Dzisiaj jest sobota, 20 kwietnia 2019 r., 110 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Sztuka wcale nie taka naiwna. Od dziś w CKA można oglądać prace naszych regionalnych twórców ludowych
Dodał: KamZap, 26-10-2018 19:34, odsłon: 837
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

W piątek w sali wystawowej CKA miał miejsce wernisaż wystawy przeglądowej członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych - okręg radomski. Mogliśmy spotkać na nim obrazy, rzeźby, a także dzieła plecionkarskie i plastyki obrzędowej.

Na początku wszystkich przybyłych przywitała dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska. – Wystawa, którą dziś otwieramy jest wyjątkowa, ponieważ zawiera w sobie pierwiastek regionalizmu i ludowości, czyli tego wszystkiego co nam w Kozienicach jest szczególnie bliskie – mówiła dyrektor.

Tak jak powiedziała Elwira Kozłowska we wszystkich pracach jakie znalazły się na tej wystawie przewijają się ludowe motywy takie jak: przyroda, religia, regionalne zwyczaje. Jednak jeszcze jedną rzeczą, charakterystyczną dla wszystkich prac to sposób ich wykonania. Jak podkreślił przewodniczący Stowarzyszenia Grzegorz Gordat na pierwszy rzut oka wydawać się mogą one proste, jednak w tym tkwi ich siła.

- Sztuka ludowa nie zawsze budzi taki zachwyt jak sztuka współczesna. Często nazywana jest sztuką naiwną, lecz w rzeczywistości wcale taka nie jest – mówił Grzegorz Gordat. – Jest prosta w swojej formie, lecz właśnie dzięki temu jest szczególnie bliska naszym sercom i przywołuje wspomnienia tego, co spotykaliśmy np. w domach naszych babć – dodaje artysta.

Zachęcamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z wernisażu, a także do odwiedzenia sali wystawowej CKA, aby z bliska przyjrzeć się pracom naszych ludowych twórców. Wystawa czynna będzie do 26 listopada.

 

 

Rzeźba jest najbardziej popularną formą wśród twórców Stowarzyszenia.

 


Motywy sakralne często przewijają się w sztuce ludowej.

 

 

Sztuka plecionkarska nieodłącznie wiąże się w terenem Powiśla.

 


Wśród prac znalazły się rzeźby Śp. Janusza Karasia, członka grupy twórczej Vena, który zmarł w styczniu tego roku.

 

O artystach

Osoby prezentujące swoje prace podczas wystawy to: Wanda Gotkiewicz – plastyka obrzędowa – pisanki, Grzegorz Gordat – plecionkarstwo, Śp. Janusz Karaś – rzeźba, Józef Kondeja – rzeźba, Zbigniew Kurasiewicz – rzeźba, Janusz Ostrowski – rzeźba, Aleksandra Teodozja Sowińska – plecionkarstwo, Marlena Zielińska – malarstwo, Zygmunt Żak – rzeźba.


Oddział Radomski Stowarzyszenia Twórców Ludowych istnieje od 1968 roku. Swoją siedzibę otrzymał w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, a jego opiekunem merytorycznym jest dr Justyna Górska-Streicher. Obejmuje region dawnego województwa radomskiego, a obecnie twórców z powiatów: radomskiego, kozienickiego, garwolińskiego, szydłowieckiego, przysuskiego, lipskiego, zwoleńskiego i białobrzeskiego.

Zrzesza 36 twórców, uprawiających następujące dziedziny twórczości ludowej: rzeźba, kowalstwo, pisankarstwo, plecionkarstwo, plastyka obrzędowa, folklor muzyczny, poezja.

Twórcy uczestniczą w największych Targach Sztuki Ludowej odbywających się w Kazimierzu Dolnym, gdzie prezentują piękno i unikatowość sztuki ludowej Radomszczyzny. Prezentując niematerialne dziedzictwo kulturowe Radomszczyzny, stają się ambasadorami naszego regionu w kraju i za granicą.

Niejednokrotnie dzielą się swoimi umiejętnościami podczas cyklu warsztatów, w ramach Akademii Sztuki Ludowej, organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie, w Galerii STL przy ul. Grodzkiej.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KP PSP Kozienice
Dzisiaj przed godziną 15:00 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze lasu koło Chinowa. Ogień objął ponad 5 ...
ilustracja, źródło: KWP w Radomiu
Zbliża się Wielkanoc. Dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla funkcjonariuszy pełni...
W rundzie jesiennej Energia przegrała u siebie z MKS-em Piaseczno 1:4. Fot. Kamil Zapora
Piłkarze czwartej ligi mazowieckiej o świętach na razie nie myślą. Wszystkie drużyny z regionu radomskieg...
Fot. PSP im. BCh
We wtorek w PSP im. BCh w Ursynowie odbyło się spotkanie, na którym uczniowie zaprezentowali przed...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook