Dzisiaj jest środa, 20 lutego 2019 r., 51 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia, wideo) Prąd z Elektrowni Kozienice trafi do co dziesiątego Polaka. Blok B11 oddany do użytku
Dodał: KamZap, 19-12-2017 21:08, odsłon: 7124
fot. Kamil Zapora
fot. Kamil Zapora

We wtorek 19 grudnia miało miejsce oficjalne oddanie do użytku nowego bloku energetycznego Elektrowni Kozienice nazywanego B11. To kluczowa inwestycja w polskiej energetyce, która trwała 5 lat, kosztowała 6,4 mld złotych i zwiększa moc wytwórczą elektrowni o 1/3.

Po pięciu latach od wmurowania kamienia węgielnego pod budowę oficjalnie oddano do użytku rekordzistę Polski pod względem sprawności i mocy oraz jedną z największych jednostek tego typu na świecie, czyli B11 – nowy blok energetyczny w kozienickiej elektrowni.

 

Blok o mocy 1075 MW zwiększa moc elektrowni do 4 000 MW i sprawia, że Enea Wytwarzanie osiąga 13 proc. udziału w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Oznacza to, że prąd z Kozienic popłynie do co dziesiątego mieszkańca naszego kraju.

Nowy blok w Elektrowni Kozienice wyróżniają najnowocześniejsze rozwiązania ekologiczne i techniczne. Całość została zaprojektowana tak, żeby spełniać normy środowiskowe Unii Europejskiej. Sprawność bloku wynosi 45,6 proc.

 

Wykonawcą w formie „pod klucz” jest konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH (MHPSE) i Polimex-Mostostal. Wrażenie robi również wartość inwestycji, która wynosi 6,4 mld zł brutto. Nowoczesny blok energetyczny to największa inwestycja w historii Grupy Enea, do której należy Elektrownia Kozienice.

 

Na oficjalne oddanie do użytku nowego bloku do Świerży Górnych przyjechał sam Premier Mateusz Morawiecki. Oprócz niego w uroczystości wzięło udział wiele osób związanych z energetyką, elektrownią i naszym regionem. Wśród nich znaleźli się m.in.: Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii, Mirosław Kowalik – prezes Enei, Krzysztof Figat – prezes Enei Wytwarzanie, Marek Suski – poseł na Sejm RP, Antoni Józwowicz – prezes Grupy Polimex-Mostostal i Yasuo Fujitani – Senior Executive Vice President, Mitsubishi Hitachi Power Systems.

 

 1

Protokół oddania do użytku bloku B11 podpisali m.in.: Krzysztof Figat - Prezes Zarządu i Jan Mazurkiewicz - Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych Enea Wytwarzanie, a także…

 

 2

...Antoni Józwowicz Prezes Zarządu i Przemysław Janiszewski Wiceprezes Zarządu Polimex Mostostal

 

 3

- Dziękuję twórcom i wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji tak sprawnie przeprowadzonej. Dzięki niej bezpieczeństwo energetyczne Polski zostało podniesione na wyższy poziom – mówił Premier Mateusz Morawiecki.

 

 4

- Jest to dzieło kapitałochłonne i czasochłonne. Budowa trwała wiele lat, a w jej szczytowym okresie pracowało jednocześnie ponad 3200 osób i 200 firm. Sama koordynacja ich pracy zasługuje na nasz podziw – mówił Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

 

 6

Widok ze szczytu nowego bloku

 

 8

Maszynownia - serce bloku B11. Tutaj bezpośrednio powstaje prąd elektryczny o mocy 1 075 MW brutto. Używając motoryzacyjnego porównania, to prawie 1,5 mln KM, czyli w przybliżeniu moc 2 000 bolidów Formuły 1.

 


 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja, źródło: pixabay.com
W piątek 1 marca Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu organizuje VI Zawody Narciarsko - Snowboardowe o ...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Tylko w ostatnim czasie dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu policjantów zwalczający...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Kozienicka Gospodarka Komunalna organizuje konkurs „Przejdź na ty z naturą, przynieś paczkę z makul...
fot. Marta Ankiersztejn
Kozienicki Dom Kultury organizuje wyjazd do Teatru Współczesnego w Warszawie na spektakl „Le...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook