Dzisiaj jest sobota, 20 lipca 2019 r., 201 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Jak wyglądała polska droga do wolności? Sesja popularno-naukowa w CKA
Dodał: KamZap, 08-11-2018 17:57, odsłon: 908
Fot. A©Arpass
Fot. A©Arpass

W czwartek 8 listopada Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach było miejscem, w którym mogliśmy zdobyć wiedzę na temat wszystkiego co jest związane z przypadającą w tym roku setną rocznicą niepodległości. Czterech specjalistów w swoich dziedzinach przybliżyło historię z początku ubiegłego wieku, kiedy rodziła się II Rzeczpospolita.

O stu latach polskiej niepodległości ostatnio mówi się bardzo dużo. Często jednak bez świadomości jak jej odzyskanie dokładnie przebiegało. Na ojczyzna nie odzyskała wolności z dnia na dzień. Był to proces bardzo długi i złożony, na który wpływ miało wiele czynników.

Wiele tematów związanych z polską drogą do samostanowienia po ponad wieku niewoli zostało poruszonych właśnie w czasie sesji popularno-naukowej w czwartek w Centrum Kulturalno-Artystycznym. Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice razem z Towarzystwem Miłośników Ziemi Kozienickiej.

W otwarciu sesji popularno-naukowej udział wzięli: burmistrz elekt Piotr Kozłowski, wiceburmistrz Małgorzata Bebelska, oraz gospodarz obiektu Elwira Kozłowska. Później głos zabrali zaproszeni goście, których tematy historyczne to chleb powszedni. Byli to: Marcin Łaszyński i dr. Marcin Chorązki z Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Ewa Kurek w Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także Piotr Jaźwiński, który opowiedział o kozienickim epizodzie legionowym.

Jak powiedziała nam dyrektor Elżbieta Stąpór, dobór wykładowców nie był przypadkowy, ponieważ Biblioteka w Kozienicach od wielu lat współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej.

Tematy wykładów były różne, lecz ich wspólnym mianownikiem była polska niepodległość, jej utrata, a później odzyskanie po 123 latach niewoli.

Żeby wysłuchać ciekawych wykładów w sali koncertowo-kinowej CKA zebrało się wiele młodzieży z kozienickich szkół. Oprócz nich na sali obecni byli m.in. Marian Śledź, dyrektor Biblioteki Elżbieta Stąpór oraz starosta kozienicki Andrzej Jung.

W przerwie między wykładami miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i literackiego „Wolność kocham i rozumiem” organizowanego przez Bibliotekę. Spośród 13 osób, które nadesłały swoje prace komisja wyłoniła trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia.Najwyżej ocenione zostało zdjęcie Magdaleny Pawluczuk z Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich.  To jej przypadła główna nagroda, czyli wysokiej klasy aparat fotograficzny.

 


Zdjęcie Magdaleny Pawluczuk, które zajęło pierwsze miejsce w konkursie.

 

Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia można było obejrzeć na wystawie przed salą koncertowo-kinową.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Wczorajsze spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia „Nowa 79” z Generalną dyrekcją Dró...
Już w ten weekend dla mieszkańców naszego regionu przygotowano nie lada atrakcje, gdzie z pewności...
Fot. Beata Bogucka
Wczoraj o godzinie 13:00 w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia „Nowa 79&r...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Thunderstrike Fight League, 18 edycja odbędzie się w październiku w Kozienicach. Taką informację w czwart...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook