Dzisiaj jest sobota, 28 listopada 2020 r., 333 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
ASAJ
[ZDJĘCIA] Odsłonięcie muralu upamiętniającego 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Dodał: DL, 06-09-2020 20:39, odsłon: 3217
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass

Mural przedstawia bitewną scenę oraz postać marszałka Józefa Piłsudskiego na czele. W niedzielę, 6 września nastąpiło jego uroczyste odsłonięcie, podczas którego nie zabrakło atrakcji. Były wykłady, oficjalne uroczystości pod samym muralem oraz uroczysty koncert zwieńczający niedzielne wydarzenie.

 

 

Reklama oferta nasza w artykułach

Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej oraz burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski byli gospodarzami uroczystości związanych z odsłonięciem muralu upamiętniającego 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej "1920 - Polskie zwycięstwo dla wolności Europy, które odbyło się w niedzielę 6 września w Kozienicach. Wspólny projekt gminy Kozienice i Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej wziął udział w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej na Historyczny Mural - 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy. Kozienicki projekt zajął wysoką, drugą lokatę i znalazł się wśród 12 miejsc w Polsce, gdzie taki mural powstał.

 

Mural upamiętniający bitwę warszawską i zwycięstwo nad bolszewikami powstał na jednym z bloków na Osiedlu Pokoju. Przedstawia na pierwszym planie twarz marszałka Józefa Piłsudskiego a w tle scenę bitewną. Uroczystość poprzedziły wykłady dr Sebastiana Piątkowskiego i redaktora Przemysława Bednarczyka. Tematami wykładów były „Społeczeństwo ziemi kozienickiej w okresie wojny polsko-bolszewickiej” oraz „Udział mieszkańców ziemi kozienickiej na froncie wojny polsko-bolszewickiej”.

 


 Redaktor Przemysław Bednarczyk i dr Sebastian Piątkowski wygłosili wykłady dotyczące udziału Kozienic w Bitwie Warszawskiej.

 

Kolejno nastąpiło uroczyste odsłonięcie muralu, w którym wzięli udział między innymi gospodarze miejsca, a więc burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski i jego zastępcy, Dorota Stępień i Mirosław Pułkowski, sekretarz gminy Sylwia Wąsik, skarbnik gminy Monika Makulec-Sobota, radni gminy Kozienice z przewodniczącym Rafałem Suchermanem na czele oraz prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej Lech Wiśniewski. Obecni byli także marszałek Stanisław Karczewski, ministrowie Wojciech Skurkiewicz i Marek Suski, poseł Andrzej Kosztowniak oraz szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie pułkownik doktor Zdzisław Małkowski. Obecni byli także członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej, żołnierze WOT z dowódcą pułkownikiem Łukaszem Baranowskim, a także członkowie 22. Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letniska.

 


 

Jako pierwszy głos zabrał burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski. – Dla nas Polaków ta okrągła setna rocznica polsko-bolszewickiej wojny ma szczególny, symboliczny wymiar. Po pierwsze jest przypomnieniem, że w chwili śmiertelnego zagrożenia zewnętrznego wspólnymi siłami, w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość ojczyzny nasi przodkowie potrafili dać odpór najeźdźcy i utrzymać niepodległość państwa. Po drugie to nauka, że silnie społeczeństwo to społeczeństwo zjednoczone. Kozieniczanie mieli chlubny wkład w wydarzenia z 1920 roku. Patriotyzm, który mocno gościł w kozienickich domach przyczynił się do tego, że synowie tej ziemi licznie wstępowali w szeregi wojska polskiego. Walczyli nie także za siebie, ale także za nas, tych potomnych – mówił burmistrz Piotr Kozłowski.

 

- Ten mural to hołd mieszkańców Kozienic składany bohaterom 1920 roku. Mam nadzieję, że również ten mural będzie uczył młodego pokolenie historii naszego narodu. Będzie wskazywał na ponadczasowe wartości i przypominał, że wolność jest wielką wartością, o którą trzeba cały czas dbać i o niej pamiętaj – dodał burmistrz Piotr Kozłowski.

 

Następnie szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie pułkownik doktor Zdzisław Małkowski w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał list.

 


 


- Chciałbym dziś tu w tym miejscu, serdecznie podziękować burmistrzowi oraz Towarzystwu Miłośników Ziemi Kozienickiej za to, że podjęli to wyzwanie udziału w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Takie murale jak te są efektem tego w jaki sposób można przybliżać mieszkańcom, obywatelom, młodemu pokoleniu tą nutę patriotyzmu – mówił minister Wojciech Skurkiewicz.

 

- Są w czasach chwile istotne w dziejach narodu, które przesądzają o tym, czy naród trwa, czy się rozwija, czy jest wolny, czy też popada w niepamięć i przestaje istnieć. 1920 rok to taka chwila w historii naszego narodu, która przesądziła o tym, że polska broniąc się przed nawałą sowieckich komunistów z Rosji obroniła swoją suwerenność, tradycję. Tu w Kozienicach mieliśmy bohaterów. Słyszeliśmy, że wszyscy uczniowie starszych klas poszli bronić polski przed najazdem sowietów i obronili. Ci którzy mieszkają w bloku, na którym widnieje mogą być dumni, że będą mieszkać w miejscu, które upamiętnia największe zwycięstwo w dwudziestym wieku naszej kochanej ojczyzny – powiedział Marek Suski.

 

- Bitwa Warszawska była wielką rzeczą dla Europy, dla Polski, a także dla przyszłości Europy, ale była przede wszystkim wielką sprawą dla nas, dla obywateli Kozienic. My byliśmy wtedy cały czas na linii frontu. Nasze społeczeństwo podobnie jak teraz było podzielone, ale kiedy chodziło o patriotyzm, o Polskę to wtedy ludzie potrafiły się zjednoczyć. Kozienice dały wielki wkład jako powiat. Z naszego powiatu zostało zmobilizowanych dwa tysiące sześćset sześćdziesiąt sześć osób – opowiadał prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej Lech Wiśniewski.

 

Zwieńczeniem niedzielnych uroczystości był koncert koncert gwiazd upamiętniający rok 1920 w Kozienicach. Koncert poprowadziła dziennikarka radia VOX Anna Drela, a przed publicznością zgromadzoną w kościele Świętej Rodziny w Kozienicach wystąpili między innymi Miecznikowski, Zelnik oraz Grudzień.

 

Jerzy Zelnik przedstawił poruszający monodram, poświęconym wydarzeniom bitwy warszawskiej 1920 roku i oddający atmosferę tamtych dni i miesięcy. W części muzycznej wystąpili Maciej Miecznikowski – bas, śpiewak operowy znany jako wokalista zespołu Leszcze, Karol Lizak – tenor, solista Teatru Muzycznego w Łodzi i Paulina Gocałek – sopran. Na organach i instrumentach klawiszowych towarzyszył Robert Grudzień.

 


 

Był też bardziej współczesny akcent, czyli modlitwa do Ducha Świętego o ustanie pandemii, o którą niedawno prosił papież Franciszek. Jak mówił Robert Grudzień za inicjatywę koncertów modlitewnych w tej intencji otrzymał list z Watykanu, z zapewnieniem że papież modli się za organizatorów, artystów i publiczność, uczestniczących w tych wydarzeniach.

 


 


 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Komentator
W zajmowaniu się historią to jak widać jesteśmy mega dobrzy, ale w kształtowaniu przyszłości to już gorzej. Dużo gorzej...
07-09-2020, 17:35:30
+ 25
- 1
odpowiedz
No tak 1,5 m zachowane jak nic! Żenada!
11-09-2020, 08:59:11
+ 4
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Bogu na chwałę, ludziom na ratunek - takie hasło na co dzień towarzyszy strażakom ochotnikom. To oni niej...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
We wrześniu się prace na skwerku między ulicami Konarskiego i Głowaczowską. Powstaje tam plenerowa tężnia...
Fot. Marcin Kucewicz
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na spotkania ze sztuką wsp&...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ponad 3 tys. laptopów, 2,8 tys. tabletów i przeszło 3 tys. drukarek laserowych pojawi się n...
Fot. Starosta powiatu kozienickiego Andrzej Jung
Na terenie powiatu kozienickiego rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwiązywania ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury zapraszają na warsztaty plastyczne „Bombka w CKA”, k...
Fot. ilustracja/pixabay.com
GUS podał nowe dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu. Jest ono wyższe niż ostatnio. Oznacza to, że...
Fot. archiwum Kozienice24
Już trwają prace związane z przygotowaniem lodowiska miejskiego w Kozienicach do użytku. Tradycyjnie lodo...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia przekazało raport dotyczący aktualnej liczby zakażeń w powiecie kozienickim.
Mateusz Morawiecki / Źródło: Twitter / KPRM
- Dzisiaj wdrażamy tarczę 2.0. To co najmniej 35 do 40 miliardów złotych - powiedział premier Mate...
Fot. Damian Latos, Julia Grotkowska/Agencja Arpass - zdjęcie archiwalne
Tegoroczni maturzyści z powiatu kozienickiego nie zatańczą uroczystego poloneza na tradycyjnej studni&oac...
fot.Jarosław Kalinowski  Poseł do Parlamentu Europejskiego
Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej (WPR) to termin bliski europejskim rolnikom, bo zawiera s...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia przekazało raport dotyczący aktualnej liczby zakażeń w powiecie kozienickim.
Fot. Facebook - Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
Mistrz jesieni ligi okręgowej Energia Kozienice i mistrz jesieni w czwartej lidze Pilica Białobrzegi w śr...
Po wieloletnich staraniach samorządu Mazowsza o włączenie części regionu do programu Polska Wschodnia, st...
Fot. Enea Wytwarzanie - W uroczystości brał udział Andrzej Byzdra, który pełnił funkcję prezesa HDK PCK w Elektrowni „Kozienice” przez 30 lat
Tegorocznym obchodom Dni Honorowych Dawców Krwi PCK w Kozienicach towarzyszył jubileusz 45-lecia p...
Kryminalni z kozienickiej policji zatrzymali w zeszłym tygodniu dwie osoby. Pierwszy z nich, 41-latek z p...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass - I Kozienicki Kiermasz Świąteczny w 2019 roku
Burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski poinformował, że z uwagi na panującą sytuację w naszym kraju, w...
Fot. Enea KKS Kozienice
Dwa spotkania czekają w najbliższy weekend siatkarzy Enei KKS-u Kozienice. Podopieczni Marka Grzelczaka w...
Wczoraj kozieniccy policjanci działający w mazowieckiej grupie „Speed” zatrzymali prawo jazdy...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook