Dzisiaj jest środa, 19 września 2018 r., 262 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Dzisiaj rozpoczął się rekordowy rok na UTW. Na listach jest ponad 450 słuchaczy.
Dodał: KamZap, 12-09-2018 16:11, odsłon: 1412
Fot. Kamil Zapora/A©Arpass. Zdjęcia z koncertu: KDK
Fot. Kamil Zapora/A©Arpass. Zdjęcia z koncertu: KDK

W środę, 12 września w Centrum Kulturalno-Artystycznym miało miejsce uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jest to już 11. edycja UTW działającego w ramach Kozienickiego Domu Kultury. Ta forma aktywności cieszy się wśród seniorów niesłabnącą popularnością, ponieważ w tej chwili na liście aktywnych słuchaczy jest już ponad 450 osób!

Uroczystość inauguracji 11. edycji Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęła się tradycyjnie od hymnu studentów „Gaudeamus Igitur” w wykonaniu Chóru UTW pod batutą Ewy Izdebskiej. Później był czas na okolicznościowe przemówienia gospodarza Kozienickiego Domu Kultury Elwiry Kozłowskiej oraz zaproszonych gości.

- Trudno uwierzyć, że jedenaście lat temu było nas 144 osoby – mówiła dyrektor KDK patrząc na wypełnioną po brzegi salę koncertowo-kinową CKA. - Dziś jest nas znaczne więcej. Podczas pierwszej inauguracji Uniwersytetu Trzeciego wieku w najśmielszych snach nie przypuszczaliśmy, że będzie cieszyć się on tak dużym powodzeniem, wśród naszego społeczeństwa i stanie się miejscem tak żywym i pełnym pozytywnej energii – dodała Elwira Kozłowska.

 


Dyrektor KDK poinformowała również o swojej decyzji, że wszyscy chętni, którzy chcą się jeszcze zapisać zostaną przyjęci.

 

Licząca około 350 miejsc sala koncertowo-kinowa w CKA cała wypełniła się słuchaczami uniwersytetu trzeciego wieku, a i tak nie byli to wszyscy studenci zapisani na listę.


Burmistrz Tomasz Śmietanka w swoich słowach skierowanych do słuchaczy UTW skupił się na kilku rzeczach. Po pierwsze poinformował zebranych studentów o tym, że nie zamierza ubiegać się o reelekcję na stanowisko burmistrza i w wyborach na to stanowisko rekomenduje obecnego prezesa Kozienickiej Gospodarki Komunalnej Roberta Wojcieszka. On sam natomiast wystartuje w wyborach do sejmiku wojewódzkiego. Gospodarz gminy mówił także o powstającym Nowym Centrum Kozienic, które w zamyśle ma być spoiwem między dwiema częściami naszego miasta, sprzed i po wybudowaniu Elektrowni. Burmistrz życzył również studentom młodości intelektualnej i tego, żeby robili oni w życiu jak najwięcej rzeczy pierwszy raz, a jak najmniej ostatni raz, co według niego jest receptą na zachowanie młodości.

 

Z kolei wiceburmistrz Małgorzata Bebelska i przewodniczący rady Mariusz Prawda mówili m.in. o rozwoju samych Kozienic oraz oferty skierowanej dla mieszkańców, w tym seniorów. Natomiast wicestarosta Krzysztof Stalmach zaprosił słuchaczy na swój wykład poświęcony Tajlandii, który odbędzie się w ostatnim tygodniu października.

Jeszcze przed zaplanowanym wykładem i koncertem na seniorów czekała niespodzianka. Korzystając z okazji, że inauguracja odbywała się w sali koncertowo-kinowej, organizatorzy wyświetlili archiwalny materiał Kroniki Kozienickiej. Był to wywiad z Tomaszem Śmietanką, jaki 20 lat temu, tuż po objęciu przez niego funkcji burmistrza, przeprowadziła Elwira Kozłowska. Krótki seans stał się okazja do tego, by przypomnieć sobie, jakie wyzwania czekały w tamtym czasie gminę Kozienice.

 

Wykład i koncert


Pierwszy dzień nowego roku akademickiego to także pierwszy wykład prowadzony przez Krystynę Bielowska. Przybliżyła ona słuchaczom postać profesor Haliny Szwarc – założycielki pierwszego UTW w Polsce, który powstał już w 1975 roku w Warszawie.

 

Zwieńczeniem dzisiejszej inauguracji był koncert „Niezapomniane melodie / Piosenki o Miłości” w wykonaniu pianistki Bożeny Sitek oraz wokalisty Marka Ravskiego. Była to muzyczna podróż w czasie od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych. Były hity zagraniczne i polskie, jak również odrobina poezji. Całość spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem.

    
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Odbiło im na starość... kto to widział, aby chodzić do szkoły bez przymusu.
13-09-2018, 14:50:20
+ 1
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. organizatorzy
Już w tę sobotę 22 września w miejscu Zieleniak Pub w Kozienicach (ul. Lubelska 30) czeka nas Jesień Śred...
Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego zaprasza do udziału w warsztatach edukacyjny...
Fot. Komenda Wojewódzka Policji
Policjanci z Sekcji Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP zs. w Radomiu podtrzymują dobrą passę. Roz...
Umowę o dofinansowanie projektu podpisali Rafał Rajkowski członek zarządu województwa mazowieckiego (z prawej) oraz Jarosław Pawlik dyrektor szpitala w Kozienicach (w środku). Z lewej Andrzej Jung, starosta kozienicki. Fot. Urząd Marszałkowski
Dobre wiadomości dla mieszkańców powiatu kozienickiego i okolic. Już niebawem do szpitala w Kozien...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook