Dzisiaj jest środa, 20 marca 2019 r., 79 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Kozienice upamiętniły uchwalenie Konstytucji 3 Maja
Dodał: KamZap, 03-05-2018 13:58, odsłon: 3962
Fot. KZ
Fot. KZ

Uroczysta msza święta, składanie wiązanek kwiatów przez delegacje, a także okolicznościowy koncert w urzędzie miejskim - w czwartek w Kozienicach uczczono 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Uroczystości upamiętniające uchwalenie drugiej na świecie i pierwszej w Europie konstytucji rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Świętego Krzyża w Kozienicach. Nabożeństwo z udziałem licznych pocztów sztandarowych, a także oddziału mundurowych z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych rozpoczęły się o godzinie 10:30. Na świątecznym nabożeństwie, które prowadził ks. dziekan Władysław Sarwa pojawiły się setki kozieniczan. 

Mszę świętą zakończyło wystąpienie Burmistrza Gminy Kozienice Tomasza Śmietanki. Burmistrz podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Przypomniał, że był to najbardziej doskonały dokument prawny na tamte czasy, ale historia pokazała, że nawet najlepsze ustawy są nieskuteczne, jeżeli nie mają wystarczającej akceptacji społecznej, woli do wspólnej realizacji oraz dobrych relacji ze wszystkimi sąsiadami. – Ta prawda jest aktualna w każdych czasach również obecnie – mówił burmistrz. (Szersze streszczenie wystąpienia Burmistrza TUTAJ – klik.)

 

Po mszy uczestnicy uroczystości - prowadzeni przez Orkiestrę Dętą OSP w Kozienicach - przemaszerowali ulicami miasta pod kolumnę upamiętniającą narodziny Zygmunta Starego, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Te poprowadził Andrzej Zieliński z Urzędu Miejskiego, który przedstawiła krótki rys historyczny. Głos zabrali również: sekretarz gminy Głowaczów Piotr Kozłowski i przewodniczący kozienickich struktur Prawa i Sprawiedliwości Artur Matera, który odczytał list od marszałka senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Następnie przybyłe delegacje, przedstawiciele samorządu, placówek oświatowych, stowarzyszeń, partii politycznych i innych organizacji złożyły kwiaty pod pomnikiem.

 

 

Delegacja gminy Kozienice.

 

Ostatnim punktem wtorkowych uroczystości był koncert w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego. Przed zebraną publicznością zaprezentowały się formacje ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach: Młodzieżowa Orkiestra Kameralna "Kozienickie Smyczki" pod dyrekcją Adriana Hanke.

 

 

Uczestnicy przemaszerowali od kościoła pod pomnik ulicą Warszawską i ulicą Radomską. Wiodła ich Orkiestra Dęta OSP w Kozienicach.

 

 

Uroczystości uświetnili członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrucji Historycznych.

 

 

Koncert odbył się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego. 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KDK
W środę, 20 marca słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kozienicach wysłuchali ciekawego wykładu o Jan...
materiały prasowe
Pierwszy etap konkursu „Pracodawca przyjazny WOT” zakończył się wyłonieniem trzynastu firm i ...
Fot. archiwum/Kamil Zapora
W poniedziałek 25 marca w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kozienicach odbędzie się VII Sesję Rady...
Fot. Enea Wytwarzanie
Grzegorz Kotte, wiceprezes Enei Wytwarzanie ds. technicznych i inni przedstawiciele Grupy Enea wzięli udz...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook