Dzisiaj jest sobota, 24 lutego 2018 r., 55 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
(Zdjęcia) Historia tej ziemi, choć nie zawsze dobrze znana. Ciekawy Wieczór Historyczny w CKA
Dodał: MariuszBasaj, 08-09-2017 19:56, odsłon: 801
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Działania wojenne na Ziemi Kozienickiej, przede wszystkim z okresu II wojny światowej, były głównym tematem Wieczoru Historycznego, który odbył się w piątek w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach. Wykłady historyków były jednym z punktów przedsięwzięcia "Ziemia Kozienicka w Ogniu Walk 1939".

Wieczór Historyczny przyciągnął miłośników historii, którzy w piątek mogli wysłuchać czterech bardzo ciekawych prelekcji. Wszystkich przybyłych przywitał jeden z organizatorów wydarzenia - Krzysztof Zając, który był zarazem pierwszym prelegentem. Rzecznik Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych opowiadał o roli Wisły podczas działań wojennych na Ziemi Kozienickiej, skupiając się przede wszystkim na mostach i przeprawach przez Królową Polskich Rzek. Mowa była o przeprawie na Grunwald, przyczółku kozienickim w trakcie walk o Twierdzę Iwanogrodzką, doskonale znanym kozieniczanom Przedmościu Maciejowickim oraz przeprawie 1. Armii Wojska Polskiego w Skurczy podczas walk o przyczółek warecko-magnuszewski.

 

Niezwykle interesujący wykład przedstawił Wojciech Zalewski - pisarz, autor atlasów historycznych, dziennikarz, autor gier planszowych; ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. Tematem przewodnim jego wystąpienia były wrześniowe boje Armii "Prusy", począwszy od 1 września. Prelegent pokazywał na mapach kolejne ruchy wojsk i w przystępny sposób omawiał poszczególne epizody, nie bojąc się obnażać błędów strategicznych dowódców.

 

Trzeci wykład przedstawił dobrze znany w Kozienicach Witold Adamski. Mówił on o walkach 31. Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich w Puszczy Kozienickiej, którego to żołnierze właśnie na tej ziemi w tragicznych okolicznościach zakończyli swój szlak bojowy.

 

Ostatnim z prelegentów był Jacek Lombarski, dziennikarz i historyk, który od lat zajmuje się tematem majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" i to jemu poświęcił swoje wystąpienie. Przy okazji słuchacze mogli bezpłatnie otrzymać egzemplarz niemal 40-stronicowej publikacji pt. "Śladami majora Henryka Dobrzańskiego po Ziemi Kozienickiej". Znajdziemy w niej m.in. fragmenty, które obalają mity kojarzone z postacią Hubala.

 

Wśród przybyłych na Wieczór Historyczny znaleźli się m.in. sekretarz Gminy Kozienice Stanisław Siderski, sekretarz Gminy Głowaczów Piotr Kozłowski, radny powiatu Stanisław Orzechowski czy znany pasjonat i popularyzator historii Jan Chryzostom Czachowski.

 

Piątkowe wykłady stanowiły swoiste preludium do niedzielnych uroczystości w Ryczwole, gdzie czeka nas m.in. pokaz kawaleryjski, ogromna rekonstrukcja czy piknik historyczny. Szczegóły do znalezienia TUTAJ.

 

Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawują Kozienice24.pl


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot. OPP OJ w Kozienicach
Z okazji dnia św. Walentego OPP "Ogród Jordanowski" zorganizował Turnieje: w piątek 16 lutego Wale...
fot. OPP OJ w Kozienicach
W środę 21 lutego w OPP „Ogród Jordanowski” w Kozienicach odbył się XV Konkurs Ortogra...
fot. archiwum
Coś specjalnego czeka na fanów sportów wodnych. Za dwa tygodnie zapraszamy na pływalni...
fot. KZ
W czwartek 22 lutego w sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Kozienicach miała miejsce XXXIX sesja ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienice
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook