozienice, ochotniczych straży pożarnej czy miejscowej społeczności.

 

- Polska Ziemia pokryta jest krwią walczących. Najświeższe mogiły to okres II wojny światowej. Dziś stajemy nad jedną z nich. Nad mogiłą dowódcy, żołnierzy, osób cywilnych, które ginęły za wolność i niepodległość. Ginąc, pozostawiali po sobie testament, aby ich krew nie była przelana daremnie- mówiła wiceburmistrz Małgorzata Bebelska, dodając: - Przez kolejne lata odbudowy Polski poszczególne pokolenia starały się stworzyć warunki, aby w przyszłości wojen nie było. Dziś w dobie wolności powinniśmy jako kolejne pokolenia realizować ten testament i myśleć o przyszłości naszego narodu, abyśmy wszyscy razem tworzyli to, o co oni walczyli.

 

Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Ostatnim punktem programu było spotkanie z kombatantami, które było okazją do refleksji.

 


Kwiaty składa delegacja Gminy Kozienice: radny Włodzimierz Kowalski, wiceburmistrz Małgorzata Bebelska i wiceprzewodniczący rady Edward Pułkowski.

 

Jednym z organizatorów uroczystości jest Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.

 

W uroczystościach wzięły udział także poczty sztandarowe.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KDK
W niedzielę 17 czerwca w ramach cyklu „Poranki Teatralne” Kozienicki Dom Kultury odwiedzili a...
Fot. Kamil Zapora
Około 1000 osób wspierało drużynę biało-czerwonych w czasie jej pierwszego występu na Mundialu w R...
Komendant Powiatowy Policji w Kozienicach insp. Tomasz Cybulski zaprasza mieszkańców powiatu kozie...
Właśnie zostały opublikowane wyniki egzaminów gimnazjalnych. Szkoły na Mazowszu mają nie najgorsze...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook